Донгрель Рю, професор гідрології Мельбурнського університету, та його колега Кі-Вон Со заявили, що глобальне потепління значно скоротило кількість води по всьому світу: зокрема, у ґрунті, озерах і річках. Це загрожує сільському господарству незворотніми наслідками. При цьому рівень Світового океану невпинно підвищується.
Про що повідомили вчені?
За словами науковців, для аграріїв значний відтік води із суші до океану є особливо небезпечним явищем.
Протягом останніх 20 років вологість ґрунту Землі знизилася більш ніж на 2000 гігатонн, зазначили дослідники. Для порівняння: це більш ніж удвічі перевищує втрату льоду Гренландією у 2002-2006 роках. Тим часом частота сільськогосподарських та екологічних посух збільшилася, рівень Світового океану піднявся, а полюс Землі змістився.
Аби підтвердити, що наша планета нині зберігає менше води на суші, ніж колись, команда професора Рю використовувала три різні джерела даних. За його словами, результати дослідження розкрили глибшу правду про землю, з якою фермерам доводиться стикатися: коли посуха змінюється драматичною подією зі зливами та величезними повенями, це не означає, що запаси води під землею відновляться.
«Схоже, землі втратили еластичність і не змогли повернутися на колишній рівень», – сказав професор Рю.
Повернення цієї еластичності залежатиме від того, як люди протистоятимуть зміні клімату і як вони змінять свій підхід до водокористування.
Тим часом рослини переживають неабиякий тепловий стрес. Сільське господарство, особливо зрошуване, продовжує забирати більше води, ніж може собі дозволити. А люди не припиняють викидати парникові гази й не роблять серйозних зусиль, щоб виправити ситуацію, пише Phys.org.
Можливо, в майбутньому на Землю очікують довгострокові зміни клімату на кшталт тих, що відбувалися в минулому, «і вони, ймовірно, можуть звернути назад описану тенденцію, але, мабуть, не за нашого життя», зауважила Кетрін Джейкобс, професорка наук про довкілля в Університеті Аризони (США), яка не брала участі в дослідженні. «Оскільки парникові гази продовжать спричиняти глобальне потепління в майбутньому, швидкість випаровування та транспірації навряд чи знизиться найближчим часом», – додала вона.
Дослідження також підтвердило пояснення невеликого коливання в обертанні Землі. Команда засвідчила, що воно теж спричинене зміною рівня вологості планети.
Луїс Саманієго, професор гідрології в Потсдамському університеті (Німеччина), наголосив, що це відкриття не просто захопливе – йдеться про вельми тривожний сигнал. Уявіть собі коливання планети як електрокардіограму Землі, сказав він. Побачити цей результат – все одно, що виявити аритмію.
Результати дослідження опублікував журнал Science.
Фото: pixabay.com