Батьківський фаворитизм: хто з дітей частіше є улюбленцем мами й тата?

На це та інші запитання пролило світло нове дослідження науковців зі США, присвячене так званому батьківському фаворитизму.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Новина не дуже приємна, але батьки все-таки мають улюбленців серед власних дітей. Хтось для батьків є «золотою дитиною», а хтось отримує від них менше уваги. І тепер ця несправедливість науково доведена експертами із сімейної психології.

Олександр Дженсен, доцент Університету імені Брігама Янга, та Маккелл А. Йоргенсен-Велс, аспірант Західного університету, проаналізували дані про 19 000 учасників 30 досліджень. Усі вони стосувалися взаємин між дітьми та батьками, зокрема, різниці у ставленні мам і тат до своїх дітей. Науковці дослідили, які якості дітей роблять їх улюбленцями, а також інші чинники батьківського фаворитизму.

родина з дітьми

Про що дізналися вчені?

Деякі результати виявилися для науковців несподіваними. Наприклад, вони очікували, що матусі більшою мірою благоволитимуть до дочок, а татусі – до синів. Але натомість й ті, й інші з більшою ймовірністю вибирали дочок своїми улюбленицями.

Дослідники також передбачали, що екстраверсія дитини навряд чи робить її фаворитом мами й тата. Однак виявилося, що батьки вважають перевагою цю рису дитячої особистості.

«Американці, схоже, екстравертів особливо цінують», – написали вчені у звітній статті.

Також тандем психологів виявив, що батьки більш прихильно ставляться до сумлінних та поступливих дітлахів. А ще дають більше свободи та автономії старшим синам та дочкам, розповіло видання IFLScience.

«Важливо зазначити, що це дослідження є кореляційним, тому воно не пояснює нам, чому батьки віддають перевагу певним дітям», – зазначив Олександр Дженсен.

мама з дітьми

Небезпечність диференційованого ставлення до дітей

Чи можна такі дослідження сприймати легковажно? Науковці кажуть: в жодному разі. Вони застерігають, що «гра» у фаворитів із власними дітьми в майбутньому може вплинути на них дуже негативно. Автори цієї та попередніх робіт застерігають, що менш улюблені сини та дочки матимуть в дорослому віці проблеми із психічним здоров’ям та стосунками з родиною.

«Протягом десятиліть дослідники знали, що диференційоване ставлення з боку батьків може мати довгострокові наслідки для дітей. Розуміння цих нюансів може допомогти батькам та лікарям розпізнати потенційно руйнівні сімейні моделі. Вкрай важливо, щоб усі діти відчували себе коханими», – зауважили науковці.

Результати дослідження опублікував журнал Psychological Bulletin.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU