Дослідження психологів Базельського університету виявило ключову причину нарцисизму. Як стверджують вчені, люди, яким властиве перебільшене почуття власної важливості, часто почуваються відкинутими й соціально ізольованими.
Тож якщо хтось регулярно скаржиться вам на те, що його залишили осторонь чогось важливого, цілком можливо, що перед вами нарцис.
Дослідники також виявили докази того, що зв’язок між нарцисизмом та соціальною ізоляцією працює в обох напрямках. Тобто люди з гіпертрофованим почуттям власної важливості нерідко піддаються остракізму.
Поняття остракізму ввели в ужиток древні греки. Це, в буквальному розумінні, – вигнання людини зі спільноти. У переносному значенні остракізм означає відкинутість, неприйняття та зневагу з боку оточення.
Про що довідалися вчені?
Серед основних рис нарцисизму – почуття власної переваги, домінування, сильне бажання бути визнаним, статусним та обожнюваним. Під час дослідження науковці зосередилися на учасниках, в яких ці риси були виражені яскравіше.
Спочатку команда проаналізувала дані опитування 22 000 родин із сусідньої Німеччини, що стосувалося нарцисизму. Вчені виявили, що люди з вищим рівнем нарцисизму повідомляли про те, що вони зазнавали значно більшого остракізму.
Щоб підтвердити ці результати, дослідники залучили до наступного етапу дослідження 323 добровольців. Вони повідомили психологів про пережиті в минулому випадки остракізму, якщо такі мали місце. Протягом двох тижнів добровольці фіксували моменти, коли почувалися відстороненими або обділеними увагою при використанні мобільного додатка. А дослідники оцінювали рівень нарцисизму учасників, розповіло видання Daily Mail.
Крістіана Бюттнер, провідна авторка роботи, зазначила: «Наші результати показали, що люди з вищим рівнем нарцисизму більш чутливі до сигналів виключення, це призводить до того, що вони частіше зазнають остракізму».
Вона також додала: «Почуття остракізму – це суб’єктивний досвід, заснований на сприйнятті соціальних сигналів людиною. І якщо деяких справді піддають остракізму, інші можуть просто вірити, що їх відкидають, хоча це не так».
За словами дослідників, отримані результати наголошують на складному взаємозв’язку між рисами особистості та соціальним досвідом. Психологи вважають, що розуміння цього взаємозв’язку допоможе ефективніше розв’язувати конфлікти на робочому місці та проблеми соціальної ізоляції.
«Якщо люди з яскраво вираженими нарцисичними рисами з більшою ймовірністю почуватимуться виключеними, це може сприяти ескалації напруженості на робочих місцях або в соціальних групах. Водночас підвищена чутливість до відкинутості може зробити людину більш схильною до агресії», – зауважила пані Бюттнер.
Висновки з дослідження опублікувало видання Journal of Personality and Social Psychology.
Фото: pixabay.com