Олександр Македонський завоював величезну територію, що простяглася від Балкан до сучасного Пакистану. Але якби він звернув свою увагу на захід, цілком можливо, що захопив би й Рим, розгромивши Римську імперію ще до того, як вона виникла. Науковий автор Оуен Джарус попросив сучасних науковців пофантазувати на тему подій, які вже ніколи не відбудуться.
То ж чому Олександр Македонський не спробував завоювати Італію? Відповідь може полягати в тому, що він помер раніше, ніж в нього був такий шанс, пише Live Science.
Чи виношував Олександр Македонський такі плани?
Правитель Македонії був при владі з 336 до 323 року до нашої ери. Він помер від невідомої хвороби у Вавилоні у віці 32 років. Імперія Олександра розпалася невдовзі після його смерті. Однак якби він не помер, цілком можливо, що націлився б на Рим та розгромив би Вічне місто.
Деякі стародавні тексти припускають, що Олександр Македонський таки планував військову кампанію на Заході. Вона передбачала завоювання деяких частин Італії та інших регіонів Середземномор’я. Римський історик Квінт Курцій Руф, який жив у першому столітті нашої ери, стверджував, що Олександр Македонський планував серію завоювань, які в разі успіху розширили б його імперію аж до тієї межі, що нині збігається з Гібралтарською протокою. Олександр збирався збудувати 700 кораблів для цього вторгнення, зазначав Руф. Та й інші стародавні автори висловлювали аналогічні припущення.
«Римляни були переконані, що Олександр спробував би завоювати Рим, але сучасні історики цього не можуть впевнено стверджувати», – зауважив доцент кафедри історії Вашингтонського державного університету Ніколаус Овертум.
Деякі древні письменники стверджували, що після смерті Олександра його секретар Євмен передав одному з легендарних воєначальників – Пердікке – плани, які передбачали завоювання частини Італії. Про це нагадав незалежний вчений Робін Вотерфілд, спеціаліст з античної історії.
«Тепер деякі науковці вважають, що ті плани не були справжніми, що, можливо, це була підробка Євмена, або, можливо, ця історія виникла пізніше», – зауважив Вотерфілд. Однак він дотримується думки, що плани все ж були справжніми.
Яким могло бути вторгнення?
Зрештою, неясно, що сталося б, якби Олександр Македонський спробував вдертися до Італії. Римляни були настільки переконані в тому, що Олександр здійснив би спробу вторгнення, що римський історик Тіт Лівій (жив приблизно у 59 р. до н.е. – 15 р. н. е.) написав текст, в якому припустив, чим воно могло б завершитися. При цьому історик передбачав, що саме римляни перемогли б Олександра. Лівій зазначав, що дядько Олександра, Олександр I Епірський, намагався завоювати частину Італії, але був убитий у бою у 331 р. до н.е.
Олександр I Епірський – дядько Олександра Македонського
Як зауважив Вотерфілд, описи планів Олександра вказують на те, що він вторгся б до інших місць Середземномор’я, перш ніж висадитися на материковій частині Італії. Це свідчить про те, що сили Олександра переважали б, навіть якби римляни мали союзників для боротьби проти нього.
«На той час, коли він міг зіткнутися з Римською республікою, він мав би під своїм командуванням ресурси всього Середземномор’я – величезну найману армію», – сказав Вотерфілд. І додав: «Єдине, що могло його зупинити, – це внутрішнє повстання або заколот його війська».
Філіп Фріман, професор гуманітарних наук в Університеті Пеппердайна в Каліфорнії, вважає: якби Олександр вторгся до Італії, він, імовірно, міг би досягнути успіху, адже в Італії було кілька грецьких колоній, які могли б підтримати його правління.
«Римляни були жорсткими та чинили опір, але вони ще не були могутньою силою», – сказав професор Фрімен. На його думку, якби Олександр Македонський таки вдерся до Риму, то не було б Римської імперії, оскільки тамтешню владу «було б придушено, так би мовити, в зародку».
Фото: pixabay.com, wikipedia.org