Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

То ось ти який, Рамзес II: науковці вперше реконструювали обличчя легендарного фараона

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Міжнародна команда вчених відновила в деталях «гарне» обличчя наймогутнішого правителя Стародавнього Єгипту: уперше за 3200 років, що минули від його смерті.

Дослідники з Єгипту та Британії об’єдналися, щоб відобразити обличчя правителя за допомогою 3D-моделі його черепа. Спочатку науковці відтворили той образ, що був притаманний Рамзесові II у віці 90 років. А потім команда «повернула час назад» та показала його обличчя у розквіті сил: у приблизно 45-річному віці.

65880419 11569191 image a 92 1671790973669 - Наука&Техніка, Історія - 50Plus

Так за версією науковців виглядав Рамзес II у віці 45 років

Трохи про героя реконструкції

Рамзес II запам’ятався нащадкам переважно через свою схильність до самореклами. А ще – через колосальні статуї, які він замовляв, та його масштабну програму будівництва, розповіло видання Daily Mail.

Єгиптологи ХІХ століття назвали його Рамзесом Великим. Правління фараона в 1279–1213 роки до нашої ери ознаменувало останній пік імперської могутності Єгипту.

Фараон зійшов на престол як третій король дев’ятнадцятої династії у віці 20 років (за іншою версією вчених – 25).

Вважається, що за час свого 67-річного правління він збудував більше храмів та мав більше дітей, ніж будь-який інший фараон. Літописи свідчать про понад 100 його нащадків від численних дружин та наложниць.

65880417 11569191 image a 99 1671791212009 - Наука&Техніка, Історія - 50Plus

Рамзес II у віці 90 років

Як це – відновлювати образ фараона?

Професорка радіології Сахар Салім із Каїрського університету створила 3D-модель черепа Рамзеса II. Вона зазначила, що внаслідок копіткої роботи вчених можна побачити обличчя «дуже гарного» єгиптянина. У нього «яскраво виражений ніс та потужна щелепа».

Професорка антропології Керолайн Вілкінсон із Ліверпульського університету Джона Мура розповіла, як відбувалася реконструкція обличчя фараона. Завдяки комп’ютерній томографії черепа команда отримала його тривимірну модель. Також дослідники використали «базу даних попередньо змодельованої анатомії обличчя». Найскладніше було відтворити важливі нюанси: колір шкіри, волосся та очей, плями та зморшки. Таку інформацію, на щастя, містили м’які муміфіковані тканини. Дізнатися про певні особливості зовнішності фараона допомогли також різні історичні джерела.

За словами Керолайн Вілкінсон, близько 70 відсотків реконструйованого образу мають похибку не менше 2 мм – з огляду на форму обличчя.

Проте, як зауважила професорка Салім, це єдина наукова реконструкція особи Рамзеса II, заснована на комп’ютерній томографії його справжньої мумії. Усі попередні спроби були ненауковими, переважно художніми. Також ми розповідали, що археологи знайшли верхню частину величної статуї Рамзеса II.

Фото: I, Rémih, CC BY-SA 3.0,commons.wikimedia.org, dailymail.co.uk

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU