Вживання алкоголю помірними дозами не загрожує передчасною смертю

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хоча й особливої користі у вживанні алкоголю – навіть скромними порціями – вчені не побачили.

Суперечки про шкідливість та користь помірного вживання алкоголю точилися десятиліттями. Команда з Університету Вікторії (Канада) проаналізувала результати 107 досліджень, що були опубліковані в 1980-2021 роках. У них взяли участь 4,8 мільйона добровольців. Нині науковців цікавило, чи дійсно споживання малих доз алкоголю може бути корисним для здоров’я. Такий міф тривалий час культивувався в суспільстві завдяки експертам, дослідження яких часто-густо оплачували виробники алкогольної продукції.

Новий аналіз даних показав, що в тих, хто регулярно вживав невелику дозу спиртного, не спостерігалося хоч якогось значного збільшення тривалості життя, порівняно з тими, хто не пив узагалі, пише New York Post.

Водночас канадські вчені запевнили: вживання алкоголю помірними порціями не може значно збільшити ризик ранньої смерті. Жінки можуть випивати великий келих вина (250 мл) на день, не ризикуючи передчасно померти. Прийнятна норма для чоловіків – два таких келихи.

Аби дійти таких висновків, науковці порівняли шанси померти серед непитущих (що брали участь в аналізованих дослідженнях) із шансами померти серед тих, хто випивав малі, середні, великі та дуже значні дози спиртного. Було виявлено, що жінки, які пили помірно й потрапили до групи з низьким рівнем споживання алкоголю, не наражалися на істотне збільшення ризику смерті порівняно з тими жінками, які зовсім не пили.

Утім, команда зауважила, що про потенційну небезпеку алкоголю все-таки забувати не треба. Бо ж він є чинником серйозних захворювань, зокрема, онкологічних. Як показало дослідження, якщо учасники випивали більше зазначеної вищі «нешкідливої» норми, ризик ранньої смерті зростав на 15 відсотків у чоловіків та на 20 % – у жінок.

Тож, як засвідчили результати аналізу, опубліковані в журналі JAMA Network Open, цей ризик значно вищий після певного порога вживання алкоголю.

Об’єктивність під сумнівом

Вчені звернули увагу на безліч недоліків, які були помічені в аналізованих дослідженнях. Тому результати цього аналізу не повинні використовуватися як рекомендації щодо безпечного вживання алкоголю.

У 86 зі 107 розглянутих досліджень серед тих учасників, які потрапили до категорії непитущих, були колишні питущі. Вони, можливо, кинули пити, тому що свого часу алкоголь вже призвів їх до проблем зі здоров’ям. Такі дані, ймовірно, спотворили результати аналізу, пише Daily Mail.

Так, зокрема, вважає Тім Стоквелл, професор Канадського інституту досліджень вживання психоактивних речовин. На його думку, необхідні додаткові дослідження теми. Вчені мають визначити точні рівні вживання алкоголю, за яких чоловіки та жінки наражаються на підвищений ризик передчасної смерті.

З-поміж критиків нового дослідження – і доктор Кріс Туелл з Університету Цинциннаті (США). Він оцінив висновки колег як «неочікувані». Та запевнив, що жодна кількість алкоголю не є корисною.

І хоча підсумки команди не суперечать попереднім висновкам науковців стосовно нешкідливості помірного споживання алкоголю, вчені не радять сприймати результати аналізу як керівництво до дії.

А тим, хто хоче дізнатися про вплив спиртного на свій організм, науковці рекомендують проконсультуватися з лікарем. І, можливо, найкращим вибором для багатьох людей буде повна відмова від алкоголю.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU