У кожного – своя дівчина з перловою сережкою

Картина «Дівчина з перловою сережкою» (нід. Het meisje met de parel) була написана Яном Вермеєром (1632-1675) за так званої Золотої доби Нідерландів.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Щоб помилуватися шедевром Яна Вермеєра, щороку до музею Мауріцхейс (Гаага, Нідерланди) приїжджають натовпи гостей. А тепер поціновувачі творчості видатного голландця можуть стати його співавторами. Музейники запропонували публіці не стримувати уяву та створити унікальні версії картини «Дівчина з перловою сережкою», повідомило видання Designboom.

johannes vermeer 1632 1675 the girl with the pearl earring 1665 - Мистецтво - 50Plus

Це культове полотно голландський художник Золотої доби Ян Вермеєр написав близько 1665 року. У музеї Mauritshuis робота зберігається з 1902-го. Наразі картина вирушає в гастрольну подорож, що триватиме до червня. На переконання музейних кураторів, упродовж цього часу місце шедевра не повинно бути порожнім.

imgonline com ua bigpicture kfq2edeq9vdi - Мистецтво - 50Plus

Тож вони запустили оригінальну ініціативу – попросили професійних митців та художників-аматорів по-своєму відтворити знамениту картину. Йдеться не про копії портрета, а про його унікальне прочитання. Працівники музею закликали художників дати волю фантазії та не боятися дивувати. «Дозволені несподівані кольори, сміливі візерунки та форми, різноманітні матеріали та техніки», – написали у своєму зверненні автори ідеї. Варіації на тему картини вже надходять до музею Мауріцхейс через онлайн-форму. Роботи будуть доступні для перегляду на музейній сторінці в Instagram (#mygirlwithapearl) та на веб-сайті Mauritshuis.

А наступного місяця на тій стіні, де зазвичай можна побачити «Дівчину з перловою сережкою», з’явиться цифрова рамка. Саме тут експонуватимуть обрані творчі роботи численних учасників акції, котрі прийняли виклик музею.

mycollages 1 - Мистецтво - 50Plus

Що варто знати про картину

Картина «Дівчина з перловою сережкою» (нід. Het meisje met de parel) була написана Яном Вермеєром (1632-1675) за так званої Золотої доби Нідерландів. Цей період історії країни охоплює більшу частину XVII століття. На нього припав найбільший розквіт голландського мистецтва, науки й торгівлі.

Цікаво, що портрет був підписаний (IVMeer), але не датований. Приблизну дату створення полотна згодом встановили експерти.

Досі достеменно не відомо, хто замовив картину Вермеєру та хто йому позував. За однією з найпоширеніших версій, на картині зображено дочку митця – Марію. Але є й інші припущення щодо цього. Деякі історики мистецтва вважають, що натурницею виступила дочка мецената Рюйвена, котрий був покровителем художника.

Найприскіпливіші мистецтвознавці вважають це полотно не так повноцінним портретом, як його різновидом: зображенням голови, яке голландці Золотої доби відносили до жанру tronie («голова»).

До музею Мауріцхейс картину передав такий собі А. А. дес Томбо, що купив її на аукціоні 1881 року в дуже занедбаному стані. Від початку ХХ століття полотно відновлювали не раз. Але найвіртуознішою вважають реставрацію 1994 року.

Образ на полотні подекуди називають північною або голландською Моною Лізою. Раз у раз ця картина, як і чимало інших шедеврів світового мистецтва, ставала об’єктом варварських нападів. А в жовтні минулого року трійця екоактивістів вилила на полотно Вермеєра томатний суп. Організатори перформенсу порівняли обурення від знищення планети з почуттям від руйнації чогось прекрасного, як-от ця картина. На щастя, полотно залишилося не ушкодженим, бо було під захисним склом.

Живописна робота надзвичайно популярна, й не лише серед знавців образотворчості. Картина неодноразово ставала «героїнею» кінострічок. А фільм Піттера Веббера «Дівчина з перловою сережкою» за романом Трейсі Шевальє повністю присвячений історії портрета та біографії його автора. Відповідно до вільного тлумачення теми письменницею, на картині зображено служницю Грід. Фільм-байопік запам’ятався глибиною образів, втілених на екрані Скарлет Йоханссон та Коліном Фертом.

Фото: @mauritshuis_museum

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.