Хто у зоні ризику, від чого залежить витончення кісткової тканини і заходи профілактики: запобігти біді можна і треба.
Симптоми остеопорозу
Суть цього прогресуючого захворювання остеопорозу у зниженні щільності кісток. До втрати їхньої маси призводить вимивання мінеральних елементів. Пориста структура стає причиною крихкості, що дає про себе знати переломами.
Найбільш уразливими є ділянки з губчастою речовиною: зони передпліччя, п’ят, трубчастих кісток, ребер, хребців, шийки стегна.
Ранніми симптомами остеопорозу можуть бути неспецифічні прояви::
- болюче реагування кісток на зміну погоди;
- болісні нічні скорочення литкових м’язів;
- стомлюваність.
Згодом додаються характерні ознаки розвитку хвороби: ламкість кісток та біль у спині. Насторожити має не біль у попереку чи шиї після дачної роботи (за два дні мине), а поява ниючого болю на тлі загального здоров’я, без навантажень. Сигнал тривоги – якщо біль у кістках триває до двох тижнів і відпускає лише після прийому знеболювальних препаратів.
Симптоми остеопорозу пізніх стадій:
- тупий або нападний біль при вставанні в місцях деформацій хребців і заспокоєння з розвантаженням хребта (ознака зменшення висоти хребців);
- зміни в поставі: від сутулості до горба (у грудному відділі вигин хребта збільшується, а в поперековому зникає);
- зниження росту.
Підступність цього стану у тому, що негаразди довго залишаються непоміченими. Найчастіше люди звертаються за лікуванням остеопорозу лише після переломів. При ранній діагностиці розвитку ускладнень можна запобігти.
Остеопороз – причини
Відправною точкою фахівці вважають недостатню міцність кісткової маси до 30 років. Щільністю тканини у період завершення формування дорослого організму визначаються шанси розвитку хвороби кісток надалі. Його слід остерігатися вже у 50 років. Жінки у віці постменопаузи – у зоні ризику через зниження рівня гормону-запобіжника естрогену. Додатковими причинами лікарі вважають захоплення гормональними препаратами, ранню та хірургічну менопаузу (припинення менструацій до 45 років у зв’язку з дисфункцією яєчників та їх видаленням до 50 років).
Порушення вироблення статевого гормону при дисфункції залоз у чоловіків (гіпогонадизм) також є причиною раннього «розм’якшення» кісткової тканини. Є навіть юнацька форма хвороби: збій у кістковому самооновленні у підлітковому віці має зворотний характер.
Тривожні фактори – наявність попередніх переломів, часті переломи в родовому анамнезі, соматичні розлади.
До остеопорозу призводять:
- генетичні захворювання;
- ревматизм різних органів;
- хвороби ендокринної системи;
- захворювання нирок;
- хронічні проблеми із травленням;
- порушення кровотворення;
- вплив прийому гормональних препаратів.
Якщо людям старшого покоління (після 75 років) загрожують переломи плечових кісток та шийки стегна, то особливість молодшої категорії – вразливість хребців та променевої кістки.
Остеопороз хребців
Занепокоїти має річна втрата 2 см росту і понад 4 см – упродовж життя. У зниженому індексі ваги (менше 20 кг/м2) лікарі також вбачають провокуючий фон для розвитку остеопорозу хребців.
Найбільш поширеним є утворення міжхребцевих гриж поперекового відділу. Це пов’язано з більшим навантаженням за відсутності реберної підтримки. Далі за частотою появи називаються міжхребцеві грижі шийного відділу, а на грудний відділ припадає лише 1% випадків.
«Зношування» хребта дається взнаки розростанням і зміщенням хребців зі звуженням каналів. Причини треба шукати в гіподинамії (нестачі рухливості), перенапрузі (неадекватному одноразовому навантаженні, на кшталт підйому шафи) та слабкості сполучної тканини (супутніми хворобами можуть бути геморой та варикозне розширення вен на ногах).
Хірургічного лікування остеохондрозу вимагають лише 5% випадків: при слабкості в стопі, порушенні тазових функцій на тлі болю у хребті та нозі, або неефективності безопераційних методів лікування протягом двох місяців.
Мануальна терапія та фізіопроцедури належать до консервативного лікування, що його застосовують під наглядом лікаря на ранній стадії захворювання. Втручання масажиста без попереднього дослідження (МРТ) неприпустимо, оскільки можна нашкодити хворому: посилити біль і викликати ускладнення грижового випинання. Особливо небезпечним є некваліфіковане витягування. Для збереження здоров’я міжхребцевих дисків воно має проводитись у воді.
У той час як плавання розвантажує хребет, біг не рекомендується через велике ударне навантаження на диски. Перевагу слід віддавати пішим прогулянкам на свіжому повітрі: ходьба забезпечує правильну роботу міжхребцевих дисків та суглобів (живлення і видалення відпрацьованих речовин). А спати людям із хворою спиною потрібно на матраці середньої жорсткості. Зразком має бути розміщений на підлозі поролоновий матрац заввишки 8 см.
Профілактика остеопорозу
Проблема – у сучасному способі життя, не передбаченому еволюцією. Відсутність фізичних навантажень, сонячного світла та натурального харчування більше стосується городян. Особливості сільського способу життя здебільшого позбавляють людей цієї небезпеки.
Найкращою профілактикою остеопорозу стане відмова від шкідливих звичок та виключення деструктивних станів: алкогольної залежності, куріння, малорухомості, постійного дефіциту «сонячного» мікроелементу та кальцію. Добове вживання 10 мкг вітаміну D набуває особливого значення в умовах сезонної нестачі сонячного світла.
Регулярні фізичні вправи змушують кістки самовідновлюватись, нарощуючи власну тканину. Зрештою зміцнюються кістково-м’язова система та вестибулярний апарат: помірні тренування покращують координацію, знижуючи ймовірність падінь та переломів.
Зберегти об’єм кісткової тканини допомагають остеотропні препарати. Для посилення їхньої дії потрібно покращити обмін речовин, налагодивши засвоєння кальцію. Іноді організм отримує достатню його кількість, але не може утримати. Тож разом із збагаченням раціону потрібними продуктами треба зменшити вживання всього, що перешкоджає всмоктуванню важливого компоненту їжі (протипоказані шпинат, цукор, кава).
Для здоров’я дорослій людині потрібно 1000 мг кальцію на добу. При правильному вживанні норму забезпечать звичні продукти – і не лише молочні. Якщо молоко містить 120 мг кальцію на 100 мл, то в 100 г бобів – 200 мг цінного мінералу, крес-салаті – 214 мг, мигдалі – 250 мг, шипшині – 257 мг, молодій кропиві – 713 мг, насінні кунжуту – 800 мг. Ці продукти здатні поповнити запаси кальцію і водночас поліпшити його засвоєння.
Аби кальцій засвоювався кістковою тканиною, організму має вистачати магнію (його багато у висівках, грубому хлібі, горіхах) та солей фосфору (містяться у рибі).
Необхідно поєднувати продукти з кальцієм, вітаміном D (знайдете його у молочних продуктах, вершковому маслі, яєчному жовтку, рибі жирних сортів) та аскорбіновою кислотою (головне джерело її надходження в організм – овочі). Успішному засвоєнню кальцію сприяє лимонний сік, відвар кропу і петрушки, а в родзинках міститься незамінний для профілактики остеопорозу бор.
Фото: pixabay.com, pexels.com