Перші люди вийшли не з Африки, а зі Східної Азії: теорія свіжа і спірна

Використавши концепцію генетичної різноманітності, еволюційний біолог Хуан Ши кинув виклик теорії африканського походження перших людей.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Китайський еволюційний біолог Хуан Ши припустив, що еволюція людини розпочалася у Східній Азії, де були знайдені скам’янілості, датовані більш раннім періодом, ніж африканські.

В основі його теорії – концепція максимальної генетичної різноманітності (МГР). Відповідно до неї, складні види з більшою ймовірністю матимуть меншу генетичну різноманітність. А оскільки східноазійські популяції мають найменшу генетичну різноманітність, вони, швидше за все, є справжніми предками сучасних людей.

Доктор Хуан Ши також стверджує, що давні європейці були набагато ближчими до жителів Східної Азії як по батьківській, так і по материнській генетичній структурі. За цією логікою, археологічні знахідки стародавніх людей, які мають найбільшу генетичну подібність як один з одним, так і з більш широкою нинішньою людською расою, є найімовірнішими кандидатами на походження людського виду.

череп стародавньої людини в Китаї

Реконструкція обличчя по черепу стародавньої людини, знайденому в Китаї

Про що ще повідомив учений?

Доктор Ши, який до виходу на пенсію був професором в Центрі медичної генетики Центрального південного університету в Хунані, роками наражався на неприйняття своєї теорії. Вперше дослідник озвучив її на міжнародній науковій конференції у 2016 році. Але після того, як журнал Prehistoric Archaeology опублікував революційну статтю науковця, колеги дедалі рідше ставлять його гіпотезу під сумнів.

Хуан Ши зазначив, що якби модель африканського походження була правильною, то ДНК європейських зразків віком 45 000 років більшою мірою відповідала б древній африканській ДНК.

«Давня ДНК найдревніших людей, знайдена в Європі, продемонструвала більшу схожість з азійцями, ніж з африканцями», – наголосив доктор Ши.

За його словами, причина, через яку його теорія правдива, полягає в тому, що складнішим організмам, таким як люди, потрібно, щоб значно більше частин їхньої ДНК працювали узгоджено. А це означає, що у мутацій, які діють як генетичні імпровізації, залишається менше можливостей для виживання.

«Гіпотеза МГД – новаторська, але водночас спірна», – вважає антрополог Герман Дзібель за Стенфордського університету (США). За його словами, концепція МГД, а отже, й теорія походження перших людей зі Східної Азії, що базується на цій концепції, «мають потенціал та потребують подальшого розвитку».

Натомість доктор Ши зауважив, що докази, отримані в інших академічних дисциплінах, як-от лінгвістика та антропологія спорідненості, також підкріплюють його теорію. Взяти бодай аналіз напрочуд повного «черепа Далі», виявленого 1978 року в повіті Далі, що в китайській провінції Шеньсі.

череп Далі

Цей череп віком 260 000 років був ретельно вивчений експертами Техаського університету A&M та Китайської академії наук у 2017 році.

Зрештою дослідники заявили, що він має багато спільних рис із сучасними людьми, розповіло видання Daily Mail. Вчені, зокрема, виявили, що «череп Далі» дуже схожий на те, що колись вважалося найранішою відомою скам’янілістю Homo sapiens, знайденою в Марокко.

Замість того, аби сперечатися про африканське та східноазійське походження перших людей, ці дослідники спробували знайти компромісний шлях.

«Я думаю, що потік генів міг бути різноспрямованим, тому деякі риси, що спостерігаються в Європі чи Африці, могли виникнути в Азії»,– сказала в інтерв’ю журналу New Scientist професорка антропології Техаського університету A&M Шила Атрея.

«Прибічники походження з Африки нині, по суті, мовчать, оскільки за останні десять років вони не досягли жодного прогресу», – заявив доктор Ши.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU