Чому холодна Гренландія така жадана?

Секрет принадності найбільшого острова і другого за величиною крижаного щита світу передусім у тому, що він є гігантським схроном цінних ресурсів.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Але це не все, що потрібно знати про крижану землю, до якої виявляють інтерес різні країни.

Гренландія, автономна арктична територія Королівства Данія, є найбільшим островом у світі: його площа – 2 166 086 квадратних кілометрів. Кількість його населення – понад 56 600 людей. Під острівним крижаним щитом, що за величиною поступається лише Антарктиді, приховані правдиві скарби – надзвичайно цінні природні ресурси.

Нещодавно Гренландія знову потрапила до газетних заголовків. Сталося це після того, як новий президент США Дональд Трамп висловив зацікавленість у купівлі острова або отриманні контролю над ним.

Трамп

Тож що ховає Гренландія під своєю кригою?

Дослідники пояснили, що робить Гренландію такою принадною. Коротка відповідь на це запитання: природні ресурси та геополітичне маневрування.

Цей величезний крижаний щит вкриває собою колосальні каньйони, залишки доісторичних рослин та слідів людської діяльності. На північному заході острова поховані руїни американської військової дослідницької бази.

Складна та унікальна геологічна історія регіону зробила його унікальним та привабливим для наших сучасників, розповіло видання IFLScience.
Гренландія є сховищем цінних металів та мінералів, надзвичайно затребуваних світовою економікою. У 2023 році експерти заявили, що острів має 25 із 34 мінералів, які Європейська комісія вважає «критичною сировиною».

Серед них – дорогоцінні метали, як-от золото та срібло. А ще – такі цінні для виробництва акумуляторів метали, як кобальт, мідь, нікель та літій, які є важливими для розвою зеленої енергетики. Крім того, згідно з даними Інституту природних ресурсів Гренландії, острів може похвалитися покладами коштовного каміння, зокрема олівіну й рубінів.

Гренландія в скляній кулі

Також тут приховані запаси вугілля, газу та нафти. Втім, видобуток викопного палива є доволі складним питанням для Гренландії.

Від 1970-х років розвідку покладів нафти в регіоні проводили кілька корпорацій США та Європи. Однак зусилля ці були безплідними. 2021 року Гренландія пішла на сміливий крок, припинивши подальші проєкти з розвідки та видобутку нафти через величезне забруднення екосистеми.

Для довідки: згідно зі звітом Геологічної служби США, під провінцією Східно-Гренландського рифтового басейну залягає до 31,4 млрд барелів нафти.

Геополітичні шахи

Гренландія є дуже важливою для США у протистоянні Росії та Китаю, які розглядають Арктику як стратегічну арену свого впливу.

Варто також зауважити, що наслідки катастрофічної зміни клімату в Арктиці, як-от танення льоду, відкривають нові горизонти для освоєння природних ресурсів, чим прагне скористатися чимало країн. Зменшення крижаного щита внаслідок глобального потепління вивільнить багато води, а це відкриє нові можливості для розвитку судноплавних маршрутів через верхню частину Північної півкулі. Ті, хто контролюватиме ці вивільнені води, матимуть величезну перевагу.

Гренландія на глобусі

Хоч там як, але спроби інших країн закріпити за собою Гренландію досі не увінчалися успіхом. І передусім тому, що ані Гренландія, ані Данія не зацікавлені у продажу острова.

«Гренландія наша. Ми не продаємось і ніколи не продаватимемося», — заявив нещодавно прем’єр-міністр Гренландії Муте Боуруп Егеде.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU