Музика посідає центральне місце в людських емоціях. При цьому задоволення від неї кожен отримує по-своєму. Науковці стверджують, що ця здатність має генетичне підґрунтя.
Команда дослідників з Інституту психолінгвістики Макса Планка в Неймегені (Нідерланди), Інституту емпіричної естетики (Німеччина) та Каролінського інституту (Швеція) виявила генетичні фактори, які впливають на ступінь задоволення від музики. Вони частково відрізняються від тих, що відповідають за загальне задоволення від винагороди, розповіло видання Medical Xpress.
Тож чому люди насолоджуються музикою?
«Відповідь на це велике запитання може відкрити вікно у більш загальні аспекти, наприклад, у те, як переживання стають приємними. Ми хотіли зрозуміти, чи можуть генетичні відмінності між людьми спричиняти різницю в задоволенні, яке вони отримують від музики, і що ці відмінності можуть розповісти нам про людську музикальність загалом», – зазначив Джакомо Бігнарді, провідний автор дослідження.
Щоб визначити, чи сприяють генетичні фактори насолоді від музики або «чутливості до музичної винагороди», дослідники використовували так званий близнюковий метод, за допомогою якого можна порівняти схожість між однояйцевими та двояйцевими близнюками.
Команда використала дані понад 9000 шведських близнюків. Відомості стосувалися чутливості до музичної винагороди та загальної чутливості до винагороди, а також здатності сприймати музичні характеристики, такі як висота тону та мелодійність.
Результати показали, що здатність отримувати задоволення від музики частково передається у спадок. Використовуючи близнюковий метод, дослідники підрахували, що 54 відсотки відмінностей у сприйнятті музики пов’язані у вибірці з відмінностями ДНК.
Команда також виявила, що генетичний вплив на чутливість до музичної винагороди лише частково пов’язаний із загальним сприйняттям винагороди. Також учені з’ясували, що різні генетичні шляхи впливають на різні аспекти насолоди музикою, як-от емоційна реакція, бажання грати на інструменті або танцювати.
«Ці результати свідчать про складну картину, в якій частково виражені відмінності ДНК сприяють різним аспектам насолоди музикою», – зауважив Джакомо Бігнарді.
У своїх майбутніх дослідженнях команда зосередиться на вивченні того, яка саме частина геному робить найбільший внесок у здатність людини насолоджуватися музикою.
Результати дослідження опублікував журнал Nature Communications.
Фото: pexels.com