Туристи називають кефтедес «грецькими фрикадельками» або «кіпрськими котлетками». До їх складу зазвичай входить багато овочів і пряних трав, тому страва виходить соковитою й ароматною. Секрет освіжаючого смаку криється в незвичайному для котлет інгредієнті – м’яті. Разом із базиліком, орегано та петрушкою ця пряна зелень додається навіть у м’ясний фарш, а подаються мініатюрні фрикадельки з грецьким йогуртовим соусом тzatziki (у нас його називають «дзадзикі» або «цацикі»). Ще м’якіший смак виходить у грецької закуски без м’ясного фаршу, коли його місце займає тертий сир фета у поєднанні з кабачками. У запропонованому рецепті є і м’ясний фарш, і кабачок. Пишні кабачкові кефтедес – легка їжа для спекотних днів, адже кабачок містить лише 24 ккал (у сирому вигляді, 100 г) і на 95% складається з води. Магній та калій у складі кабачка живлять серцевий м’яз, а залізо покращує кровообіг і насичує кров киснем. Отже, ця страва зміцнює серце та підвищує витривалість організму у спеку.
Інгредієнти для кефтедес: м’ясний фарш – 500 г, кабачок – 500 г, яблуко – 150 г, цибуля – 150 г, яйце – 1 шт., молоко – 100 мл, черствий хліб – 200 г, борошно – 1 склянка (щоб обваляти фрикадельки ), свіжа м’ята –10 подрібнених крупних листочків, петрушка – 4 ст. ложки подрібненої зелені, базилік – 3 гілочки, орегано сушений – 1 ч. ложка, олія для смаження – 150 мл, сіль – 1 ч. ложка, чорний мелений перець – ¼ ч. ложки.
Інгредієнти для цацикі: свіжий огірок – 1 шт., кріп – 1 пучок, петрушка – 1 пучок, лимон – 1 шт. або лимонний сік – 1 ст. ложка, йогурт без наповнювача – 200 мл, сметана 30% жирності – 2 ст. ложки, оливкова олія – 1 ст. ложка, часник – 3 зубчики, мелений чорний перець і сіль – на смак.
Заливаємо молоком черствий хліб (без скоринки) і замочуємо 20 хвилин.
Очищаємо середній кабачок та яблуко (видаливши насіння), натираємо їх на великій тертці. Подрібнюємо зелень. Очищаємо і дрібно нарізаємо велику цибулину (або натираємо на тертці).
Викладаємо в миску м’ясний фарш, додаємо цибулю, кабачок, яблуко, зелень і розмочений хліб. Перемішуємо. Вбиваємо яйце, солимо, перчимо. Вимішуємо котлетну масу та даємо настоятися 15 хвилин.
Обвалюючи шматочки фаршу в борошні, ліпимо маленькі фрикадельки «на один укус» (за формою та розміром вони мають нагадувати сливу). Викладаємо напівфабрикати на пергамент.
Наливаємо в сковороду олію і ставимо на вогонь. У розпечену олію викладаємо сформовані котлетки та обсмажуємо до скоринки з кожного боку. Готові кефтедес викладаємо на папір, що вбирає жир і вологу, даючи стекти маслу.
Із зазначених компонентів готуємо цацикі. Очищений огірок, часник та зелень подрібнюємо, перемішуємо з рештою інгредієнтів і охолоджуємо в холодильнику.
Подаємо кефтедес в охолодженому стані з холодним йогуртовим соусом цацикі.
Лайфхак
Зазвичай кефтедес смажать, але простіше запекти «грецькі тефтельки» у духовці, розігрітій до 180°С. Час приготування – 20 хвилин.