Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Закони чистоти: як усунути плями підручними засобами?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Навіть старі та глибокі забруднення можна успішно вивести в домашніх умовах без застосування токсичної побутової хімії.

Пил та бруд

Забруднене місце треба почистити мокрою щіткою. Коли пляма підсохне, відмийте її у теплій мильній воді. Якщо пляма тримається міцно, підключаємо оцтовий розчин (на 0,5 л води – 3 ст. ложки оцту). Якщо забруднений виріб не підлягає пранню, пляму виводимо 10-12 % перекисом водню.

Піт

Плями поту містять неорганічні солі (сульфати, фосфати та ін.), органічні кислоти, сечовину, жир, холестерин тощо. Вони ушкоджують волокна вовни та натурального шовку і розкладають барвники тканини. Плями видаляють розчином гіпосульфіту (1 ч. ложка на 1 склянку води) і промивають теплою кип’яченою водою. Плями від поту на вовняних виробах виводимо міцним розчином солі та нашатирним спиртом (1 ч. ложка на 1 л води). З шовкової підкладки плями поту виводимо сумішшю нашатирного спирту та денатурату (у рівних частинах).

brudni rechi - Спосіб життя - 50Plus

Кров

Окрім білка, кров містить жири, вуглеводи, барвники та азотисті речовини (амінокислоти та ін.). Плями крові потрібно відмивати спочатку холодною водою, а потім теплим мильним розчином. Перед пранням білизну із плямами крові потрібно замочити на кілька годин. Застарілі плями крові спочатку протирають розчином нашатирного спирту (1 ч. ложка на 1 склянку води), потім розчином бури (1 ч. ложка на 1 склянку води), після чого перуть у теплій воді. З тонких шовкових виробів кров потрібно видаляти крохмалем, замішаним на холодній воді, неначе тісто. Потім крохмаль слід струсити, а річ випрати.

Жир та олія

Засмальцьовані місця на комірі протираємо ватяним тампоном, змоченим у розчині солі в 10% нашатирному спирті (5 г солі на 25 г нашатирного спирту). Посипаємо засаленість сіллю і протираємо хлібом. Змінюємо сіль доти, поки пляма не зникне. Плями від риб’ячого жиру видаляємо водою з оцтом. Жирову пляму на синтетиці посипаємо крохмалем і розтираємо вологою тканинною серветкою. Після висихання зчищаємо крохмаль щіткою. Жирову пляму на оксамиті потрібно обстукати льняним мішечком із піском. Свіжі жирні та масляні плями зі світлих тканин можна видалити, відразу посипавши забруднену ділянку порошком крейди (залишаємо на 2-4 години і потім струшуємо). Плями від олії видаляємо гасом, після чого перемо річ у теплій воді з милом. Як бачимо, рецептів, як вивести жирні плями, є багато на різні випадки життя.

Молоко та яйця

Плями від яєць треба виводити відразу (потім білки перетворюються на нерозчинні сполуки): видаляємо їх водою з додаванням нашатирного спирту або сумішшю гліцерину з нашатирним спиртом. Гліцерин підігріваємо до 40 градусів, наносимо на пляму, протираємо щіткою, залишаємо на 20 хвилин і перемо виріб. Плями від молока та морозива на вовні відразу промиваємо мильною водою або гліцерином. Пляму на кольоровій тканині змащуємо сумішшю з 2 ст. ложок гліцерину, 2 ст. ложок води та кількох крапель нашатирного спирту. Поміщаємо виріб із плямою між двох шарів білої бавовняної тканини і прасуємо.

rozbyte yajcze - Спосіб життя - 50Plus

Смола

Свіжі масляно-смоляні плями видаляємо бензином та розчинниками, а застарілі плями від дьогтю і масляної фарби – скипидаром. Із темних вовняних матеріалів плями смоли легко видалити так само скипидаром, а з білих – мильним спиртом. Плями від смоли зіскоблюємо і заливаємо сумішшю спирту та скипидару (1:1). Тканину прасуємо через промокальний папір і насухо витираємо. Однак якщо навкруги плями з’явився ореол, його виведе лише хімчистка.

Гас

Плями від гасу на шерсті видаляємо бензином, а з бавовняних тканин змиваємо теплою водою з милом, прополіскуємо і прасуємо теплою праскою. Зі світлої тканини гасову пляму виводимо розчином нашатирного спирту та води (1:8).

Чай, кава, шоколад

Такі плями містять жир, білок, барвник і дубильні речовини. Їх протирають гліцерином, розчином нашатирного спирту або змивають дуже солоною водою. Застарілі плями на білих виробах виводимо перекисом водню. Через 15 хвилин змиваємо холодною водою, перемо річ у теплому мильному розчині (½ ч. ложки кальцинованої соди або 1 ч. ложка нашатирного спирту на 1 л води) і двічі прополіскуємо у теплій та холодній воді, підкисленій оцтом.

Пиво, вино, ягоди

Свіжі плями знімаємо кашкою з води та солі. За півгодини промиваємо мильною водою і прополіскуємо. Плями від червоного вина та ягід на кольорових тканинах виводимо сумішшю гліцерину з сирим яєчним жовтком (у рівних частинах). За кілька годин промиваємо теплою водою. Плями від червоного вина можна вивести розчином марганцівки, а за кілька хвилин протерти водним розчином перекису водню (1 ч. ложка на 1 склянку води). Плями від білого вина, пива або лікерів видаляємо розчином з 5 г мила та ½ ч. ложки соди на склянку води. За добу суміш змиваємо теплою водою і прополіскуємо виріб. Такі плями можна відтерти так само льодом або перемо у крижаній воді. Застарілі плями від білого вина виводимо сумішшю білого мила, скипидару та 10% нашатирного спирту (співвідношення – 1:2:1). Суміш наносимо на пляму, промиваємо забруднене місце в теплій мильній воді та прополіскуємо в холодній воді. Плями від пива на тканинах легко відмити водою з милом. Застарілі пивні плями чистимо сумішшю гліцерину, винного та нашатирного спирту (у рівних частинах). Змішуємо їх із водою у пропорції 3:1 і протираємо пляму.

rozlyte vyno - Спосіб життя - 50Plus

Овочі, фрукти, соки

Плями від овочевих і фруктових соків виводимо кашкою із прального порошку або сумішшю гліцерину та бензину (1:1). Можна вивести пляму сумішшю гліцерину та горілки (у рівних частинах) або використати підігрітий спирт чи горілку. Застарілі плями зійдуть швидше, якщо тканину потримати над окропом і протерти лимонним соком або оцтом, розбавленим навпіл з горілкою. Потім потрібно протерти тканину тампоном із водним розчином нашатирного спирту.

Зелень

Плями від зелені видаляємо розчином солі (1 ч. ложка на 1/2 склянки теплої води), горілкою або денатуратом. Після видалення плями тканину треба сполоснути у теплій воді. З білої тканини трав’яну пляму видаляємо 3% розчином перекису водню з кількома краплинами нашатирного спирту.

Олійна фарба та лак

Як вивести плями від фарби, підкаже її склад. Олійну фарбу виводимо скипидаром, гасом або нашатирним спиртом. Можна змастити пляму вершковим маслом чи маргарином і протерти гасом, скипидаром або бензином (потім виріб слід відіпрати). Пляму від масляної фарби можна видалити сумішшю бензинового мила зі скипидаром (співвідношення –1:1). Втираємо суміш у пляму, зчищаємо після розчинення фарбу та протираємо вологим тампоном. Стару пляму треба змочити скипидаром та зчистити міцним розчином питної соди (наприкінці процедури промиваємо тканину теплою водою). Плями від лаку видаляємо винним спиртом або сумішшю денатурату й ацетону у співвідношенні 1:1.

Чорнило

Чорнильні плями легше вивести, якщо на них насипати сіль і полити лимонним соком. Потім тканину потрібно кілька разів прополоскати. Плями від чорнила виводять так само гліцерином. Тримати тканину в ньому потрібно не менше години, після чого прополоскати в підсоленій теплій воді або допрати в теплій мильній воді. Свіжі чорнильні плями можна зняти кислим теплим молоком. Треба покласти в нього тканину на кілька годин (міняти молоко, якщо пляма велика) і потім випрати в теплій мильній воді з додаванням бури або нашатирного спирту. Можна вивести пляму розчином нашатирного спирту та питної соди (1 ч. ложка спирту і 2 ч. ложки соди на склянку води). На шовкові тканини накладаємо кашку з гірчиці і залишаємо на добу, після чого суміш зішкрібаємо і полоскаємо тканину в холодній воді. При виведенні чорнильних плям потрібно попередньо зробити захисний контур із розплавленого парафіну та вазеліну (у рівних частинах), інакше пляма розтечеться. Після видалення плями тканину слід випрати з содою, а захисне парафінове коло пропрасувати гарячою праскою через паперову серветку, яку змінюють до повного видалення парафіну.

vykruchuye mokru tkanynu - Спосіб життя - 50Plus

Віск

Пляму воску треба зіскрібати. Накриваємо забруднене місце вологою тканиною, кількома шарами промокального паперу (серветок) і прасуємо гарячою праскою, змінюючи папір, поки пляма не зникне. Плями від воску і стеарину на оксамиті та плюші виводимо спиртом або скипидаром (скористатися праскою в таких випадках не можна).

Сажа

Свіжу пляму від золи можна почистити м’якушем хліба або запрати в теплій воді з милом. Змочуємо пляму скипидаром, промиваємо мильною водою і прополіскуємо. А із застарілими плямами впорається скипидар, змішаний із яєчним жовтком до стану сметани (суміш підігріваємо, поставивши банку в каструлю з гарячою водою).

Підпалина від гарячої праски

На пляму від праски треба на годину-дві нанести кашку з натертої цибулі, після чого прополоскати в холодній воді. Можна змочити пляму борною кислотою та прополоскати тканину в холодній воді. З білих тканин підпалину видаляємо сумішшю з кількох крапель нашатирного спирту, 1 ч. ложки перекису водню та ½ склянки води.

zhinka prasuye - Спосіб життя - 50Plus

Косметика

Плями на одязі від губної помади виводимо бурою, перемо з милом і прополіскуємо в чистій воді. На виробах із джерсі пляму обробляємо густою кашкою з бензину і тальку, а потім протираємо гарячим гліцерином. Плями від косметики на тканинах, що фарбуються, виводимо сумішшю ефіру і скипидару (1:1). Плями від фарби для волосся видаляємо сумішшю перекису водню з нашатирним спиртом (1:1). Щоби видалити плями від лаку для нігтів, потрібно прикласти до плями промокальний папір і змочити зворотний бік тканини ацетоном.

kosmetyka - Спосіб життя - 50Plus

Парфумерія

Плями від парфумів та одеколону зникнуть, якщо по свіжих слідах протерти їх спиртом. З білої тканини застаріла пляма від парфумів видаляється сумішшю нашатирного спирту та перекису водню (1:1). Пляму від парфумів на шерсті спочатку змочуємо винним спиртом або чистим гліцерином, а потім протираємо ацетоном. Пляму від парфумерії на світлих тканинах послідовно змочуємо нашатирним спиртом, розчином гідросульфіту (4 г на  склянку води) і розчином щавлевої кислоти (5 г на склянку води).

Йод

Плями від йоду засипаємо содою, поливаємо оцтом і залишаємо на ніч, після чого прополіскуємо у воді. Можна також змочити пляму водою і натерти крохмалем, після чого промити з милом.

Плями від мух

Намазуємо плями сумішшю нашатирного спирту та води (1:10). Застарілі плями витримуємо кілька годин у мильному розчині з невеликою кількістю бензину. Чистимо плями від мух щіткою, змоченою у мильному розчині.

Як бачите, засоби для видалення плям можна знайти на власній кухні або в домашній аптечці. Виявляється, для боротьби із брудом не обов’язково забруднювати хімічними реактивами довкілля.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU