Чумацький шлях виявився древнішим, ніж ми думали

Дослідники виявили сліди первісного диска Чумацького Шляху. Це відкриття вказує на те, що наша галактика давніша, ніж вважалося.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Міжнародна команда астрономів під орудою доктора Маошена Сяна з Китайської академії наук стверджує, що популяція зірок віком понад 13 мільярдів років є початковим диском, з якого утворився Чумацький Шлях.

Раніше вважалося, що первісна структура нашої галактики виникла близько 12,5 млрд років тому. Однак доктор Сян та його колеги заперечили це.
Вивчаючи рухи всередині виявленої популяції, автори дослідження реконструювали первісну форму Чумацького шляху. Вчені зауважили, що ця форма доволі незвичайна для галактик, подібних до нашої.

Чумацький Шлях не є гігантською галактикою. Однак він значно більший за середню галактику в нашій частині Всесвіту, розповіло видання IFLScience. Картографування за допомогою космічного телескопа Gaia дало можливість астрономам виявити скупчення зірок, які колись були частиною поглинених галактик.

Визначальним кроком у розумінні розвитку нашої галактики стало виявлення початкової структури диска Чумацького Шляху. Це було досить складно, оскільки всі найпотужніші, а отже, найяскравіші зірки того часу давно вигоріли. Ба більше: дрібніші зірки, що вижили, були добряче перемішані.

Проте астрономи вважають, що завдання вони виконали успішно. Команда відстежила найдревніші зірки, а також виявила різницю між тими зірками, яким понад 13 мільярдів років, та відносно молодими, що народилися пізніше, ніж 12,5 млрд років тому. Зрештою вчені назвали диск із зірками віком 13 млрд років Пань-гу (PanGu) на честь бога з китайської міфології, що відділив небо від землі.

зірка в космосі

Про що ще розповіли вчені?

У різні часи астрономи намагалися дізнатися, коли народилися перші зірки. Ймовірно, це сталося протягом 400 мільйонів років після Великого вибуху, тобто близько 13,4 млрд років тому. Однак ці ранні зірки не обов’язково входили до добре структурованих галактик. Вони могли бути просто точками світла серед аморфного газу.

Команда доктора Сяна стверджує, що зірки Пань-гу із загальною масою близько 3,7 млрд мас Сонця утворювалися з відносно постійною швидкістю протягом декількох сотень мільйонів років. Нині ті найдавніші зірки становлять лише 0,2 відсотка поточної маси Чумацького Шляху. Команда також дійшла висновку, що наша галактика сягнула піка зіркоутворення близько 11 млрд років тому.

А ще дослідники виявили, що первісний диск мав приблизно однакову висоту та ширину. Однак згодом він сплющився приблизно до десятої частини своєї початкової висоти.

Моделювання показало, що ранній розвиток галактик відбувався за допомогою потужних злиттів, які порушували формування добре структурованих дисків. Але, схоже, це не стосується Чумацького Шляху.

Результати дослідження опублікував журнал Nature Astronomy.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU