Команда вчених з Королівського університету Белфаста та Ноттінгемського університету першою провела дослідження впливу стресу людини на свійських собак за допомогою вимірювання серцевих ритмів.
Раніше собак зазвичай використовували для полювання, охорони та випасання худоби. Але тепер вони здебільшого виступають у ролі компаньйонів.
Попри те, що нинішнє життя собак може здатися легким, порівняно з життям їхніх предків, вони, як і раніше, стикаються з багатьма стресами. Зокрема й такими, що передаються їм від власників.
Кілька років тому французькі науковці помітили, що поведінка власника собаки у ветклініці впливає на рівень стресу його чотирилапого улюбленця. Дослідження також показало, що негативна поведінка власника, наприклад, лайка, підвищує тривожність песика під час ветеринарного огляду.
Про що дізналися дослідники?
Автори нового дослідження залучили до експерименту у ветеринарній клініці двадцять вісім добровольців та їхніх собак. Під час дослідження і власники, і собаки носили монітори серцевого ритму, показники якого фіксували вчені. Вони, зокрема, вимірювали варіабельність серцевого ритму, що є маркером рівня стресу, розповіло видання Science Alert.
Також дослідники піддавали власників або стресовому втручанню, або втручанню, що знімає стрес, та відстежували вплив цих змін на людей та їхніх собак.
Стресове втручання передбачало стрес-тест, що вимагав розв’язання арифметичного завдання та виконання завдання з презентації. Роль втручання, що знімає стрес, виконувало п’ятихвилинне відео медитації на основі дихання.
Команда виявила, що частота серцевих скорочень у собак знижувалася в міру того, як вони звикали до обстановки ветеринарної клініки. Це свідчить про те, що ветеринари повинні давати собакам час звикнути до клініки, перш ніж оглядати їх.
До речі, такий підхід не лише сприятиме зниженню рівня стресу тварини, але й допоможе підвищити правдивість результатів обстежень та тестів.
Емоційне зараження
Дослідники виявили, що зміни частоти серцевих скорочень власника до та під час експерименту пов’язані зі змінами частоти серцевих скорочень його собаки. Якщо частота серцевих скорочень власника під час експерименту збільшувалася або зменшувалася, частота серцевих скорочень його собаки так само збільшувалася або зменшувалася.
Такі результати свідчать про те, що собаки можуть розпізнавати стрес у своїх господарів. І це впливає на власний рівень стресу песиків, які переживають процес, так би мовити, емоційного зараження.
Це явище, за якого люди та тварини «підхоплюють» або імітують емоції та поведінку оточення як усвідомлено, так і несвідомо.
Що це означає для середньостатистичного власника собаки? Якщо він помітив, що його стрес може впливати на його собаку, це слід враховувати, зокрема, при відвідуванні ветеринара. Якщо ветеринари допомагають власнику тварини почуватися спокійніше під час прийому, це своєю чергою сприяє доброму самопочуттю песика.
Команда також пригадала ще одне недавнє дослідження, яке показало, що запах поту незнайомої людини, яка відчуває стрес, впливає на навчання і пізнання собаки під час тесту на когнітивні здібності. Це свідчить про те, що собаки можуть відчувати стрес як власних господарів, так і незнайомців.
Отже, людям, які доглядають собаку або працюють з ним, слід пам’ятати, що їхній стрес може спричинити стрес у тварини.
Фото: pexels.com