З настанням весни більшість людей відчувають знесилення та погіршення самопочуття, що супроводжується втомою, апатією, сонливістю, розгубленістю, погіршенням стану волосся та нігтів, блідістю та сухістю шкіри. Те, що зазвичай трапляється з нами напочатку весняного періоду, лікарі називають авітамінозом або вітамінною недостатністю.
Необхідний вітамінний чемпіон
Цілющу силу мають усі частини рослини, однак найбільша кількість корисних речовин міститься в плодах шипшини. Їх набір унікальний – аскорбінова, нікотинова та інші органічні кислоти, вітаміни А, В1, В2, Е, К, Р, РР, а також залізо, натрій, фосфор, магній, калій та кальцій та ін. Шипшина багата ефірними оліями та дубильними речовинами.
Усі ці корисні властивості з успіхом застосовуються в традиційній або народній медицині як засіб, що:
- лікує запальні процеси;
- прискорює загоєння ран;
- розчиняє каміння в нирках та жовчному міхурі;
- допомагає відновити організм після тяжких та тривалих захворювань;
- нормалізує загальний обмін речовин, стимулює захисні імунні сили організму і є профілактичним засобом проти застуд;
- омолоджує шкіру.
Засоби на основі шипшини сприяють покращенню здоров’я: після їх вживання відбувається стабілізація артеріального тиску, знижується рівень холестерину та цукру в крові, тамується біль при запальних процесах – артриті, артрозах, подагрі. Окрім цього, ягоди шипшини – найкращі друзі ваших нігтів та волосся, адже вони прискорюють ріст нігтьової пластини й зміцнюють структуру волосся.
Попри її унікальні лікувальні властивості, лікарі і травники радять вживати шипшину дозовано.
Чи є шкода від шипшини: застереження при вживанні
Постійне вживання різноманітних напоїв на шипшині може погано вплинути на функціонування печінки. Найліпше поєднувати настоянки різних лікарських рослин: вони не набридатимуть, а людський організм зможе насичуватись багатьма корисними речовинами та мікроелементами. А от надмірне споживання шипшини призводить до порушень з боку кровоносної системи, включаючи розвиток тахікардії, підвищення згортання крові. Людей, котрі мають схильність до тромбоутворення, лікарі застерігають вживати цю рослину з обережністю.
Ще одне застереження: через те, що відвари та настої ягід шипшини містять високий рівень кислоти, це може негативно вплинути на зубну емаль. З тієї ж причини слід утриматися від вживання препаратів на основі шипшини при гастриті, виразковій хворобі шлунку і дванадцятипалої кишки.
Помічниця в косметології
Сучасна косметологія так чи інакше використовує багатство рослинного світу. Лікарі в цій сфері зазначають, що натуральна олія шипшини – справжня «рятувальниця» для сухої, виснаженої та зневодненої шкіри, а також слугує ефективним доповненням до професійного догляду за обличчям та тілом. Олія шипшини наповнена корисними для шкіри вітамінами та унікальними жирними кислотами, тож вона здатна покращити шкіру та прибрати недоліки.
Зволожує
Олія червоних ягід містить лінолеву кислоту. Вона підтримує клітинні стінки та гідроліпідну мантію шкіри, запобігаючи випаровуванню вологи. Завдяки невагомій консистенції олія робить шкіру гладенькою та шовковистою й глибоко зволожує її.
Освітлює
Саме натуральна олія шипшини багата на вітаміни А і С, які мають властивість відновлювати пошкоджені клітини шкіри. Це допомагає зняти з обличчя тьмяність та надати легкий світлий відтінок із здоровим блиском. Вітаміни А і С також стимулюють продукування колагену, який є вирішальним у питанні еластичності та пружності шкіри.
Бореться із запаленнями та висипанням на шкірі
Вітамін Е, що міститься у шипшині, наділений протизапальною та антиоксидантною дією, тож чай з плодів цієї рослини може допомогти під час лікування застуди, а олія, якщо нанести точково – прибрати висипання. Зокрема, олія шипшини заспокоює подразнення та хвороби шкіри, такі як: псоріаз, екзема, дерматит.
Допомагає зменшити гіперпігментацію
Чимало людей мають бажання розправитись із ненависними пігментними плямами, шрамами та мімічними зморшками. Шипшинова олія на допомогу!
За даними досліджень, лікопін та бета-каротин, що містяться у шипшині, мають надзвичайно потужні властивості освітлення шкіри, що робить їх основними компонентами багатьох засобів проти пігментації. Вони здатні зменшити шрами та мімічні зморшки. Ще олія шипшини має багато незамінних жирних кислот та антиоксидантів, котрі є невід’ємною частиною регенерації тканин та клітин шкіри. Тож зовсім не дивно, що ця олія з давніх-давен використовується як народний засіб для швидкого загоєння ран, а також для зменшення рубців і мімічних зморшок.
Отож, будьте здоровими та красивими кожної весни (і не тільки! ) за допомогою унікальної вітамінної чемпіонки – шипшини!
Фото: pixabay.com, pexels.com