Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Підводні сни: восьминоги сплять, як люди

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Восьминоги – дивовижні морські істоти, відомі своєю здатністю змінювати розмір та колір тіла. Вчені пов’язують неймовірну здатність цих тварин до адаптації із високорозвиненою нервовою системою. Восьминоги мають централізований мозок і складну мережу нейронів, розподілену по щупальцям.

Попередні дослідження виявили зв’язок між інтелектом цих істот і генами, які активні у людей. Нові спостереження доводять ще більш схожості: ці молюски мають сон, подібний до людського.

Восьминоги мають 2 фази сну, подібно до людей

Дослідники з Окінавського інституту науки та технологій помітили, що восьминоги демонструють дві стадії сну – спокійну та активну, подібно до швидкого сну у ссавців. Як зазначає керівник дослідницької групи Сем Рейтер, протягом тривалого часу вважалося, що лише хребетні мають 2 різні стани сну.

Новітні дослідження доводять, що восьминоги у цьому подібні до людини. Спокійні періоди сну у них перемежовуються із короткими спалахами шаленої активності. Їхні щупальця та очі смикаються, дихання прискорюється, а шкіра спалахує яскравими кольорами.

Своє дослідження команда науковців під керівництвом Сема Рейтера розпочала з перевірки реакції восьминогів на фізичний подразник, щоб визначити, сплять вони чи ні. Вчені виявили, що для виклику реакції на активній або спокійній стадії сну цим морським істотам потрібен сильніший стимул у порівнянні з тим, коли вони не сплять.

Сон восьминога схожий на людськийТакож дослідники помітили, що восьминоги раніше та частіше входили в стадію активного сну, якщо до того їм заважали спати або турбували під час дрімоти. Ця компенсаторна поведінка доводить, що активна стадія сну важлива для нормального функціонування цих морських істот.

Також з’ясувалося, що під час спокійного сну восьминоги виявляли мозкові хвилі, що відомі як сонні веретена. Аналогічні спостерігаються під час фази швидкого сну у ссавців. Функція сонних веретен напевно невідома навіть у людей. Але вважається, що вони допомагають об’єднувати спогади та сприяють зміцненню пам’яті.

Використання ультрасучасного мікроскопа дозволило команді науковців дійти до висновку, що ці мозкові хвилі виникають в областях мозку, пов’язаних з навчанням і пам’яттю у восьминогів. Як відомо, подібна функція властива людині.

Дослідники також відзначили, що раз на годину восьминоги входили у фазу активного сну приблизно на 1 хвилину. При цьому їх мозкова активність імітувала ту, що була властива під час неспання. Так само відбувається у фазі швидкого сну у людей.

Тренуються уві сні, мріють чи мають сновидіння?

Восьминоги мають здатність контролювати пігментні клітини у своїй шкірі. Це дозволяє їм створювати різні візерунки шкіри для маскування, соціальних взаємодій та відлякування хижаків. Раніше вчені спостерігали у восьминогів шалені зміни кольору, які свідчать про сни.

Як зазначає видання Interestingengineering, дослідницька група спостерігала за зміною кольору у цих молюсків за допомогою камери з надвисокою роздільною здатністю 8K. Це дозволило побачити, як поводиться кожна окрема пігментована клітина, щоб створити загальний малюнок. Вчені звернули увагу, що під час активного сну восьминоги циклічно перебирали ті самі візерунки шкіри, що використовують для маскування при неспанні.

На думку дослідників, подібність між станом неспання та активним сном у восьминогів можна пояснити різними версіями. За однієї з них, ці істоти під час сну відпрацьовують візерунки на шкіри, щоб просто зберігати пігментні клітини та покращувати маскувальну поведінку.

Більш цікава версія: восьминоги можуть заново переживати та вчитися на своєму активному досвіді (полюванні, маскуванні) і повторно активувати малюнок шкіри, пов’язаний з кожним досвідом. Іншими словами, вони ніби візуалізують щось схоже на мрію або ж, подібно до людей, мають сновидіння.

Як зазначає пан Рейтер, люди, прокинувшись, можуть розповісти про сни, які бачили. Малюнок шкіри восьминогів, на думку вченого, діє як візуальне зчитування активності їхнього мозку під час сну. Проте зараз невідомо, яке з можливих пояснень є правильним. Тому дослідження сну восьминогів планують продовжувати, щоб дізнатися нові факти про цих дивовижних морських тварин.

Фото: unsplash.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU