Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Домашня хімчистка – незаплямована репутація господині

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Можливості господарського мила, соди, лимона, оцту та їх комбінацій розіб’ють усталені уявлення про складність боротьби із побутовими забрудненнями.

З’ясовуємо походження

Успішність видалення плям залежить від правильного вибору методу очищення. Перед тим, як вивести жирні плями або вивести плями від фарби, варто дізнатися про їхню природу і визначити вид забрудненого текстилю. Склад матеріалу і реакцію на засіб для виведення плям прояснюйте на «дослідному зразку», відрізавши шматочок тканини в прихованому місці: на підгині чи шві. Це особливо важливо при прийнятті рішення про видалення плям за допомогою відбілювання. Обробка відбілювачем вважається дієвим засобом, але він не підходить для більшості пофарбованих тканин. При обробці матеріалів з малюнком або кольорових тканин є сенс перевірити дію обраного засобу на фрагменті текстилю та змодельованій плямі від аналогічної речовини. Таке дослідження запобіжить непоправному псуванню виробу, якщо візерунок або барвник виявляться нестійкими до використаного реактиву.

Групи плям за видами обробки:

  • розчинні у воді: плями від деяких водорозчинних барвників, розчинних у воді солей, цукровмісних харчових продуктів, столярного клею тощо;
  • розчинні в органічних розчинниках (спирті або бензині): плями від жиру, крему, смоли, воску, гуталіну, мастики, мастил, олії, лаку та ін.;
  • нерозчинні у воді та органічних розчинниках: плями від нерозчинних у воді природних та штучних барвників, рідких фарб, гною, крові, сечі, плісняви, іржі (окису солей та металів), дубильних і білкових речовин.

Певні види плям (від масляної фарби, вина, фруктового соку, кави, какао і навіть пилу) видаляються не лише засобами для водорозчинних плям, а й засобами для виведення жирових і нерозчинних плям.

Розпізнаємо плями

Легкорозчинні жирові плями залишають віск, рослинні олії та тваринні жири. До важкорозчинних жирових плям належать сліди від олійної фарби, лаку, смоли і т. д. Як вивести жирні плями, підкажуть їх контури та колір: це характеристики, за якими можна встановити «вік» плями. Свіжа жирова пляма обов’язково буде темнішою за тканину, на якій вона з’явилася. Що давніша жирова пляма, то вона світліша і менш блискуча (з часом стає матовою). Стара жирова пляма проникає глибоко у волокна, виявляючись на звороті матеріалу. На тканині такі жирові плями не мають чітких обрисів: їх межі розмиті, а контури набувають форми променів, що розходяться у всі боки.

Найчастіше ми маємо справу з плямами комбінованого складу з жировими та не жировими речовинами. Залежно від вмісту жиру, краї таких забруднень є більшою або меншою мірою окресленими. Плями від молока, кави з молоком, соусу, супу, крові, пилу тощо зазвичай фіксуються на поверхні матеріалів, і лише жири в їх складі проникають углиб тканин.

Ознаки плям без жиру (від чаю, вина, пива, фруктового соку, свіжих плодів та ін.) – жовтувато-коричнева гама відтінків і виразні контури, коли межі виглядають темнішими за самі плями. Під дією світла, кисню та інших факторів плями від чаю, кави, вина, фруктів, ягід, плісняви, косметики тощо окислюються і стають максимально важкими для виведення.

zhinka rozglyadaye rechi - Спосіб життя - 50Plus

Запобіжні заходи

Технологія виведення плям починається з очищення забрудненого місця від пилу – пройдіться по ньому спочатку сухою щіткою, потім вологою. Виводити пляму потрібно з вивороту, підклавши під тканину промокальний папір (паперову серветку). Зручно працювати на твердій основі, обтягнутій кількома шарами незабарвленої тканини.

Більшість свіжих плям можна прибрати промиванням водою: спочатку холодною, потім гарячою. Позаяк на деяких матеріалах плями можуть утворитися навіть від чищення звичайною водою, не зайвим буде зробити пробу і на цей очищувач так само.

Чистити плями необхідно м’якою щіткою, білою тканиною або ватою. Тампоном змочіть спочатку місце навколо плями, поступово переходячи на саму пляму і обробляючи її від краю до середини (так пляма не розпливеться). Починати чищення потрібно слабким розчином і поступово посилювати його концентрацію за необхідності. У боротьбі з плямами будь-якої складності не варто використовувати надмірно концентровані розчини. Замість підвищення «сили» засобу для виведення плям рекомендується багаторазове повторення обробки слабким розчином. Просто обробіть пляму кілька разів, чергуючи нанесення засобу з промиванням водою.

Краще не наносити на пляму одночасно кілька різних засобів: наприклад, засіб для виведення плям, соду і порошок. Це може знебарвити тканину та зіпсувати її структуру. Важливо пам’ятати, що навіть органічні кислоти та розчинники для деяких тканин протипоказані. Наприклад, виводити плями оцтом не можна на нейлоні. Оцтова кислота руйнує ацетатні та тріацетатні матеріали, а ацетон розчиняє ацетатні, тріацетатні та поліхлорвінілові волокна. Найбезпечнішим засобом видалення плям невідомого походження є водний розчин нашатирю та солі. Застарілі плями на делікатних тканинах краще довірити хімчистці.

rechi na stoli - Спосіб життя - 50Plus

Як вивести жирні плями

Найпростіше буває відіпрати свіжу жирну пляму. Що менше часу минуло від появи забруднення, то легше його видалити. Просто промокніть пляму серветкою і в жодному разі не тріть: це проштовхне жир всередину волокон і ускладнить видалення. Якщо відразу запрати пляму від жиру не виходить, її слід присипати сіллю або цукром, а випрати треба, щойно з’явиться така можливість.

Тальк

Цей спосіб годиться лише для свіжих плям, що не встигли висохнути. Забруднене місце потрібно припорошити дитячою присипкою або тальком. За кілька годин щільний шар абсорбенту вбере жир із волокон. Після закінчення обробки змахніть тальк або гігієнічну присипку і випріть тканину.

Оцет

Найпростішим знежирювачем є звичайний столовий оцет. Для виведення жирових плям його потрібно змішати з водою у пропорції 1:4 (1 ст. ложка оцту на 4 ст. ложки води). Поклавши засіб на жирну пляму, зачекайте кілька хвилин і промийте оброблене місце теплою водою, після чого випріть річ для усунення запаху оцту.

Сода

Перевагою соди є її властивість не залишати запаху. Потрібно змішати соду з мінімальною кількістю води і приготувати густу пасту. Нанесіть суміш на всю жирову пляму, потріть старою зубною щіткою (терти можна лише щільні текстури) і за півгодини змийте теплою водою. У ліквідації старих жирних плям допоможе густа паста з трьома компонентами: натертим господарським милом, содою та водою.

Господарське мило

Ґрунтовно намочіть заплямоване місце теплою водою і обробіть господарським милом (72%). Глибоке забруднення слід присипати натертою мильною стружкою і потерти мило м’якою щіткою або губкою, якщо дозволяє товщина тканини (для грубих волокон). Залиште засіб на тканині, щоб він подіяв. Час дії визначається складністю плями: якщо свіжа видаляється за 20 хвилин, то на обробку старої може знадобитися від кількох годин до доби. Видаливши залишки мила тканиною або ватним тампоном, випріть виріб із пральним порошком або іншим засобом для прання.

gospodarske mylo 1 - Спосіб життя - 50Plus

Рідина для миття посуду

Обробіть засобом свіжу пляму, зачекайте кілька хвилин і випріть. Для позбавлення від старої та складної плями залиште на ній засіб на 10 хвилин. Розчиніть у гарячій воді засіб для виведення плям або пральний порошок, замочіть забруднений виріб принаймні на півгодини і випріть річ у пральній машині на максимально можливому температурному режимі, вказаному на ярлику.

Засоби для виведення плям

Промисловою альтернативою народним способам боротьби із забрудненнями є хімічні засоби для виведення плям. Вони випускаються у вигляді мила, порошку, гелю, стіків чи спрею. Проте будьте обережними: магазинні засоби підходять не для будь-яких тканин. Перед використанням побутової хімії вивчіть інструкцію.

Правила роботи з тканинами

Як вивести жирні плями на різних матеріалах?

Шовк

Від засобів для виведення плям і пральних порошків потрібно відмовитися при видаленні жирних плям на натуральному шовку. Цю делікатну тканину не можна прати у гарячій воді, терти, викручувати та прасувати без дотримання температурного режиму. Жирну пляму на шовку видаляйте тальком. Присипте забруднення, накрийте паперовим рушником і пропрасуйте на мінімальному режимі нагрівання праски.

Синтетика

Поліестер та інші синтетичні волокна представляють труднощі для обробки, бо ці тканини швидко вбирають жир. Жирні плями з синтетики виводяться нашатирним спиртом, содою, оцтом чи засобом для миття посуду.

rizni tkanyny - Спосіб життя - 50Plus

Джинсова тканина

Класичні джинсові тканини містять натуральні волокна, тому плями на них видаляються легше, ніж із синтетики. Свіжі жирні плями можна промокнути серветкою, посипати сіллю або цукром, а потім випрати з пральним засобом.

Вовна

Жирну пляму на вовняній тканині потрібно обробити крейдою або тальком: нанесіть засіб обробки, накрийте паперовим рушником і притисніть пресом типу праски. Струснути тальк або крейду можна за півгодини. Щітка застосовується лише на щільній вовняній тканині – пальтовій або костюмній. У складному випадку процедуру чищення можна повторити.

Чим чистити шкіру

Було би помилкою вважати, що жир не є проблемою для шкіри. У жодному разі не можна мазати шкіряні вироби олією: зіпсуєте. Після дощу шкіряним курткам, кепкам і взуттю треба дати час висохнути природним чином і після цього змастити гліцерином – це запобіжить потертості та заломам. Догляду за взуттям у весняно-осінній період ми присвятили цілу статтю – її ви можете прочитати тут. Плями від води на блискучій лайковій шкірі усуваються канцелярською гумкою. Намоклі під дощем речі з тонко виробленої шкіри потрібно протерти сумішшю молока та скипидару, а потім змастити безбарвним кремом і начистити щіткою до блиску. Мокрі лайкові рукавички можна врятувати, намастивши їх дитячим кремом або безбарвним кремом для шкіряного взуття. У такому вигляді залиште оброблені речі на ніч, а потім намастіть шкіру спеціальним кремом із силіконом.

Для відновлення однорідного кольору шкіряні вироби слід протерти м’якою щіткою. Відновити привабливий вигляд шкіряної речі допоможе її протирання свіжозрізаною апельсиновою кіркою. Освіжити запах шкіряних виробів можна водою з милом і нашатирним спиртом, але після такої обробки не забудьте протерти шкіру ганчіркою, змоченою касторовою олією, вазеліном або гліцерином. Щоб після просушування шкіряне взуття не затверділо, його варто протерти вазеліном, а за кілька годин почистити і натерти до блиску. Якщо після просушки залишилися плями, їх слід обмити теплим мильним розчином і протерти насухо фланеллю.

shkiryana kurtka - Спосіб життя - 50Plus

Для обробки шкіряних диванів та крісел можна розвести ковпачок рідини для чищення шкіри у відрі гарячої води, занурити у розчин серветку з мікрофібри, вичавити її і протерти м’які меблі. Шкіру можна протирати розчином ланолінового мила (гліцерину) з подальшим видаленням миючого засобу вологою ганчіркою. Для надання свіжості шкіряним виробам на вологу серветку, якою їх протираєте, капніть оливкову олію і за півгодини протріть шкіру насухо. Старі забруднення зі шкіри можна видаляти зубною пастою, туалетною водою або лаком для волосся: на кілька секунд нанесіть їх на пляму і протріть вологою серветкою. Чорнильні плями (сліди кулькової ручки) видаляйте зі шкіри рідиною для зняття лаку без ацетону.

Чим чистити замшу

Цей примхливий матеріал не можна прати. Якщо ви пролили на замшу вино, не можна посипати пляму сіллю (такий спосіб підходить лише для тканин). З замшевих поверхонь винні плями видаляються теплою водою з милом. Подібні розводи видаляються лише хімічним чищенням. Пляму, що глибоко занурилася у волокна, можна обробити спиртом або оцтом, а сухі плями на замші видаляються чистою канцелярською гумкою. Свіжу пляму слід присипати кукурудзяним крохмалем або дитячою присипкою: вони вберуть жир, після чого залишиться лише обробити місце забруднення фланеллю або спеціальною щіткою для розгладжування волокон. Ворс розправиться краще, якщо потримати замшу над струменем пари з киплячого чайника.

Можна почистити замшу й інакше: протріть забруднення сухим мильним бруском і потім злегка витріть вологою ганчіркою. Щоб на замшевому взутті не з’являлися білі розводи, його треба почистити відразу після приходу з вулиці: протріть вологі плями нашатирним спиртом або милом і витріть залишки бруду вологою ганчіркою. Бруд із замшевого взуття можна видалити дрібноабразивним наждачним папером, а залишки пилу видалити щіткою. Вуличний бруд простіше зчищати із сухої замші. Для чищення світлої натуральної замші використовують водний розчин нашатирного спирту (співвідношення спирту і води – 1:4).

zamshevi tufli - Спосіб життя - 50Plus

Як вивести жирні плями із замші? Винятково сухим чищенням. Промокніть пляму паперовою серветкою, давши жиру вбратися, і посипте жирний слід тальком, дитячою присипкою або крохмалем. Зачекавши 3-5 годин, видаліть порошок сухою щіткою. Плями, що лосняться, видаляються крохмалем, сумішшю нашатирного спирту і води (пропорція – 1:2) або розведеним у воді оцтом (1 ч. ложка оцту на 1 л води). Намочивши ватяний тампон, промокніть ним пляму і протріть забруднене місце. Змити розчин потрібно одразу. Почистити світлу замшу можна за допомогою молока та соди. Розведіть 1 ст. ложку соди у склянці молока, протріть пляму та змийте суміш водою. Щоб обійтися без хімчистки, плями від білкових продуктів (молока, морозива чи яєць) треба видаляти негайно, поки бруд не висохнув. Свіжу пляму промийте теплою водою, просушіть за кімнатної температури і обробіть щіткою.

Видаляємо цвіль та іржу

Позбутися плям від плісняви допоможе масло пачулі: додайте кілька крапель у воду і збризкайте цим розчином пляму від цвілі. У боротьбі з чорними та зеленими плямами допоможе концентрований розчин господарського мила або олія чайного дерева. Можна обробити поверхню теплим розчином харчової соди, оцтом або сумішшю столового оцту з перекисом водню. Посипте плями цвілі содою і полийте оцтом. Обробку пліснявих плям можна проводити сечовиною або канцелярським клеєм.

dity sydyat na rzhavij mvshyni 1 - Спосіб життя - 50Plus

Дієвим вважається такий рецепт: розведіть у 10 л води 1,5 л столового оцту, 1 л бури та 400 г борної кислоти. Нагрійте розчин до 50 градусів і нанесіть на плісняві плями за допомогою пензля або губки. Цвіль із книжкових сторінок можна усунути водним розчином формаліну. Для профілактики цвілевих плям у шафах рекомендується покласти камфору, адже вона вбирає вологу.

З іржею на тканинах впорається суміш лимонного соку та солі або суміш лимонного соку та оцту (1:1). Потримайте такі суміші на іржавих плямах 15 хвилин, обробіть щіткою, промийте водою і просушіть. Можна вивести іржаву пляму з тканини так само соком лимона: змочіть слід від іржі, пропрасуйте через тканину і прополощіть теплою водою. Видалити іржу з кольорових тканин можна сумішшю в рівних пропорціях натертої білої крейди чи зубного порошку, води та гліцерину. Залишіть суміш на плямі на добу, а потім випріть, як завжди. З білої тканини видалити іржу допоможе 2% розчин соляної кислоти. Витримавши у такому засобі тканину до зникнення плями, прополощіть виріб у воді з нашатирним спиртом (на 1 л води – 3 ст. ложки нашатирю). Обов’язкова умова: час на виведення плям  не можна збільшувати, як заманеться, бо зіпсуєте річ.

P.S. Більше практичних порад щодо усунення плям – у подальших лайфхаках від експертів 50Plus.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU