Згідно з новим дослідженням, до кінця століття майже третина видів на нашій планеті опиниться під загрозою зникнення, якщо люди не зменшать викиди парникових газів у атмосферу. Цей ризик зростає у міру посилення глобального потепління.
Команда Марка Урбана, біолога та еколога з Університету Коннектикуту (США) стверджує: якщо глобальна температура виросте вище за доіндустріальну середню температуру на 1,5 °C (тобто більше за цільовий показник Паризької угоди), вимирання видів швидко прискориться. Особливо це стосується земноводних, видів у гірських, острівних та прісноводних екосистемах, а також видів Південної Америки, Австралії та Нової Зеландії.
Кліматична криза спричиняє зсуви температур та зміни характеру опадів. Звісно, що це відбивається на звичному існуванні видів. Наприклад, вищі температури призвели до того, що міграція метеликів-монархів не збігається з цвітінням рослин, які вони запилюють.
Багато тварин та рослин переміщаються за сприятливішими температурами в інші широти або на більші висоти. Однак чимало представників фауни та флори неспроможні адаптуватися до нових умов довкілля. Це призводить до скорочення популяцій, а часом і до їх вимирання.
Про що дізналися вчені?
Команда Марка Урбана проаналізувала понад 30-річні дослідження біорізноманіття та зміни клімату. Загалом учені охопили понад 450 досліджень стосовно більшості відомих видів.
Висновки науковців невтішні. Якщо викиди парникових газів регулюватимуться відповідно до Паризької угоди, то до 2100 року близько 180 тисяч видів (один із 50 видів) у всьому світі будуть під загрозою зникнення. А якщо температура підвищиться на 2,7 °C, зникне один із 20 видів планети.
Гіпотетичне потепління за межами цієї точки різко збільшить кількість видів, яким загрожує зникнення. Якщо глобальна температура виросте на більш ніж 4,3 °C, ця доля спіткає 14,9 процента видів. А якщо на більш ніж 5,4 °C, – то з лиця Землі може зникнути аж 29,7 процента видового розмаїття.
Марк Урбан розповів виданню Live Science, що зростання кількості видів, які перебувають під загрозою, різко збільшиться після перевищення цільового показника потепління в 1,5 °C. Але якщо глобальне потепління не перевищить 1,5 °C, відповідно до Паризької угоди, то ризик вимирання не буде значно зростати, зазначив дослідник.
Передусім під загрозою перебувають амфібії, оскільки їхні життєві цикли дуже залежать від погоди та вкрай чутливі до посух та зміни характеру опадів, сказав пан Урбан. Види гірських, острівних та прісноводних екосистем теж значною мірою схильні до цього ризику, ймовірно, тому, що ці середовища ізольовані. А отже, міграція та пошук більш сприятливого клімату для видів утруднений.
Обмеження викидів парникових газів може сповільнити потепління та зупинити вимирання видів на планеті. А розуміння того, які екосистеми найбільше страждають від зміни клімату, допоможе спрямувати зусилля зі збереження видів туди, де це потрібно передусім.
Результати дослідження опублікував журнал Science.
Фото: pixabay.com