Не є таємницею, що для багатьох бажання зробити ковток кави – найважливіший привід і останній аргумент, який напевно змусить зранку вибратися з-під ковдри. Чому цей ароматний напій має над нами таку владу? Наскільки він шкідливий чи корисний?
Секретна зброя
Насамперед, також як морфій та нікотин, кофеїн є алкалоїдом. А це вже багато що пояснює про нашу прихильність до кави. Ще представники ранніх людських цивілізацій виявили, що вживання рослин, які містять кофеїн, надає сил і має тонізуючу дію. Хто ж відмовиться від такого ефекту? 🙂
Коли ми говоримо про джерело кофеїну, першим на думку спадає кава. Однак ця речовина також міститься в чаї, мате, какао, квітах лимону, апельсину, грейпфрута та камелії. Загалом ботаніки говорять про 200 видів таких рослин.
Природна функція цієї речовини у рослинах тривалий час залишалася загадкою. Лише у 80-х роках ХХ століття вчені Гарвардського університету з’ясували, що рослини використовують кофеїн як натуральний пестицид! У концентрованих дозах він вбиває комах протягом кількох годин. Під його впливом спотворюється поведінка, знижується апетит і пригнічується розмноження у тютюнових черв’яків, жуків-молочаїв, личинок метеликів та комарів.
І тут постає питання: чинячи таку вбивчу дію на комах, чи не шкодить ця речовина людському організму?
Темна та світла сторони кофеїну
Як позитивні, так і негативні ефекти кофеїну пов’язані з його впливом на нашу нервову систему і мозок. Серед позитивних є такі:
+Тонізує і бадьорить
Це відбувається тому, що кофеїн блокує аденозинові рецептори в мозку, які уповільнюють всі процеси і віддають команду, що організм втомився, настав час відпочити, а краще заснути.
+Збільшує витривалість
Кофеїн впливає на те, як м’язи використовують глікоген, дозволяючи їм функціонувати довше, перш ніж настане втома.
+Покращує настрій
Чашка кави викликає підвищення рівня дофаміну, що створює гарний настрій.
+Полегшує біль
Кофеїн допомагає блокувати болючі рецептори.
Негативні ефекти, які на наш організм виявляє кофеїн, варіюються залежно від дози та рівня індивідуальної чутливості до нього.
– Безсоння
Вживання кави у великій кількості протягом дня може перешкодити заснути увечері та призвести до хронічного безсоння.
– Тремор
У деяких людей кофеїн викликає тремтіння рук.
– Головний біль
Оскільки кофеїн викликає помірне звикання, при зменшенні його вживання може виникнути стан, схожий на абстиненцію, наприклад, головний біль.
Підвищення артеріального тиску
Метаболізм кофеїну призводить до вивільнення гормонів стресу, що підвищують тиск.
Загострення серцево-судинних захворювань
Оскільки кофеїн збільшує силу і частоту серцевих скорочень, це може бути небезпечним для людей із захворюваннями серця.
Тривога.
Кофеїн може збільшити занепокоєння, особливо у людей із тривожними розладами чи стресової ситуації.
Людям, які мають негативні побічні ефекти кофеїну, рекомендується припинити або скоротити споживання кави.
У тій чи іншій формі понад 80% населення світу вживає кофеїн – це найбільш широко використовувана психоактивна речовина на планеті.
Скільки кави вас вб’є?
Безпечна для здоров’я кількість кофеїну може змінюватись в залежності від чутливості до нього, ваги, віку та стану здоров’я людини. Тому є певні норми, перевищувати які не варто.
Здорові дорослі можуть спокійно вживати 300-400 мг кофеїну на добу. Це відповідає 5,5 чашкам кави еспресо, який готують з 7-11 грамів меленої кави і 25-35 мілілітрів води. Вагітним жінкам не варто перевищувати норму 200 мг на добу.
Підліткам 13-18 років медики рекомендують не більше 100 мг кофеїну на день, а дітям до 12 років – не більше ніж 3 мг на кілограм ваги. І хоча діти рідко п’ють каву, треба стежити за вмістом цієї речовини у солодких газованих напоях та енергетиках: його кількість вказують на етикетці.
За останні роки серед підлітків було зареєстровано кілька випадків летальних наслідків, пов’язаних із вживанням енергетичних напоїв із кофеїном. Це змусило бити на сполох лікарів, які наполегливіше вимагають обмеження продажу дітям енергетиків та інших продуктів з кофеїном. А в багатьох країнах також заборонено продаж кофеїну у вигляді харчових добавок.
Несподіваний поворот
Ще кілька десятиліть тому медичні працівники попереджали про небезпеку вживання кави через ризик загрози виникнення онкологічних захворювань. Але, після завершення багаторічних досліджень, у 2016 році Всесвітня організація охорони здоров’я видалила каву зі списку можливих канцерогенів. Чому відбувся такий розворот? Просто важко розглядати лише один аспект дієти та пов’язувати його зі станом здоров’я. Наприклад, ранні дослідження кави не завжди брали до уваги той факт, що любителі кави часто були курцями і вели малорухливий спосіб життя.
Коли нові дослідження скоригували ці чинники, то виявили зв’язок між вживанням кави та зниженням смертності! Адже, крім кофеїну, в ньому також містяться антиоксиданти та інші активні речовини, які можуть зменшити внутрішнє запалення та захистити від багатьох хвороб.
Рак. Існує величезна кількість досліджень, які підтверджують, що кава може фактично пригнічувати рак завдяки своїм антиоксидантним властивостями. У кофеманів менша ймовірність розвитку меланоми, раку порожнини рота, раку матки та простати, раку мозку та колоректального раку.
Діабет 2 типу. Численні дослідження показали, що організм любителів кави краще переробляє глюкозу. І це знижує ймовірність розвитку діабету 2 типу.
Неврологічні захворювання. Регулярне щоденне споживання кофеїну (навіть якщо ви його отримуєте з чашкою чаю, а не кавою) пов’язане з нижчим ризиком розвитку хвороби Альцгеймера, а також хвороби Паркінсона.
Захворювання печінки. Кава захищає від цирозу печінки людей з алкогольним розладом або жировою хворобою печінки, які в першу чергу схильні до ризику цього захворювання.
Депресія. Насолода та задоволення від ніжного капучіно або міцного еспресо, безсумнівно, покращує психічний стан. Декілька досліджень показали, що у кавоманів нижчий ризик депресії.
Таким чином, новітні дослідження впливу кави на здоров’я показують, що в розумних кількостях цей напій приносить не лише задоволення, а й користь.
Однак можна сміливо стверджувати, що люди, які неправильно харчуються і мають шкідливі звички, такі як паління та надмірне вживання алкоголю, навряд чи відчуватимуть переваги, які може запропонувати кава для здоров’я.
Фото: pixabay.com