В Ізраїлі під час розкопок в долині річки Йордан археологи натрапили на 160 стародавніх монет. Цінному скарбу близько 2100 років.
За свідченням команди, він датований часами правління Олександра Янная, що був як первосвященником, так і юдейським царем з династії Хасмонеїв. Їхнє царство утворилося 167 року до нашої ери, коли єврейські жителі регіону повстали проти імперії Селевкідів та захопили її частину. У I столітті до нашої ери Римська республіка завоювала територію Хасмонеїв та дозволила цареві Іроду заснувати там власне царство.
Чим особливі знахідки?
На монетах вигравіювані восьмикутні зірки, а також написи арамейською та грецькою мовами. Вони згадують ім’я Олександра Янная та вказують на те, що монети викарбували на 25-му році його правління. Як уточнили у Хайфському університеті, монети такого типу карбувалися у 80-79 рр. до н. е.
Як розповів виданню Live Science керівник розкопок Шай Бар, хасмонейські монети зазвичай не зустрічаються у великих скарбах, що робить цю знахідку рідкістю.
Також археолог повідомив, що там, де знайшли скарб, колись було місце перепочинку подорожніх, котрі прямували до фортеці Сартаба.
Хто і чому заховав скарб?
Якщо сказати точніше, науковці виявили скарб у будівлі для приготування їжі, біля стіни, що впала. Це породжує одразу кілька версій стосовно того, чому тут зарили скарб.
Археолог Шай Бар припустив, що монети закопали у неспокійні роки до кращих часів. А, можливо, скарб узагалі не був захований, і це просто була каса торговців їжею. Ще одна версія: монети помістили в стіну як підношення, хоча за тих часів таке робили рідко, сказав археолог.
Розкопки та дослідження артефактів тривають. Результати аналізу монетного скарбу команда пообіцяла опублікувати пізніше.