У Сирії знайшли найдревніший алфавіт: наукова сенсація

Археологи виявили на території Сирії 4400-річні глиняні таблички з текстом. Це перевернуло всі наукові уявлення про походження алфавітної писемності.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Упродовж десятиліть вважалося, що найперший алфавіт створили стародавні єгиптяни. Нове шокове відкриття поставило під сумнів це припущення, відкинувши вік першої відомої системи алфавітної писемності приблизно на 500 років назад.

Дослідники з Університету Джонса Гопкінса в Балтіморі (США) стверджують, що на невеличких глиняних табличках вигравіювано найдавніший із відомих алфавітних текстів.

Ці таблички завдовжки з палець, які мають циліндричну форму, вчені виявили у похованні ранньої бронзової доби в місті Умм-ель-Марра – одному з найдавніших на Близькому Сході, де колись перетиналися жваві торгові шляхи.

табличка з алфавітом

Про що дізналися археологи?

Професор Глен Шварц, що керував розкопками протягом 16 років, зауважив: «Алфавіт змінив спосіб життя людей, їхнє мислення та спілкування. Це відкриття показує, що люди експериментували з новими технологіями комунікацій набагато раніше і в іншому місці, ніж ми уявляли».

«Раніше вчені вважали, що алфавіт був винайдений в Єгипті або поблизу нього десь після 1900 року до нашої ери», – сказав професор Шварц. Але артефакти, знайдені його командою, старші й походять з іншої області на карті, «завдяки чому можна припустити, що алфавіт може мати зовсім іншу історію походження, ніж ми думали».

табличка з алфавітом (2)

Метод радіовуглецевого датування допоміг поставити в дослідженні яскраву крапку. Адже завдяки йому стало відомо, що таблички виробили близько 2400 року до нашої ери. Тож ці текстові зразки приблизно на 500 років старші за всі інші стародавні приклади письма, розповіло видання Daily Mail.

Окрім табличок з текстами археологи виявили у гробницях Умм-ель-Марри шість скелетів, золоті та срібні прикраси, посуд, наконечник списа та неушкоджені керамічні глеки.

Що стосується призначення табличок-циліндрів, керівник дослідження вважає, що це – примітивні версії сучасних етикеток. Він припустив, що перфоровані таблички могли прив’язуватися до глеків та інформувати покупців про вміст, виробника, місце походження або пункт призначення.
Як зазначив професор Шварц, до появи алфавіту ранні системи письма, такі як ієрогліфи, були надзвичайно важкими для вивчення. «Існували тисячі символів, які було дуже складно використовувати, тож лише дуже невелика група людей могла навчитися писати та читати», – сказав він.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU