Штучні підсолоджувачі сприяють депресії

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Дослідження показує, що штучні підсолоджувачі та ультраоброблені продукти можуть призвести до депресії. Дослідники з Гарвардського університету та лікарні у Массачусетсі оцінили дієти понад 30 тисяч жінок середнього віку. Близько 7000 були клінічно діагностовані з депресією.

Ультраоброблені продукти можуть сприяти депресії

Дослідники припустили, що споживання ультраоброблених продуктів, таких як закуски, соуси та готові до вживання страви, може бути причиною депресії. Крім того, штучні підсолоджувачі, такі як аспартам, які ВООЗ визнала можливим канцерогеном, були пов’язані з вищими показниками.

Однак експерти попереджають, що недостатньо доказів прямого зв’язку їжі з депресією. У дослідженні розглядалося понад 31 000 жінок у віці від 42 до 62 років. Дослідники просили їх кожні 4 роки заповнювати анкети щодо своїх харчових звичок. Скільки часу їх оцінювали, невідомо.

Ультраоброблені продукти та депресіяДослідники використовували два визначення депресії: суворе та широке. Сувора депресія означала, що пацієнти повідомляли, що у них був діагностований стан лікарем, і вони регулярно вживали антидепресанти. З іншого боку, широка депресія означала, що пацієнти мали клінічний діагноз та/або приймали антидепресанти. З 31 712 учасниць 2122 мали сувору депресію, тоді як 4820 – широку.

Імовірний зв’язок між ультраобробленою їжею та депресією

Дослідники припустили, що ультраоброблена їжа може призвести до більшої імовірності депресії, хоча вони не впевнені, чому саме. Однак штучні підсолоджувачі та штучно підсолоджені напої були безпосередньо пов’язані з більшим ризиком депресії через активацію певних сполук у мозку. Дослідники не вдавалися у подробиці цього процесу.

Як зазначає виданню Daily Mail доктор Дуейн Меллор, дієтолог з Університету Астона у Великій Британії, його команда припускає, що це може бути пов’язано з тим, що сполуки досягають мозку. Проте це дослідження не надає доказів на підтримку цього. І цілком можливо, люди, які жили з депресією, могли вибрати більше солодких напоїв, а не причинно-наслідковий зв’язок.

Інші дослідники заявили, що хоча результати є багатообіцяльними, необхідні додаткові дослідження. За словами невролога з Німеччини, доктора Шармалі Едвін Танараджа, це дослідження дає уявлення про потенційну роль штучних підсолоджувачів у психічному та фізичному здоров’ї. Проте, на його думку, це необхідно підтвердити шляхом подальших досліджень, окрім лише даних спостережень.

Ультраоброблена їжа шкодить здоров’ю

Ці попередні висновки доповнюють зростальну кількість досліджень, які свідчать, що оброблені харчові продукти можуть мати негативні наслідки для здоров’я. Наприклад, дослідження 2022 року показало, що 10%-е збільшення споживання ультраобробленої їжі може підвищити ризик деменції.

Ультраоброблена їжа та здоров’яКрім того, велике когортне дослідження у Франції показало, що те саме збільшення споживання ультраоброблених продуктів призвело до підвищеного ризику раку грудей. Глобальне порівняльне дослідження показало, що збільшення продажів на душу населення ультраоброблених харчових продуктів та напоїв було пов’язане з вищим індексом маси тіла. Ще пара досліджень науковців з Іспанії та Франції виявили зв’язок між споживанням ультраоброблених продуктів та підвищеним ризиком ранньої смерті.

Дослідники кажуть, що їх основним обмеження є те, що дослідження проводилося лише за участю жінок, більшість з яких були європейками. Тому вибірка була доволі обмеженою. Крім того, у тих, хто споживав більше ультраобробленої їжі, був вищий індекс маси тіла, рівень куріння та рівень діабету та гіпертонії.

Вони також були менш схильні до регулярних фізичних вправ. Тобто все це означає, що у цих учасниць опитування могла розвинутися депресія через безліч інших чинників.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU