Вікінги були не лише відомими грабіжниками та мореплавцями, які відкрили Америку за 500 років до Колумба, але також і торговцями. У VIII-XI століттях вони прокладали довжелезні торгові шляхи. Деякі з них сягали напрочуд великих відстаней, пов’язуючи міські торгові центри з віддаленими сільськими районами.
Дослідники з Великобританії та Європи дізналися про масштаби торгівлі вікінгів завдяки стародавнім гребінцям для волосся. Їх знайшли на місці давнього міста Хедебю, що на території сучасної Німеччини. Артефакти зроблені з рогів оленя, що колись давно мешкав в арктичній Скандинавії.
Гребінець епохи ранніх вікінгів з Хедебю, виготовлений з рогу північного оленя. (Маріанна Муньос-Родрігес / Університет Йорка)
Хедебю був одним з найважливіших центрів торгівлі епохи вікінгів. Він розташовувався неподалік південного краю півострова Ютландія, на території тодішньої Данії. За словами науковців, Хедебю також був сполучною ланкою між Скандинавією та Північною Європою.
У місті процвітав промисел обробки оленячих рогів. Раніше вчені знайшли на цьому місці близько 288 000 артефактів з рогів. Це були відходи виробництва, зокрема, гребінців для волосся.
Про що дізналися дослідники
Використавши метод «Зооархеологія за допомогою мас-спектрометрії» (або ZooMS) дослідники виявили, що близько 90 відсотків гребінців із Хедебю зроблені з рогів північного оленя (Rangifer tarandus), також відомого як карибу.
Оскільки ці олені жили лише у північній Скандинавії, можна припустити, що або роги, або гребінці були імпортовані до Хедебю. А якщо це так, то знахідки свідчать про існування довгострокових та великомасштабних торговельних відносин між Хедебю та Крайньою Північчю.
Реконструйовані будинки на колишньому місці Хедебю. (Kai-Erik Ballak/CC-BY-SA-3.0/Wikimedia Commons)
Аналіз також показав, що цей торговий шлях існував ще у 800 році нашої ери – лише через декілька років після набігу вікінгів на Ліндісфарн в Англії, що вважається початком епохи вікінгів.
Таким чином команда науковців почала відповідати на цілу низку питань про час подорожей та торгівлі в Британії та Скандинавії епохи вікінгів, зазначив Стівен Ешбі, провідний автор дослідження з Йоркського університету (Велика Британія). Проте науковцям ще багато чого потрібно дізнатися про життя в ту епоху.
Висновки з дослідження опублікував журнал Antiquity.