Гендерна заздрість досі була маловивченою, при цьому вона безумовно впливала на те, як чоловіки та жінки бачать одне одного.
Попри те, що сучасне суспільство менш пов’язане із традиційними гендерними очікуваннями та стереотипами, відмінності між статями, звісно, існують. Для деяких людей вони навіть стають джерелом заздрощів.
Коротка преамбула
Заздрість – складна емоція, що під впливом соціальних та біологічних факторів може набувати різних форм. Тепер дослідники описали новий вид дисбалансу заздрощів, що спрямований на протилежну стать.
Команда чеських учених виявила, що жінки схильні заздрити чоловікам через їхні передбачувані соціальні переваги, зокрема зарплати та престиж, а також біологічні особливості, пов’язані з їх силою та відсутністю місячних. А тим часом чоловіки заздрять жінкам через їхню фізичну привабливість, вміння легко спокушати та здатність виконувати традиційну функцію материнства.
Суспільство стало значно відкритішим, однак гендерна нерівність залишається проблемою в усьому світі. Ролі, які нам приписує соціум, можуть істотно впливати на наше життя. Зокрема на те, як ми поводимося, вдягаємося, як повинні влаштовувати своє життя, і навіть на те, які емоції маємо виражати й коли. Недотримання правил часто призводить до соціальних санкцій, які спричиняють сором, гнів та смуток.
Сучасна наукова література сповнена численних досліджень на тему заздрощів, але значно менше уваги вона приділяє тому, як ці завидки проявляються між статями. Особливо з урахуванням того, що гендерні ролі та межі між ними продовжують змінюватися.
Про що дізналися вчені?
«Метою нашого дослідження було виявлення об’єктів заздрощів у репрезентативній вибірці», – пояснила команда.
Для вивчення теми науковці вивчили дані, зібрані в рамках соціологічного дослідницького проєкту INRES-SONES Inc. Вони стосувалися 1769 громадян Чехії віком від 15 років до 94 років. Учасникам поставили просте запитання: «Чому ви заздрите у протилежній статі?».
Відповіді були розподілені на три категорії: соціальні переваги, фізична форма та психологічні риси. Потім ці категорії були поділені на підкатегорії для охоплення найтонших аспектів, розповіло видання IFLScience.
Як з’ясувалося, жінки відчувають заздрість до передбачуваних соціальних привілеїв чоловіків. Сюди входять вищі зарплати, можливості кар’єрного зростання, спроможність легше розслаблятися та свобода від громадського тиску щодо зовнішності.
«Жінки часто вважають, що суспільство не дозволяє їм старіти природним чином, і це призводить до заздрощів до чоловіків», – зазначили вчені.
Серед привілей, які жінки воліли б внести у своє життя, – «здатність старіти, залишаючись вродливою, відсутність необхідності проводити годину перед дзеркалом перед виходом з дому, можливість витрачати час і гроші в перукарні, простота у виборі одягу, відсутність засудження зовнішності, відсутність целюліту та можливість обходитися без макіяжу, щоб мати привабливий вигляд».
А тим часом чоловіки заздрили жінкам через їхню фізичну красу, особливо їхню «милість», «м’які вигини», «елегантність» та загальну сексуальну привабливість. Вони також відчували завидки щодо жінок через їхню здатність легко спокушати, коли краса та чарівність є інструментами для маніпулювання. А ще учасникам-чоловікам імпонувала спроможність жінок виражати емоції більш відкрито, без остраху громадського засудження.
Жінки також зізналися в заздрощах щодо фізичної сили чоловіків, відсутності в них місячних, вагітності, менопаузи та здатності мочитися стоячи. Тоді як чоловіки написали про захоплення жінками через їхню спроможність приносити у світ нове життя, а деякі навіть – про відверту заздрість материнству.
Зрештою, з огляду на психологію, жінки заздрили тому, що чоловіки логічніші та емоційно стабільніші. А чоловіки хотіли б, як жінки, робити кілька справ одночасно та справлятися зі складними обов’язками.
Команда також виявила, що чимало респондентів узагалі не повідомили про яку-небудь заздрість до іншої статі (понад 42 відсотки жінок та понад 56 відсотків чоловіків). Це може означати, що багато людей є байдужими до гендерних відмінностей та зазвичай ставляться до них з прийняттям.
З усім тим дослідження надало науковій спільноті цінну інформацію про те, як представники різних статей сприймають одне одного. Воно також показало, що заздрість справді існує через відмінності в соціальних ролях, фізичних особливостях та психології.
Результати дослідження опублікував журнал Frontiers in Psychology.
Фото: pixabay.com