Рослинні борці із забрудненням повітря

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Австралійські вчені намагалися з’ясувати, чи може система вертикального озеленення видаляти суміш шкідливих сполук, що містяться у парах бензину. Для експерименту була обрана колекція кімнатних рослин у герметичних камерах, що імітують невелику систему рослинних стін. Виявилося, що протягом звичайного робочого дня завдяки рослинності рівень деяких поганих сполук, що можуть викликати рак, знизився більш ніж на 20% від початкової концентрації.

Рослинні фільтри проти бензинових сполук

Звичайно, лабораторна установка не наближається до масштабів реальних офісних приміщень. Проте науковці вважають, що встановлення вертикальних садів допоможе покращити якість повітря у кімнаті чи офісі. На їхню думку, рослинні системи зможуть доповнити енергомісткі вентиляційні та разом із ними покращити ефект очищення повітря у приміщенні від шкідливих сполук.

Варто зазначити, що нові отримані результати ще не рецензувались. Проте минулі дослідження показали можливість кімнатних рослин поглинати газоподібні сполуки (ЛОС). Хоча зазвичай рослинні «очищувачі» розглядалися лише щодо видалення окремих хімічних речовин, а не складних сумішей. До того ж дослідження проводилися у контрольованих умовах і на рівнях, які не можна порівняти з реальним впливом.

У новому дослідженні також використовувалися герметичні камери. Для очищення повітря від парів бензину, що є значним джерелом ЛОС, були обрані звичайні домашні рослини (епіпремнум золотистий, сингоніум ніжколистий, хлорофітум).

Як зазначає еколог Фрейзер Торпі, експеримент довів, що рослинні системи здатні за лічені години видаляти з повітря у приміщенні більшість забруднюючих речовин. До того ж, вони найефективніше «висмоктують» найшкідливіші бензольні сполуки.

laboratoriya - Наука&Техніка - 50Plus

Чому вертикальне озеленення у приміщенні може бути корисним?

Під час дослідження команда Торпі використовувала рослинну стіну із 9 спеціально виготовлених ящиків із плексигласу. У деяких з них розміщувалися 4 рослини, а деякі були порожні. Незначний об’єм бензину випаровувався всередині камер, і дослідники виміряли рівень газу.

Хоча не можна виключати витік газів у кожній із тестових коробок, науковці впевнені, що рослини видалили приблизно 43% ЛОС протягом 8 годин експерименту. При цьому більшість видалених газів становили 3 особливо шкідливі хімічні класи: алкани (98%), похідні бензолу (86%) і циклопентан (88%).

Саме ці забруднюючі речовини можуть спричинити найбільш негативний вплив на здоров’я людей. Вони можуть потрапляти в школи та будівлі за сотні метрів від заправок і перевищувати безпечний рівень у повітрі.

Дослідникам відомо, що люди, які живуть поблизу автозаправок, частіше хворіють на рак (наприклад, лейкемію). Крім того, погіршення якості повітря можуть викликати навіть гаражі поблизу офісних будівель та будинків. Саме тому видалення цих надзвичайно шкідливих сполук може «значно впливати на підтримку здорового середовища у приміщенні», як зазначає дослідницька група при спілкуванні із журналістами ScienceAlert.

teplyczya - Наука&Техніка - 50Plus

Потрібна повноцінна система озеленення, а не декілька горщиків рослин

Завдяки додатковим дослідженням зрозуміло, що вертикальні сади допомагають очистити повітря. Як зазначає Торпі, також виявлено, що чим більша концентрація токсинів у повітрі, тим швидше й ефективніше рослини видаляють токсини. Таким чином рослинність швидко адаптується до умов зростання.

Слід зауважити, що вертикальні системи озеленення складаються зі значної кількості рослин у горщиках, оснащених повітряними помпами. Тому вони набагато ефективніші у порівнянні із купкою улюблених кімнатних рослин на кухонній поличці, яких може знадобитися тисячі, щоб зробити повітря у домі чистішим.

Дослідники зазначають, що сама по собі скромна колекція рослин не може очистити повітря настільки швидко, щоб вплинути на якість повітря. Вони можуть лише підняти настрій.

Дослідження ще тривають

Експериментальний комплекс герметичних ящиків лише частково моделює реальне середовище великої офісної будівлі із вентиляційними системами. Проте комерційний інтерес до технологій зелених стін зростає. Цьому значно посприяла пандемія, яка підкреслила важливість якості повітря в приміщеннях у глобальному масштабі.

Пан Торпі зазначає, що необхідні додаткові дослідження для тестування великих комерційних систем у різних будівлях. Лише тоді можна повністю зрозуміти, чи рослини діятимуть як очищувачі повітря з будь-якою перевагою над нинішніми системами вентиляції.

Також потрібно дослідити різні типи рослинності і повітряних фільтрів і з’ясувати, чи є критична точка насичення рослин газами. Крім того, потрібно перевірити, чи рослинні очищувачі зможуть поглинати хімічні речовини, що виділяються із синтетичних матеріалів. Все це завдає надалі напрями вивчення питання, щодо використання рослин для повноцінного очищення повітря у приміщеннях.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU