ШІ у медицині: діагностика за рентген-знімком

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Деякі люди виглядають набагато старше свого хронологічного віку. Японські дослідники встановили, що це може бути пов’язано з наявністю хвороби, про яку людина не знає. Вони розробили програму ШІ, яка може точно розрахувати вік людини за рентгеном грудної клітини.

Інноваційна модель ШІ для дослідження віку та хвороб

Якщо інші, раніше зареєстровані програми штучного інтелекту досліджують рентгенограми для виявлення аномалій легенів, то ця модель спрямована на оцінку віку. Потім дослідники використовують цю інформацію для подальшого прогнозування хвороб організму. Наприклад, якщо вік людини, розрахований ШІ, значно перевищує її фактичний, то, імовірніше за все, вона має такі хронічні захворювання, як ХОЗЛ, гіпертонія або гіперурикемія (рівень сечової кислоти вище норми).

Ця нова модель ШІ, імовірно, є першою програмою, яка дозволяє науковцям встановити прямий зв’язок між віком та хронічними захворюваннями. На думку дослідників, вона може стати ефективним інструментом для ранньої діагностики, що має вирішальне значення для ефективного лікування.

Як зазначає один з авторів дослідження Ясухіто Міцуяма, хронологічний вік – один із найважливіших чинників у медицині. Отримані результати свідчать, що видимий вік, заснований на рентгенографії грудної клітини, може точно відображати стан здоров’я поза хронологічним віком.

Тестування ШІ-лічильника віку

Дослідники ввели значну кількість даних у свою програму, щоб розробити модель штучного інтелекту, яка могла б точно оцінити вік на основі рентгенограми грудної клітки. Вони зібрали 67 099 рентгенівських знімків грудної клітки понад 36 000 осіб із трьох центрів медичного огляду. Усі вони були зроблені між 2008 та 2021 роками й стосувалися здорових людей.

Рентген Коли дослідники підрахували коефіцієнт кореляції між передбачуваним та фактичним віком, то він склав 0,95. Це означає, що вік, оцінений ШІ, і точний вік пацієнтів сильно збігаються.

На наступному етапі дослідники протестували свою модель ШІ, використавши ще 34 197 рентгенівських знімків грудної клітини, зібрані у двох медичних центрах. На цей раз усі вони належали особам, які страждали від відомих захворювань. Коли модель ШІ розраховувала вік, дивлячись на ці рентгенівські знімки, команда Міцуяма помітила дивовижну позитивну кореляцію між віком, оціненим штучним інтелектом, та можливістю хронічних захворювань.

Ще на крок ближче до нових прогнозів від ШІ у медицині

Як зазначає видання Interestingengineering, дослідники помітили, що якщо ШІ обчислював вік людини вищим, ніж її хронологічний, то вона також мала постійні захворювання, такі як високий кров’яний тиск або хронічний бронхіт. Тобто чим вище вік у порівнянні з хронічним, тим вища імовірність наявності хронічних захворювань, про які людина не завжди підозрює.

Дослідники сподіваються, що завдяки подальшим дослідженням та розробкам вони зможуть використовувати свою модель ШІ для складніших завдань. Наприклад, для прогнозування тривалості життя людини, обчислення її шансів на виживання від конкретної хвороби та прогнозування найкращого лікування для різних захворювань. Таким чином сфера діагностування з використанням штучного розуму може бути значно розширена.

Фото: unsplash.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU