Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Спірні енергетики: користь чи шкода?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

50Plus продовжує тему енергетичних напоїв, розпочату з природних енергетиків. Цього разу за допомогою фахівців розглянемо відносно недавній винахід людства – синтетичний енергетик. Той самий напій, що «окриляє», але постійно наражається на загрозу заборони.

Діючі речовини

Скільком людям ця панацея від сонливості допомогла пережити дедлайн: вчасно здати проєкт, здолати довгу дорогу, протриматися на сесії і т. п. У розпалі весняної втоми напій з вогником на банці врятує людей, яким потрібно зберігати бадьорість тіла та духу попри виснаження. Енергетики підвищують енергію, стимулюють фізичну та психічну активність, даючи організму негайний приплив сил та заряд бадьорості.

Кофеїн

Головний компонент, що відповідає за стимулювання роботи мозку і поліпшення концентрації, входить до складу всіх синтетичних (тобто магазинних) енергетиків. Кофеїн блокує аденозин – цей нейротрансміттер науковці називають «детектором втоми». Стимулювання розумової діяльності забезпечують 100 мг кофеїну, а серцево-судинну витривалість підвищують 238 мг цієї речовини. Для досягнення такого ефекту треба випити щонайменше три банки енергетика, а виробники радять вживати не більше однієї-двох банок на день.

Карнітин

Ця речовина є компонентом клітин людини. Роль такого складника – прискорювати окислення жирів. Карнітин активізує обмінні процеси, знижуючи стомлюваність м’язів.

Таурин

Банка енергетика містить 400–1000 мг амінокислоти, що накопичується у м’язовій тканині. Раніше вважалося, що ця речовина покращує роботу серцевого м’яза, але тепер медики висловлюють думку, що таурин взагалі ніяк не впливає на організм.

Мелатонін

Цей компонент так само міститься в організмі людини: основний гормон епіфіза визначає наш добовий ритм. Мелатонін є регулятором циркадного ритму всіх живих організмів. Ще одна важлива його функція – антиоксидантна дія. Вона виявлена не лише в організмі людей і тварин, а й у рослин.

Матеїн

Екстракт вічнозеленого дерева Ilex Paraguarensis пригнічує почуття голоду і допомагає скинути вагу. Матеїну є багато в американському зеленому чаї мате.

Женьшень і гуарана

Екстракт цих лікарських рослин має тонізуючі властивості. Женьшень і гуарана очищають печінку та перешкоджають розвитку атеросклерозу. Гуарана ще долає біль при фізичних навантаженнях – виводить молочну кислоту з м’язової тканини.

Вітаміни групи В

Цінні компоненти потрібні організму для здоров’я головного мозку та нервової системи.

Виробники енергетичних напоїв переконані у користі своєї продукції, адже її активні складові компоненти є давно відомими людству.

vitryna magazyna - Здоров'я - 50Plus

Аргументи «за»

Навіть критики енергетиків визнають їхню здатність надавати допомогу при необхідності підбадьоритися або активізувати роботу мозку: енергетичні напої найкраще підходять для цих цілей.

Вітаміни та глюкоза

Енергетики містять комплекс корисних вітамінів і глюкозу, яка швидко всмоктується в кров, доставляючи енергію мозку та м’язам. Аптечні енерготоніки зміцнюючої дії належать до лікарських препаратів: розчини із спеціально підібраним комплексом вітамінів і мінералів характеризуються високим вмістом антиоксидантів (рослинних біофлавоноїдів).

Кожному за потребою

Енергетик можна вибрати, виходячи із завдань. Ці напої поділяються на групи відповідно до потреб: одні містять більше кофеїну, інші «спеціалізуються» на вуглеводах і вітамінах. Кофеїнові енергетики підходять для розумової праці, вуглеводно-вітамінні – для фізичних навантажень. Перші мають допомогти людям із нічним графіком роботи, другі призначаються спортсменам.

Швидко та довго

Ефект від споживання енергетиків є удвічі сильнішим порівняно з кавою. Якщо кава діє 1-2 години, то енергетик – 3-4. А газ у складі газованих енергетичних напоїв прискорює їхню підбадьорливу дію на організм.

Практичність використання

Надійна упаковка дозволяє вживати енергетики в будь-яких умовах: на танцполі чи в автівці під час руху. На відміну від кави та інших напоїв, що потребують готування, промислові енерготоніки є готовими до споживання за відсутності кухонної плити, кип’ятильника чи термоса.

cholovik z blyashankoyu - Здоров'я - 50Plus

Аргументи «проти»

Основна претензія до магазинних енергетиків: вони не насичують енергією, а навпаки, висмоктують її.

Власний ресурс

Енергетичні напої виснажують внутрішні резерви організму: людина отримує енергію із власних «засіків»: позичає сили в самої себе. І борг цей рано чи пізно доводиться повертати. Розплачується організм втомою, дратівливістю та депресією.

Наявність протипоказань

Енергетичних напоїв слід уникати людям із серцево-судинними проблемами та високим артеріальним тиском. Надлишок кофеїну може підвищити ризик артеріальної гіпертензії, інсулінорезистентності та діабету 2-го типу, а також спровокувати серцебиття, зневоднення, нудоту, блювання, гіпокальціємію, ацидоз, конвульсії та навіть смерть.

Нервове виснаження

Кофеїн у тоніках є стимулятором, що виснажує нервову систему. Підбадьорливий ефект триває 3-5 годин, після чого людина потребує перепочинку для поповнення ресурсу. Натомість часто організм є позбавленим такої можливості через розвиток залежності від енергетиків.

Тремор і тахікардія

Енергетичні напої містять «ударну дозу» вітаміну В, надлишок якого викликає часте серцебиття та тремтіння рук і ніг.

Виведення рідини

Кофеїн належить до міцних сечогінних засобів. Це треба враховувати людям, які підвищують за допомогою енергетиків фізичний потенціал після занять спортом. Вживати енергетичні напої після тренування не можна, бо під час фізичного навантаження організм і так посилено втрачає воду.

Небезпечно для молоді

Організму, що росте, напої з цукром і кофеїном не є корисними. Вони підвищують сечовиділення та вимивають цінні мікроелементи – зокрема, калій, що є необхідним для серцевого м’яза. Американська академія педіатрії не рекомендує вживати енергетики дітям та підліткам віком до 18 років: це може нашкодити серцево-судинній та нервовій системі на етапі формування. В Україні такої заборони поки що не встановлено, хоча відповідний законопроект з’являвся в обговоренні ще 2015 року.

hlopecz z energetykom - Здоров'я - 50Plus

Ліміт на споживання

Вживати енергетики потрібно дозовано: не більше двох банок на добу. Наслідками ненормованого вживання стануть стрибок рівня цукру в крові та підвищення артеріального тиску. Передозування енергетичних напоїв призводить до тахікардії, психомоторного збудження, нервозності та апатії.

Аптечний асортимент

У деяких країнах розслідування смертей після вживання енергетиків закінчилося забороною на їхній продаж у якості продовольчого товару. В Данії, Норвегії та Франції енергетики не можна купити в гастрономі – лише в аптеці. Там вони належать до лікарських засобів.

Потребує вивчення

Вміст глюкуронолактону в двох банках енергетика майже у 500 разів перевищує денну норму його споживання. А таурину в енергетичних напоях – у кілька разів більше, ніж у будь-якому іншому продукті. Втім, науці ще не є відомо, як ці компоненти взаємодіють із кофеїном і як працюють в людському організмі такі дози. Експерти Наукового комітету з харчування Європейського союзу офіційно заявили про необхідність подальшого вивчення безпеки використання підвищених доз таурину та глюкуронолактону.

Ефективна альтернатива

Продукти з глюкозою, овочеві та фруктові соки теж здатні заряджати енергією і при цьому є менш небезпечними для здоров’я, навіть з урахуванням можливих протипоказань. Вітаміни, що входять до складу енерготоніків, не можуть замінити мультивітамінний комплекс.

sik yagody 1 - Здоров'я - 50Plus

Як бачимо, чаша терезів з аргументами «проти» переважує аргументи «за».

Правила вживання

Виробники енергетичних напоїв закликають не перевищувати рекомендовану добову дозу, аби уникнути небажаної побічної дії речовин, що самі по собі не є токсичними.

Приписи та заборони:

  • енергетики протипоказані при глаукомі, захворюваннях серцево-судинної системи, гіпертонії, порушенні сну, підвищеній збудливості, а також вагітним, дітям, підліткам та людям похилого віку;
  • позаяк офіційно безпечної дози енергетичного напою не встановлено, можна керуватися найбільш поширеною рекомендацією: добове обмеження – дві банки по 250 мл, тобто в цілому – 0,5 л;
  • вживання понад дві банки енергетиків поспіль не допускається через зростання ризиків для здоров’я;
  • лікарі не рекомендують вживати понад п’ять банок об’ємом 330 мл на тиждень;
  • не можна пити енергетичні напої після занять спортом: і те, й інше зневоднює організм та підвищує тиск;
  • через високу калорійність енергетики не рекомендуються тим, хто хоче скинути вагу;
  • через 5 годин кофеїн виводиться з організму наполовину, а через 10 годин у крові залишається до чверті початкової дози – це треба враховувати при вживанні в даний проміжок часу додаткових напоїв із кофеїном, інакше накопичувальний ефект перевищить допустиму межу;
  • не можна поєднувати енергетики зі спиртними напоями: це загрожує гіпертонічним кризом, адже в підвищенні тиску ефект кофеїну в поєднанні з алкоголем багаторазово посилюється;
  • після закінчення дії енергетичного напою організм потребує відпочинку для відновлення ресурсів.

energetyk i alkogol - Здоров'я - 50Plus

Дотримання цих правил убезпечить від неприємних сюрпризів для здоров’я, про які попереджають виробники енергетиків.

Компетентні думки

Лікарі різних профілів не вважають енергетичні напої «невинними» хоча б тому, що вони викликають звикання. Наводимо точки зору, оприлюднені медичними фахівцями.

Кардіолог:

– Досліджено вплив кофеїну і таурину на інтервал QT (медичний термін, що використовується в електрокардіографії). Синдромом подовженого інтервалу QT називається порушення електричної активності серця, що призводить до небезпечного серцевого ритму (що рідше ритм, тим довшим може бути життя). Регулярне вживання енергетиків здатне викликати аритмію та призвести до серйозних проблем із серцем, аж до його раптової зупинки. Для серцево-судинної системи енергетичні напої однозначно не є корисними: кофеїн і таурин у їх складі підвищують артеріальний тиск і збільшують частоту пульсу. Якщо людина знепритомніла або у неї повністю почервоніло обличчя, треба викликати невідкладну допомогу.

Гастроентеролог:

– Енергетики небезпечно пити натще, бо кислоти та кофеїн дратують слизову. Від енергетичних напоїв страждають шлунок, підшлункова залоза, кишківник і печінка. А компонент енергетиків таурин водночас сприяє швидкому виділенню шлунком соляної кислоти. Зловживання синтетичними солодкими та газованими напоями виникає через швидке звикання та сформовану залежність від енергетиків. У шанувальників питної синтетики зараз масово діагностується гастрит: це найпоширеніше захворювання травної системи у нинішньої молоді.

Психіатр:

– Психостимулятори викликають почуття бадьорості, покращують самопочуття та підвищують настрій. Але до адреналіну організм звикає і потім вимагає «наркотика» постійно. І в цьому криється проблема: енергетичні напої не можна вживати щодня. Небезпека полягає у нервовому перезбудженні. Особливо небезпечно зловживати такими напоями людям із підвищеною збудливістю нервової системи, адже неприємними наслідками вживання енергетиків є виснаження нервової системи і порушення сну.

Нарколог:

– Наркоманія, алкоголізм і залежність від енергетиків – компетенція одного лікаря. Прогноз нарколога у лікуванні залежності від енергетичних напоїв – здебільшого сприятливий. Залежність зазвичай не виникає за відсутності психічних патологій: вона є проявом змін у цій сфері. Залежні люди зосереджуються на так званому агенті і думають про нього постійно. Позбавлені об’єкта залежності, пацієнти переживають насамперед психічний, а потім і фізичний дискомфорт. Люди стають неспокійними та дратівливими, не можуть сконцентруватися на заняттях і намагаються будь-що отримати предмет залежності. При відмові від енергетиків через зниження дози кофеїну розвивається абстинентний синдром. Проявами ломки є втома, сонливість, депресія, нудота, біль у м’язах і судоми. Для лікування треба поступово відмовитися від будь-яких продуктів із кофеїном і обмежити вміст у раціоні легких вуглеводів. Швидше очиститися допоможуть рясне питво та прийом сорбентів. На час відновлення від енергетиків – повна відмова від алкоголю, гарне харчування і повноцінний сон. Що більше було випито енергетичних напоїв, то довше відновлюватимуться ресурси організму.

…Отже, у боротьбі з весняною втомою кожен має вирішувати сам –звертатися до такого неоднозначного продукту чи утриматися.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ОСТАННІ ЗАПИСИ

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU