Зебри – ссавці з роду коней – мають оригінальне забарвлення, що не дає переплутати цих тварин з жодними іншими. Команда вчених з Бристольського університету встановила, що характерний чорно-білий камуфляж допомагає зебрі відлякувати надокучливих ґедзів.
Керівник команди – професор Тім Каро – шукав відповідь на це питання понад 20 років. Для того, щоб її знайти, він запропонував своїм колегам взяти участь у цікавому експерименті, в якому роль зебр виконали фермерські коні.
Учені надягнули на них пальта з різними візерунками, зокрема контрастними чорно-білими смугами. Виявилося, що вбрання саме з таким малюнком приваблювало найменше кровосисних комах, повідомило видання Daily Mail.
До слова, кров’ю ссавців живляться виключно самиці ґедзів (кров містить поживні речовини, необхідні для розвитку запліднених яєць цих комах). Тоді як самці споживають нектар та пилок рослин.
Природний відбір віддав перевагу забарвленню зебр
Незалежно від того, до якого виду належать зебри – рівнинних, пустельних чи гірських – усіх їх об’єднує одна спільна риса: чорно-білі смуги на шерсті.
Як розповіли британські дослідники, феноменом такого забарвлення зебри наука переймалася останні півтора століття. Протягом цього часу вчені висловлювали різні здогадки. Деякі схилялися до версії, що особливий малюнок допомагає зебрам бачити в темряві інших зебр. Деякі наполягали на тому, що він захищає цих ссавців від хижаків, засліплюючи їх. Були думки також щодо маскування або регулювання температури тіла тварин за допомогою смужок.
Бристольська команда стверджує, що нарешті встановила істину. Ймовірніше за все, дизайн шерсті зебри еволюціонував у зв’язку з необхідністю відлякувати набридливих ґедзів.
Дослідники задрапували коней вовняними тканинами з розмаїтими принтами. Одна попона була повністю сірою. Науковці зафіксували на камеру, як ґедзі реагують на різні малюнки. Виявилося, що найбільше цих комах приваблює сіра вовна. А ось чорно-білий контрастний малюнок не був популярним у двокрилих кровопивць.
Тепер команда збирається провести додаткові дослідження. Науковці хочуть зрозуміти, чому природний відбір спричинив появу такого малюнку саме в зебр, а інших тварин обминув.
На думку Тіма Каро та його соратників, це важливо для майбутнього розвитку тваринництва. Особливо з огляду на те, що ґедзі є переносниками тяжких захворювань, зокрема й смертельних.
Фото: pexels.com