За даними британської благодійної організації Alzheimer’s Society, близько 40 відсоткам випадків деменції можна запобігти. Тож не випадково науковці присвячують численні дослідження методам, які сприяють ефективній роботі мозку впродовж усього життя.
Ось кілька хитрощів, які, на думку дослідників, знижують ризик когнітивних порушень.
Вивчайте мови
Люди, які вивчають іноземні мови, істотно поліпшують роботу мозку. Медики посилаються на дослідження, проведене у 2007 році в Торонто. Згідно з його висновками, в тих, хто знає більш ніж одну мову, симптоми недоумства виявляються приблизно на чотири роки пізніше, ніж у тих, хто говорить лише однією мовою.
Добре висипайтеся по ночах
Хронічне безсоння має серйозні наслідки, з-поміж яких підвищений кров’яний тиск, проблеми із серцем, ожиріння, зниження імунітету та депресія.
Усе це – чинники розвитку деменції, зазначив професор неврології Гай Лешзинер з Лондона. За його словами, постійне недосипання може призвести до накопичення бета-амілоїдних бляшок, що пов’язані з розвитком хвороби Альцгеймера.
Перевірте слух
Втрата слуху пошкоджує частини мозку, пов’язані з пам’яттю. А згідно з дослідженням Оксфордського університету 2021 року, проблеми зі слухом на 91 відсоток пов’язані з підвищеним ризиком розвитку деменції.
Частіше бувайте на природі
Щоденні прогулянки в парку або лісі допомагають зняти стрес, стимулюють розум і знижують кров’яний тиск. Усе це допомагає якнайдовше уникати когнітивних розладів, розповіло видання Daily Mail.
Наростіть м’язи
Силові тренування двічі-тричі на тиждень також захищають мозок від недоумства.
Їжте зелень та злаки
Віддавайте перевагу їжі, багатої на фолієву кислоту. Серед таких – броколі, спаржа, горох, салат, квасоля та цільнозернові продукти.
Дослідження, проведене у 2005 році Каліфорнійським університетом, показало: ті, хто регулярно споживав 400 мкг фолієвої кислоти на день, знижували ризик розвитку хвороби Альцгеймера більш ніж на 50 відсотків.
Слухайте улюблену музику
Згідно з останніми дослідженнями, музика змушує «центри винагороди» мозку виділяти хімічні речовини, що викликають гарне самопочуття. До них належить гормон дофамін, що протистоїть стресу, тривозі та поганому настрою. А заразом усуває чинники розвитку деменції.
Перевірте гормони щитоподібної залози (стосується жінок)
Вчені з Гарвардської та Бостонської медичних шкіл виявили, що жінкам з найнижчим або найвищим рівнем тиреотропного гормону (ТТГ) когнітивні порушення загрожують вдвічі частіше, ніж тим, в кого він у нормі.
Проводьте час із домашньою твариною
Спілкування зі свійськими тваринами лікує від самотності та депресії, які є чинниками розвитку деменції. Якщо у вас немає собаки або кішки, позичте на деякий час у сусіда.
Використовуйте недомінівну руку
Тренуйтеся писати рукою, яка для вас не є домінівною. Це сприятиме роботі тієї частини мозку, що раніше відпочивала. Такі вправи допоможуть налагодити мозкові зв’язки.
Контролюйте симптоми діабету
Діабет може збільшити ризик розвитку як хвороби Альцгеймера, так і судинної деменції – недоумства, спричиненого зниженням припливу крові до мозку.
Їжте темний шоколад
Вживання темного шоколаду або какао рятує мозок, що старіє. Какао містить високі концентрації флавонолів – натуральних речовин, які збільшують приплив крові до мозку, стимулюють створення його нових клітин та уповільнюють деградацію когнітивних функцій. Науковці стверджують, що в учасників дослідження, котрі пили какао протягом восьми тижнів, істотно покращилася робота мозку.
Позбавтеся зайвої ваги
Ті, хто страждає на ожиріння з молодих років, у поважному віці на 64 відсотки частіше страждають на деменцію.
Лікуйтеся від депресії
Не нехтуйте лікуванням депресії, адже вона може стати причиною недоумства. Річ у тім, що і депресія, і хвороба Альцгеймера пов’язані з ураженням однакових ділянок мозку.
Скоротіть приймання снодійних
У 2018 році корейські дослідники надали докази того, що ці препарати негативно впливають на когнітивні функції.
Фото: pixabay.com, pexels.com