Вікторія – найбільше озеро в Африці та найбільше тропічне озеро у світі. Воно межує з трьома країнами: Угандою, Кенією і Танзанією. Це озеро є важливим для виживання понад 47 мільйонів людей.
Проте останніми роками озеро Вікторія стикається із серйозною проблемою – воно невпинно зеленішає, повідомило видання IFLScience.
Зміна кольору зумовлена різким поширенням токсичних квітучих водоростей, яке пов’язане з так званою евтрофікацією. Так називають процес накопичення в озері надлишкової кількості поживних речовин зі сільськогосподарських стоків, стічних вод та промислових відходів, а також із біомас та продуктів лісових пожеж.
Глобальне потепління ще більше загострило ситуацію. Підвищення температури та збільшення кількості опадів сприяли буйному цвітінню токсичних водоростей, пояснили дослідники з Мічиганського університету та Університету Боулінг-Грін в Огайо (США).
Про що ще дізналися вчені?
Як виявила команда дослідників, поширений вид прісноводних ціанобактерій Microcystis, що відповідає за цвітіння популярної синьо-блакитної водорості в затоці Винам озера Вікторія, виділяє велику кількість токсину мікроцистину. «Це токсин, що спричиняє ураження печінки, яке здатне вбити велику рогату худобу, свійську птицю, диких тварин і людей, а особливо людей із поганою імунною системою. У затоці Винам цей токсин часто перевищує гранично допустиму норму, встановлену ВООЗ», – пояснила дослідницька команда.
Науковці також розповіли, що посилене цвітіння водоростей внаслідок кліматичної кризи призводить до зменшення кисню та загибелі риби. А на деяких ділянках озера дефіцит кисню такий, що ця екологічна система геть не спроможна підтримувати життя.
Учені закликають уряди країн, що сусідять з озером Вікторія, модернізувати інфраструктуру для сільського господарства та очищення води, й заново висадити ліси. А головне – захистити землі від руйнівної діяльності людини та запобігти надмірному потраплянню поживних речовин до озера.
Фото з відкритих джерел