Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Ворог мого ворога – мій друг: статистична фізика

Фізики розібралися в тонкощах соціального балансу, на якому базуються наші повсякденні взаємини.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Люди є соціальними істотами. Мережі їхніх стосунків заплутані та часто змінюються. Зрозуміти ці соціальні мережі та їхні зміни намагалися різні науки. Одна з теорій була запропонована ще у 1940-х роках. Її назвали теорією соціального балансу. Нині дослідники з Північно-Західного університету (США) змогли підтвердити її за допомогою статистичної фізики.

У чому полягає ця теорія

Ідея, що лежить в основі цієї теорії, випливає з назви. Люди прагнуть підтримувати збалансовані відносини всередині своїх мереж. Позитивні відносини збалансовані, а негативні чи змішані – ні. Тож потрібні правила, що допоможуть підтримувати баланс системи.

Класична модель має чотири прості правила, засновані на спрощеній ідеї про те, що позитивні відносини – дружні, а негативні – ворожі.

Правило перше: друг мого друга – мій друг. Щоправда, це ідеалізований випадок. Не слід поспішати з висновком про те, що друг вашого друга, якого ви ненавидите, раптом стане вашим другом.

Правило друге: друг мого ворога – мій ворог. Правило третє: ворог мого друга – мій ворог. Ці в’язки очевидні, адже ми прагнемо захищати себе та своїх друзів від ворогів, розповіло видання IFLScience.

Правило четверте – тонше: ворог мого ворога – мій друг. Автори нового аналізу загалом з ним погоджуються. Однак статистичним фізикам було складніше його змоделювати.

чоловік цілиться в іншого чоловіка з лука

«Ми зрештою можемо зробити висновок, що соціальні мережі відповідають очікуванням, які були сформовані 80 років тому», – заявив перший автор дослідження Бінцзе Хао.

Вирішальне значення для нової моделі зіграли два фактори: не всі знають одне одного в реальному житті, а деякі люди налаштовані більш позитивно, ніж інші. Використання цих обох обмежень фактично відтворює соціальну мережу, подібну до тієї, яку передбачив Фріц Хайдер 80 років тому.

«Ми завжди вважали, що ця соціальна інтуїція працює, але не знали, чому вона працює. Якщо ви перегляньте літературу, то побачите безліч досліджень з цієї теорії, але між ними немає згоди. Упродовж десятиліть ми продовжували помилятися. Причина в тому, що реальне життя є складнішим. Ми зрозуміли, що нам потрібно взяти до уваги обидва обмеження одночасно», – додав старший автор дослідження Іштван Ковач.
Результати роботи опублікував журнал Science Advances.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU