Невтішний прогноз: психічні розлади у людей частішають

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Експерти розглянули 13 психічних станів, включаючи депресію, тривогу та посттравматичний стресовий розлад. Виявилося, що кожна третя людина (найчастіше за все жінки) в якийсь момент страждала від клінічної депресії. До того ж масштабне дослідження показує, що з цим недугом, тривогою та деякими іншими психічними розладами буде мати справи половина населення світу у віці до 75 років.

Психічне здоров’я погіршується у людей у всьому світі

Щоб знайти тенденції у діагнозах, дослідники спиралися на два десятиріччя опитувань ВООЗ, які репрезентували понад 156 тисяч дорослих із 29 країн. Вони спрогнозували, що кожна друга людина може мати принаймні один розлад психічного здоров’я до досягнення похилого віку. Це значно вищий показник, ніж у 2019 р., коли оцінювали кожного восьмого.

Психічні розлади у жінокЗагальний ризик розвитку психічного захворювання протягом життя становив 46% для учасників-чоловіків і дещо більше – 53% для жінок. Останні були у групі найбільшого ризику саме посттравматичного стресового розладу, тоді як чоловіки частіше зловживали алкоголем. При цьому великий депресивний розлад і специфічні фобії були однаково поширені у представників обох статей.

Як зазначають дослідники виданню Daily Mail, лише у США рівень психічних захворювань значно погіршився за останні кілька років. За цей час кількість самогубств у країні зросла з майже 46 тисяч до 48 тисяч. Останній аналіз підкреслює, що ця криза стосується не лише Сполучених Штатів, але й досягла глобальних масштабів серед населення усієї планети.

Психічні розлади частіше виникають у жінок

Дослідники провели масштабний аналіз за зібраними даними особистих інтерв’ю зі 156 331 людиною по всьому світу з 2001 по 2022 роки. Ці інтерв’ю були частиною дослідження психічного здоров’я, що проводилося ВООЗ та складалося з даних 29 країн світу (США, Катару, Ізраїлю, Мексики, Японії, Нової Зеландії та деяких країн Європи, Африки та Південної Америки).

Провідний автор дослідження, доктор Джон Макграт зазначає, що найпоширенішими були розлади настрою, такі як сильна депресія або тривога. Команда дослідників також виявила, що ризик певних психічних розладів різниться залежно від статі.

Жінки значно частіше, ніж чоловіки (майже 19% проти 11%), повідомляли, що протягом життя мали певний діагноз тривожного розладу. Вони також мали дещо більшу імовірність будь-якого психічного розладу в цілому – на 29,8% порівняно з 28,6% у чоловіків.

Психічні розлади у чоловіківНа момент опитування людей найпоширенішою проблемою психічного здоров’я серед чоловіків (14%) було ризиковане вживання алкоголю та зловживання ним (класифіковане окремо від алкогольної залежності). Друге місце займав великий депресивний розлад, про який повідомили 7,5% чоловіків. Ще 5% повідомили про наявність певної фобії, яка визначається як виснажлива тривога, що заважає повсякденному життю людини.

Між тим, жінки найчастіше повідомляли про великий депресивний розлад із захворюваністю. Цей діагноз мали 13,6%, тобто це вдвічі частіше, ніж у чоловіків. Жінки також вдвічі частіше страждали від певної фобії.

Знання про імовірність психічних розладів допоможе фахівцям

Це масштабне дослідження корисне завдяки своїй здатності допомогти дослідникам кількісно оцінити вплив різних психічних розладів на широку групу населення. Воно також підкреслило, що будь-який із цих розладів починається у молодому віці – приблизно у 15 років.

Психічне здоров’я На основі отриманих результатів команда міжнародних дослідників зробила висновок про необхідність збільшення фінансових та соціальних інвестицій. Таким чином можна буде краще діагностувати людей та лікувати їх у якомога більш ранньому віці, що значно збільшить їхні шанси на довше життя.

Доктор Рональд Кесслер зазначає, що служби повинні мати можливість швидко виявляти та лікувати поширені психічні розлади та бути оптимізованими відповідно до пацієнтів у цих критичних частинах їхнього життя. За його словами, розуміння віка, у якому виникають ці проблеми, дозволяє адаптувати втручання у сфері громадського здоров’я та розподілити ресурси для забезпечення належної та своєчасної підтримки для осіб із групи ризику.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU