Нове дослідження вчених із Маастрихтського університету показало: вибір певної їжі може вказувати на наявність СДУГ. Для людей із цим синдромом характерні, зокрема, часті перекуси, вживання енергетичних напоїв, чипсів та смаженої їжі.
Синдром дефіциту уваги та гіперактивності (СДУГ) – це патологія, що зазвичай починає розвиватися в дитинстві та зберігається в дорослому віці; їй притаманні постійна неуважність, гіперактивність та імпульсивність. Люди зі СДУГ, як правило, мають труднощі з концентрацією уваги, запам’ятовуванням, сидінням на місці та слуханням інших. Цей стан виявляють у 5 відсотків дітей, причому у хлопчиків частіше, ніж у дівчаток. Аби дитина росла врівноваженою та адекватною, СДУГ мають коригувати психологи та педагоги.
Як проходило дослідження?
Команда під орудою професорки психології та нейронауки Лаури Далнокі від початку припустила, що особлива харчова поведінка пов’язана з певними симптомами СДУГ. Зокрема, з імпульсивністю та потребою в розумовій стимуляції.
Річ у тім, що автори попередніх досліджень, котрих цікавив імовірний зв’язок між СДУГ та харчуванням, вважали, що нездоровий раціон, який складається з оброблених та рафінованих продуктів, доданого цукру, шкідливих жирів та червоного м’яса, збільшує ризик розвитку цього розладу.
Науковці, що стояли за новим дослідженням, докладніше вивчили зв’язок між СДУГ та раціоном. Вони виявили, що не лише раціон впливає на цей розлад, а й розлад впливає на раціон.
Професорка Далнокі та її колеги проаналізували результати довгострокового когортного дослідження KOALA, присвяченого стану здоров’я 2500 дітей, що народилися в Нідерландах у 2001-2003 роках. Команда зосередилася на даних про 810 учасників цієї когорти, коли їм виповнилося від 16 до 20 років, розповіло видання Daily Mail.
Учені оцінили харчову поведінку цих молодих людей за допомогою опитування. Їм запропонували переглянути список із 28 продуктів та напоїв, а потім вказати, як часто вони їх вживають. Учасники також повідомили, чи був у них діагностований СДУГ. А їхні батьки розповіли науковцям про поведінкові проблеми та рівень імпульсивності своїх дітей.
Дослідники розділили раціон підлітків на п’ять груп: перекуси, здорова їжа, продукти тваринного походження, солодощі та напої.
Для любителів перекусів, зокрема, було характерне високе споживання недієтичних безалкогольних напоїв, енергетичних напоїв, пакетованих соків, смажених наїдків та чипсів.
Про що дізналися дослідники?
Загалом СДУГ було діагностовано у 80 учасників. Вони повідомили, що споживають їжу та напої з категорії перекусів частіше, ніж їхні однолітки без розладу.
Ба більше, учасники зі СДУГ, в яких спостерігався такий серйозний симптом цієї патології, як імпульсивність, повідомляли про частіші перекуси. Люди з високим рівнем імпульсивності також частіше споживали солодощі та «погані» напої.
Як засвідчила команда пані Далнокі, дослідження вказує на чіткий зв’язок між певними симптомами СДУГ, зокрема імпульсивністю, та вживанням шкідливої їжі. Однак для повнішого розуміння цього взаємозв’язку необхідні подальші дослідження.
Результати своєї роботи вчені опублікували у виданні Journal of Attention Disorders.
Це дослідження доповнило висновки з попередніх досліджень, які показали, що люди зі СДУГ часто їдять для досягнення розумової та сенсорної стимуляції.
Згідно з дослідженням 2015 року, частина мозку, що відповідає за задоволення, винагороди та мотивації, в людей зі СДУГ часто не функціонує належним чином. Унаслідок цього вони не відчувають внутрішнього задоволення, що змушує їх шукати зовнішні джерела стимуляції, наприклад, їжу.
Вона стимулює мозок, впливаючи, зокрема, на смак, нюх та зір. За даними сайту Healthline (США), це справедливо навіть для людей без СДУГ. Проте люди з цим розладом можуть бути більш чутливими до такої стимуляції через особливості хімії мозку.
Експерти вважають, що люди зі СДУГ можуть регулярно переїдати, намагаючись задовольнити потреби свого мозку.
Фото: pexels.com