Які проблеми зі здоров’ям приховує наш ніс?

Завдяки властивості мозку, що відома як несвідома вибіркова увага, ми часто ігноруємо наш ніс. А він, між іншим, допомагає діагностувати певні недуги.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Огляд носа може виявити доволі серйозні проблеми зі здоров’ям – як шкірні захворювання, так і внутрішні хвороби. Про кілька з них розповів Ден Баумгардт, старший викладач факультету фізіології, фармакології та нейронауки Бристольського університету (Велика Британія).

Акне

Хоча існує чимало форм акне, найпоширенішою є звичайні вугрі, які часто вражають саме ніс. Це захворювання розвивається через закорковування дрібних залоз шкіри, які виділяють захисні олії. Це призводить до появи відкритих та закритих комедонів.

Відкриті комедони, більш відомі як чорні точки, утворюють темну пробку, тоді як закриті комедони являють собою білі точки, що утворюються, коли пори повністю закорковані.

Закупорені пори часто переростають в більші ущільнення та шишки, що можуть інфікуватися, запалюватися і наповнюватися гноєм, а також залишати шрами на шкірі.

Вугровий висип розацеа має інший вигляд. Це запальне шкірне захворювання, що спричиняє еритему (почервоніння шкіри) найчастіше на носі та щоках. Розацеа невиліковна, але її можна контролювати, переважно за допомогою тривалого лікування.

У пацієнтів з розацеа часто з’являється висипка у вигляді папул і пустул. А тим часом кровоносні судини на носі та щоках можуть виступати назовні тонкими червоними або пурпуровими лініями.

У деяких випадках розацеа призводить до розростання та потовщення шкіри носа. Цей стан називається ринофімою. Як і інші видимі шкірні захворювання, ця недуга може призвести до глибоких змін зовнішнього вигляду і серйозно занизити самооцінку людини.

І звичайні вугрі, й розацеа пов’язані з різними факторами ризику. Розацеа, зокрема, корелює з високим кров’яним тиском та холестерином, а також діабетом та ревматоїдним артритом.

жінка з чорною наліпкою на носі

Саркоїдоз

Це запальне захворювання передбачає набрякання носа, що набуває пурпурово-фіолетового забарвлення, а також ерозію носової слизової.
Саркоїдоз, або хвороба Беньє-Бека-Шаумана, вражає багато органів та систем, зокрема, легеневу. Також під прицілом недуги – лімфовузли, печінка, селезінка, рідше – шкіра, кістки та очі. На кінцівках можуть виникати плями синюватого або пурпурового висипу, пише видання Science Alert.

Це захворювання не інфекційне, тож оточенню не передається. А лікують його переважно глюкокортикоїдними гормонами.

Трофічний синдром трійчастого нерва

Назва цього захворювання говорить сама за себе: воно полягає в пошкодженні трійчастого нерва. А він, як відомо, контролює процес жування та забезпечує чутливість обличчя. Коли пошкоджуються дрібні нервові гілки, що пролягають у шкірі навколо ніздрів, чутливість порушується.

Пацієнт може свідчити, що його шкіра стала або нечутливою, або онімілою, або ж відчуває поколювання, наче від голок. Тож захворювання спричиняє бажання почухатися. Проте наступне пошкодження шкіри може призвести до утворення виразок навколо ніздрів.

Цей стан відрізняється від розладу, що зветься дерматиломанією, за якого нав’язливе бажання колупати шкіру виникає через стрес.

Отже, не забувайте пильно розглядати свій ніс у дзеркалі. Адже він заслуговує на уважніше ставлення, ніж те, яким його зазвичай удостоюють.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.