Найдревніші люди Європи мешкали в Закарпатті: сенсація

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Кам’яні знаряддя доісторичних людей Homo erectus археологи розкопали на Королевській стоянці ще у 1980-х роках. Однак тоді науковці не змогли точно встановити вік знахідок. А нещодавно команда під орудою Романа Гарби з Чеської академії наук датувала їх за допомогою новітніх технологій. Виявляється, вік артефактів – 1,4 мільйона років.

Тобто йдеться про найдавніше свідчення існування людей у Європі. Таким чином нове дослідження переписало історію міграції прадавніх європейців. Представники Homo erectus поширилися Європою з Кавказа на захід через Карпати.

Археологічна пам’ятка Королево, що в Берегівському районі Закарпаття, вражає. Вона сягає 14-метрової глибини. В її шарах, що накопичувалися близько півтора мільйона років, дослідники розкопали тисячі артефактів. Учені виокремили тут принаймні сім періодів заселення гомінідами, розповіло видання Science Alert.

dva kamyanyh znaryaddya i ulamok kvarczytu z najdavnishogo sharu v korolevo. akademiya nauk chehiyi - Історія - 50Plus

Два кам’яних знаряддя і уламок кварциту з найдавнішого шару в Королево. (Академія наук Чехії)

Про що дізналися дослідники

«Раніше вважалося, що найдавніші люди не могли вижити в холодніших широтах без використання вогню або складних кам’яних знарядь. Проте в нас є докази того, що Homo erectus жили північніше, ніж свідчили попередні дослідження», – зазначив археолог Енді Херріс з Університету Ла Троб (Австралія).

На стоянці в Закарпатті науковці не виявили жодних біологічних останків. Тут були лише кам’яні артефакти, сказав Мадс Кнусен, провідний автор дослідження з Орхуського університету (Данія). Тобто метод радіовуглецевого датування, який використовують для визначення віку органічних матеріалів, в даному разі не годився. Протягом десятиліть, що пройшли з моменту відкриття артефактів, дослідники могли лише здогадуватися про їхній вік.

Непримітні на вигляд уламки каменю являли собою інструменти, що їх колись використовували наші прямі предки – Homo erectus. Як з’ясувалося, ці знаряддя праці є ранніми свідченнями проживання гомінідів на європейському континенті.

Аби дійти такого висновку, науковці  мали звернутися до сучасніших методів датування. «Щоб відповісти на питання, поставлені археологією та антропологією, нам необхідно використовувати методи як ядерної фізики, так і геофізики», – зазначив пан Гарба.

Зрештою команда скористалася методом датування за допомогою космогенних нуклідів. Ці рідкісні ізотопи утворюються під час зіткнення високоенергетичних космічних променів з хімічними мінералами на поверхні Землі. Зміни в концентраціях космогенних нуклідів берилію-10 та алюмінію-26 допомогли визначити вік мінералів, пояснив Роман Гарба.

Окрім цього команда дослідників також використала власну математичну модель для визначення віку шарів відкладень. Цей метод уперше застосували для археологічного датування. Зрештою стало зрозуміло, що найдревнішим знаряддям праці – 1,42 мільйона років.

Це означає, представники Homo erectus з’явилися в Європі понад 1,4 млн років тому, мігрувавши через Азію 1,8 млн років тому.

nova karta istoriyi migracziyi homo erectus rozroblena komandoyu garba - Історія - 50Plus

Нова карта історії міграції Homo erectus, розроблена командою Гарби

Як зауважила геохронологиня Веронік Мішель з Університету Лазурного берега (Франція), артефакти, що доводять присутність перших людей в Європі більш як 800 тисяч років тому, є надзвичайно рідкісними.

Раніше вважалося, що найпершим «точно датованим свідченням існування гомінінів у Європі – близько 1,1-1,2 мільйона років», написали дослідники у звітній статті. Скам’янілі останки та знаряддя праці цих доісторичних людей археологи виявили свого часу в Іспанії та Франції.

Варто додати, що найдавнішим скам’янілим останкам Homo erectus, коли-небудь знайденим у світі, – два мільйони років. Їх розкопали в печері у Південній Африці.

Результати дослідження опублікував журнал Nature.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU