Який секрет приховувала ДНК Бетховена: вердикт генетиків

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Сумного березневого понеділка 1827 року помер німецький композитор Людвіг ван Бетховен. Йому було 56. Протягом тривалого часу він страждав на жовтяницю та був прикутим до ліжка. Його кінцівки та живіт опухли, а кожен подих був важким випробуванням.

Розбираючи особисті речі померлого, його приятелі виявили документ, який Бетховен написав за чверть століття до своєї кончини. Це був заповіт, в якому він благав своїх братів повідомити громадськість про подробиці його стану. Бетховен, який був у повному розпачі, зізнався, що думає про самогубство.

Сьогодні кожному відомо, що один з найвидатніших композиторів, яких колись знав світ, у 48 років став абсолютно глухим. Усе почалося з шуму у вухах, коли йому було трохи за 20. Ситуація дедалі погіршувалася, а коли композитор перестав чути високі звуки, він більше не міг виступати перед публікою як піаніст.

Це була трагічна іронія. Бетховен хотів дізнатися про причини свого лиха. На жаль, його лікар Йоганн Адам Шмідт, якого композитор пережив на два десятиліття, так і не зміг з’ясувати, що спричинило хворобу геніального пацієнта.

2023 року, майже за два століття після смерті композитора, дослідники з Інституту Макса Планка (Німеччина) вирішили виконати заповіт Бетховена в такий спосіб, про який він навіть не мріяв. Науковці провели генетичний аналіз ДНК його волосся.

«Передусім ми хотіли пролити світло на проблеми зі здоров’ям Бетховена, зокрема, на поступальну втрату слуху, що зрештою призвела до його повної глухоти», – зазначив біохімік Йоханнес Краузе, співавтор дослідження.

bethoven 13 - Наука&Техніка, Здоров'я - 50Plus

Портрет Бетховена у 13-річному віці

Глухота – не єдина недуга, що нищила Бетховена

Проблеми зі здоров’ям композитора не обмежилися лише втратою слуху. Принаймні з 22 років він страждав від сильних болів у животі та хронічних нападів діареї. А за шість років до смерті в нього з’явилися перші ознаки захворювання печінки. Воно, як вважають експерти, принаймні частково, спричинило його смерть у ще не старому віці.

2007 року судово-медична експертиза пасма волосся Бетховена показала, що його смерть могло прискорити отруєння свинцем.

А якщо взяти до уваги культуру пиття з келихів, що містили свинець, та методи лікування того часу, які передбачали використання свинцю, цей висновок навряд чи можна назвати дивовижним. Якби не дослідження 2023 року, яке показало, що пасмо волосся належало не Бетховену, а невідомій жінці.

Однак кілька пасм, які зі значно більшою ймовірністю належали композитору, показали, що його смерть могла бути результатом інфекції гепатиту B. Її дію посилило вживання алкоголю та інші фактори ризику захворювання печінки.

А що стосовно інших хвороб композитора?

Йоханнес Краузе заявив: «Ми не змогли знайти точну причину глухоти або шлунково-кишкових проблем Бетховена». За його словами, у науковців залишилося ще дуже багато питань про життя та смерть знаменитого композитора-класика. Де він заразився гепатитом? Чому протягом століть вважалося, що пасмо жіночого волосся належало Бетховену? І що стояло за його болями в животі та втратою слуху?

Якщо зважити на те, що команда прагнула здійснити бажання Бетховена – розповісти світові про його втрату слуху, виявивши її причини, то основної своєї мети вона не досягла. Хоча на дослідників чекав ще один сюрприз, який приховували гени композитора.

Дослідники порівняли Y-хромосому зі зразків волосся Бетховена з хромосомами його сучасних родичів за батьківською лінією та знайшли розбіжності. Це свідчить про позашлюбну сексуальну активність у поколіннях, які передували народженню композитора.

Висновки з дослідження опублікував журнал Current Biology.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU