Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Мозок собак істотно зменшився. Знову винні люди?

Угорські дослідники повідомили, що в сучасного домашнього собаки мозок значно менший, ніж у його дикого предка – сірого вовка.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Відповідно до результатів нового дослідження, в ході еволюції мозок одомашнених собак зменшився. Й передусім тому, що умови, в яких живуть ці тварини, передбачають менше мозкової активності, ніж колись потребували їхні предки, домом яких була дика природа. Так чи інакше, але в цих дивних змінах слід звинувачувати людей.

Про це розповіла команда вчених з Інституту екології та ботаніки Центру екологічних досліджень Угорщини, яку очолив Ласло Жолт Гарамсеги.

Собака – це вид псових, що був одомашнений принаймні 15 000 років тому, нагадали дослідники. Вони також зазначили, що нині на планеті існує понад 400 порід собак. Загальна закономірність така, що відносний розмір мозку в них помітно скоротився порівняно з предковим видом – сірим вовком.

Ветеринари та дослідники дотримуються версії, що мозок собак зменшувався протягом сторіч одомашнення. Не важливо, стосувалося це пошуку їжі, втечі від хижаків або пошуку партнерів, але домашнім собакам доводилося стикатися з меншою кількістю завдань, порівняно з дикими тваринами. Через зниження потреб у когнітивній діяльності мозок одомашнених собак поступово скоротився в розмірах, розповіло видання Daily Mail.

Науковці пояснили: «Це явище є результатом зниження потреби в метаболічно-затратній мозковій тканині в одомашненому середовищі».

собака з намистом

Як проходило дослідження

Команда воліла з’ясувати, чи є мозок домашнього собаки таким уже й маленьким (стосовно розміру її тіла) порівняно з мозком його диких родичів.

Дослідники проаналізували розміри мозку й тіла 25 видів псових, зокрема домашнього собаки (Canis familiaris), сірого вовка (Canis lupus) та єнотоподібного собаки (Nyctereutes procyonoides). Вони виявили, що в одомашнених собак розмір мозку істотно зменшився порівняно з їхнім диким предком – сірим вовком.

Однак загалом в домашнього собаки мозок був доволі великим порівняно з деякими іншими видами. Цікаво, що єнотоподібний собака є «виразним винятком» з огляду на зменшення розміру мозку. Іншими словами, мозок єнотоподібного собаки надзвичайно малий для його тіла. Як припустили вчені, це пов’язано з тим, що він єдиний впадає у сплячку.

собака в автівці

За словами науковців, сплячка пов’язана з тривалими періодами низької метаболічної активності та браку їжі. Тому вона, ймовірно, сприяє зменшенню розміру мозку.

«Тривалі періоди браку їжі, наприклад, під час сплячки, перешкоджають розвитку мозку через перманентно високі потреби в енергії», – пояснили вчені. Вони дійшли висновку, що хоча одомашнення собак справді пов’язане зі зменшенням розміру їхнього мозку, ще однією причиною такої метаморфози є сплячка, принаймні в диких псових.

Результати дослідження опублікував журнал Biology Letters.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU