Людське тіло – це унікальний комплекс живих мікроорганізмів. Вони живуть на поверхні нашої шкіри та слизових оболонок, у легенях, жовчних протоках, статевих органах, у біологічних рідинах тощо. Одним із найважливіших є мікробіом кишківника. Гастроентерологи часто говорять про те, що здоров’я та міцний імунітет починаються саме із нього. А останні дослідження в області мікробіології підтверджують цю тезу, повідомляє видання Daily Mail.
Живий еліксир
Науковці з Університету Копенгагена вивчали здоров’я 176 японських довгожителів, яким виповнилося 100 і більше років, та виявили, що всі вони мають специфічний набір мікроорганізмів у їхньому ШКТ. Дослідження показало, що окремі різновиди бактерій та вірусів можуть поліпшити мікробіом кишківника і, як наслідок, позитивно вплинути на стан здоров’я.
Дослідники стверджують, що наразі медицина неспроможна «виправити» генетичну схильність, що призводить до спадкових захворювань. Проте попередити вікові хвороби – цілком реально. Для цього, як зазначається, необхідно скоригувати склад нашої мікрофлори, «підселивши» до неї мікс із особливих культур.
Йоахим Йохансен, автор цього дослідження, зізнається: «Ми завжди прагнемо дізнатися, чим обумовлена надзвичайно довга тривалість життя деяких людей». І, можливо, саме його команді вдалося знайти ключ до розуміння цього феномену.
Механізм дії
В ході досліджень вчені з’ясували, що у ШКТ літніх японців були наявні бактерії, котрі продукують особливі молекули. Вони зміцнюють місцевий імунітет та роблять його стійкішим до численних патогенів, які є збудниками багатьох серйозних хвороб. Відомо, що саме на кишківник доводиться близько 70-80% усієї імунної системи. Тобто організм людини зі здоровим ШКТ здатний краще протистояти інфекціям, виробляючи більше антитіл. Відтак це може бути і причиною довголіття, пояснює пан Йохансен.
Команда розробила алгоритм, за допомогою якого склала «мапу» бактерій та бактеріальних вірусів довгожителів. Після цього отримані дані порівняли з результатами контрольної групи, до якої увійшли дорослі віком від 18 до 60 років. Куратор дослідження зауважив, що команді вдалося виявити велике біологічне розмаїття мікроорганізмів саме у довголітніх піддослідних.
Як стверджує пан Йохансен, здоров’я кишківника нерозривно пов’язане із різноманітністю мікробів, що населяють його. Очікується, що люди, у яких цей показник в нормі, будуть менше страждати від захворювань, пов’язаних зі старінням. Він також додав, що одержані знання можуть здійснити справжню революцію у подовженні середньостатистичної тривалості життя людства шляхом створення у нього мікробіома з оптимальним балансом вірусів та бактерій, що захищатимуть організм від патологічних станів.
До чого тут віруси?
Відомо, що мікробіом людини складається переважно з бактерій. Причому, у здоровому організмі їхня кількість у декілька разів більша за власні клітини тіла! Тоді чому науковці наголошують на важливості вірусів у побудові сильної мікробіоти та, відповідно, у подовженні життя?
Виявляється, що коли бактеріальний вірус зустрічається із бактерією, він її лише зміцнює в процесі їхньої взаємодії.
У тілах здорових столітніх японців виявили віруси, що відповідають за стимуляцію бактерій. Саме вони допомагають виробленню специфічних молекул, які стабілізують якісний та кількісний склад мікрофлори та борються із запальними процесами.
У матеріалах дослідження йдеться також про те, що у рекордсменів за тривалістю життя спостерігається більший рівень мікробного сірководню. Він відповідає за цілісність слизової оболонки кишківника та його стійкість до патогенів. Своєю чергою неушкоджена слизова вказує на коректне співвідношення мікроорганізмів у ШКТ.
І хоча наразі не повідомляється, про які саме штами йдеться, зрозуміло одне: здоров’я дійсно починається зсередини.
Фото: pixabay.com, pexels.com