2022 року під час обстеження хребта Ліліуокалані в морській заповідній зоні Папаханаумокуакеа (PMNM), що простягнулася на північ від Гавайських островів, команда дослідницького судна «Наутілус» зробила несподіване відкриття. Вчені побачили на дні древнього висохлого озера дорогу, що була вимощена чимось на кшталт жовтої цегли.
PMNM – національна пам’ятка США та одна з найбільших морських заповідних зон у світі, що перевищує за площею всі національні парки Сполучених Штатів разом узяті. Вона являє собою групу невеликих островів та атолів, що розташовані посеред Тихого океану та входять до складу Північно-західних Гавайських островів.
У ході експедиції на 68-метровому судні «Наутілус» команда Фонду дослідження океану (Ocean Exploration Trust) охопила близько трьох відсотків дна PMNM. Учені, що вели спостереження на глибині 1000-3000 метрів, зафіксували на відео момент відкриття дороги «до країни Оз»: саме така асоціація виникла попервах у науковців. А деякі члени команди порівняли побачене з «дорогою до Атлантиди», розповіло видання Science Alert.
Попри те, що дно озера, виявлене дослідниками на вершині підводної гори Нутка, ховається на глибині близько 1000 метрів, воно здається напрочуд сухим. Дослідники зазначили, що воно має вигляд запеченої кірки, яку можна розколоти. А на невеличкій ділянці вулканічна порода розтріскалася таким чином, що стала дуже схожою на цеглу.
«Унікальні 90-градусні розлами, ймовірно, пов’язані з нагріванням та охолодженням під час численних вивержень», – припустили вчені. А наслідки цих процесів можна помилково прийняти за шлях до прекрасного нового світу. Що, на жаль, не відповідає дійсності.
Дослідники з «Наутілуса» вважають, що відкриття «цегляної дороги» – це знак того, що вони рухаються у правильному напрямку і незабаром можуть дізнатися значно більше про приховану геологію Землі.