Це захворювання належить до групи ендокринних, оскільки основна проблема пов’язана з гормоном інсуліном: порушенням його секреції або засвоєння організмом. Зазвичай хвороба супроводжується великою втратою рідини, що призводить до порушень функцій багатьох органів.
Цукровий діабет: симптоми
Спеціалісти розрізняють декілька видів захворювання – безпосередньо цукровий і так званий нецукровий. Найбільш поширеним вважається перший тип, а другий може мати дві форми – центральний і нефрогенний. Окремо розрізняється гестаційний – діабет вагітних, який визначають внаслідок розладу метаболічних процесів під час виношування дитини.
Незважаючи на вид хвороби, початкові та загальні ознаки її виникнення можуть бути однаковими. Причому треба брати до уваги їх різноманітність – явні ранні зовнішні симптоми полягають в постійному бажанні пити та частому сечовиділенні.
Дізнатися точно про наявність хвороби можна, лише здавши аналіз крові. Основна ознака – підвищена кількість цукру в її складі. Таким чином дуже часто хворі дізнаються про прихований перебіг недугу в першій стадії. Якщо говорити про симптоми, які можна помітити самостійно, то вони полягають у наступному:
- постійне відчуття голоду при різкій зміні маси тіла;
- гіпоглікемія, яка виникає після тривалого голодування або через надмірне навантаження глюкозою;
- постійний свербіж на шкірі тіла, долонь, стоп тощо;
- погане загоєння ран;
- загострення хронічного панкреатиту;
- погіршення зору.
Діабет першого типу нерідко супроводжується нічним нетримання сечі. Захворювання другого типу частіше передбачає різке підвищення маси тіла.
На жаль, ці ознаки часто ігноруються, бо сприймаються як симптоми інших патологій. Тому варто поставити собі за мету своєчасно проходити лабораторні дослідження крові та сечі. Своєчасне лікування дорослих допоможе позбавитися багатьох серйозних проблем.
Які є основні причини цукрового діабету?
Механізми виникнення цього захворювання визначають два базових фактори, з врахуванням яких діабет розподіляється на дві групи.
Недостатнє вироблення інсуліну підшлунковою залозою
У цьому випадку діагностують хворобу першого ступеня. Перші причини появи патології – це вірусні інфекції, проблеми з вагітністю у жінок, погана екологічна ситуація, стреси. Найчастіше цей тип діагностується у молоді.
Порушення здатності гормонів впливати на організм
Це ознака того, що у людини є діабет другого типу. Найчастіше причина полягає у малорухомому стилі життя, що більш притаманно для чоловіків. Також у групі всякого ризику перебуває той, хто часто переїдає, має гіпертонічну хворобу, страждає на алкоголізм або неконтрольовано приймає медикаменти. Досить часто у хворих спостерігаються основні психологічні ознаки появи захворювання. Нерідко це виникає на фоні сильного стресу, який потрібно обов’язково «заїдати». Таке підвищення апетиту може призводити і до надмірної ваги, і до сильного схуднення.
Перевірені народні засоби від діабету
Суть лікування цієї хвороби – необхідність дотримання потрібного рівня цукру в крові. Сучасні ліки допомагають впоратися з цією проблемою за умови дотримання всіх рекомендацій лікарів. Проте лікуватися цілком можна і так званими народними засобами – і таке лікування досить часто буває дуже ефективне.
Які народні перевірені часом рецепти вважаються найбільш дієвими?
- Шавлієве вино. Окрім цього, що ця трава чудово знімає болі, вона також може застосовуватися для полегшення симптомів діабету. Рецепт передбачає кип’ятіння 100 грамів листя шавлії в 1 літрі будь-якого справжнього вина протягом 2 хвилин. Після повного остигання треба процідити речовину і приймати по 20 грамів після кожного прийому їжі.
- Чай з коренів кропиви. Ця рослина гарно бореться з набряками на ногах, які часто виникають через велику кількість рідини, що її випиває хворий. Цей засіб готується на 25 грамах коренів кропиви і 0,5 літрах води. Кип’ятити розчин потрібно протягом трьох хвилин, потім – остудити і процідити. Чай випивають по склянці тричі на день.
- Сік алое. Ця рослина входить до переліку домашніх засобів від різних хвороб, в тому числі і проти кашлю. Разом з тим, свіжовичавлений сік алое допомагає боротися і проти закрепу, який часто супроводжує діабет.
Дуже важливо для хворих також споживати свіжі зелені овочі та ягоди – петрушку, крес-салат, чорниці тощо.
Цукровий діабет – наслідки та потенційна небезпека
Підвищений рівень глюкози у крові призводить до порушень роботи мозку, нирок, нервових клітин. Досить часто інсульт стає кінцевою точкою для хворих, які не слідкують за своїм здоров’ям. Тих чоловіків, хто неконтрольовано вживає алкоголь, може очікувати видалення жовчного міхура. Як і будь-яку іншу хворобу, діабет обов’язково треба лікувати – інакше наслідки її можуть призвести до інвалідності та навіть смертельного результату.
Спеціалісти відзначають декілька небезпечних порушень здоров’я людини при ігноруванні проблеми:
- Кетоацидоз – наявність великого вмісту глюкози і кетонових тілець в організмі. Без лікування закінчується летально.
- Гіпоглікемія – різке зниження рівня цукру. Якщо терміново не збалансувати його, може наступити раптова смерть.
- Кома – виникає на фоні стрибків глюкози в крові, у тому числі і в результаті гіпоглікемії.
- Зниження якості зору – небезпека в даному випадку полягає в тому, що проблеми з зором не піддаються лікуванню, і тому тут є високий ризик повної сліпоти.
- Діабетична стопа – ураження шкіри, дрібних і крупних судин, нервів, кісток і м’язів стопи.
Ще одна проблема – захворювання шкіри. У діабетиків дуже погано загоюються різні рани, а тому будь-яка навіть неглибока подряпина може стати для них великою проблемою.
Якою має бути профілактика цукрового діабету?
Навіть якщо людина не потрапляє до групи ризику, профілактика цього захворювання аж ніяк не може бути зайвою для неї. Тим більше, що досить часто діагностика хвороби на початкових стадіях може не дати правильного результату. Щоб не було ніяких ускладнень, виникнення та розвитку діабету і щоб наслідки не стали фатальними, не треба було витрачатися на лікування, варто взяти до уваги деяку корисну інформацію.
Перш за все, варто виключити алкоголь. Ця проблема однаково актуальна як для чоловіків, так і для жінок. Інсульт, загроза гангрени, кома, небезпека видалення жовчного міхура та деякі інші «жахи» не будуть загрожувати, якщо людина дотримуватиметься правильного режиму харчування.
Така дієта повинна мати мінімальну кількість калорій та вуглеводів. Бажано уникати смаженої, вудженої та солоної продукції, надаючи перевагу стравам, запеченим у духовці.
Дуже важливо для дорослих постійно підтримувати фізичну активність. Таким чином можна забезпечити профілактику другого типу діабету. Превентивні методи у цьому випадку передбачають ранкові пробіжки, катання на велосипеді, гру у футбол, волейбол тощо. Якщо нема такої можливості – можна просто «находжувати» кожен день до 10000 кроків.
Не варто гребувати і народними профілактичними способами. Треба більше споживати рослинної їжі, пити трав’яні чаї, більше відпочивати на природі – адже саме вона є найкращими ліками. Причому не лише від діабету, а від багатьох хвороб, які стали постійними супутниками сучасної людини.
Фото: pixabay.com, pexels.com