Чи варто боятись роботів?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Розвиток будь-яких інноваційних технологій викликає страх у більшості людей. Проте вчені зацікавилися, чому ми думаємо про роботів, а не про комп’ютери, коли задаємося питанням, хто може захопити світ.

Роботофобія існує завжди

Доктор Андреас Себулла, доцент кафедри праці майбутнього Університету Фліндерса, каже, що коли лише з’явилися комп’ютери, багато людей боялися, що ця техніка посяде їхні робочі місця. Зараз саме так люди думають про останні революційні зміни у розвитку роботів та штучного інтелекту.

На форумі Cosmos Science City, присвяченому «роботі майбутнього» пан Себулла зазначив, що людське суспільство вирішило, яка праця варта уваги, а яка є малоцінною, попри те, що деякі з цих «низькоцінних» робочих місць найважче піддаються технологічному перезавантаженню.

«Повстання машин» є страшною перспективою для людства, але звичайною темою для науково-фантастичних фільмів. Проте з часом це уявлення значно змінюється. Наприклад, якщо раніше ядерна війна пронизувала суспільну свідомість, то наразі ми більш імовірною загрозою вважаємо зміну клімату або роботів зі ШІ, які можуть принести загибель людству.

Чи зникне роботофобія, якщо роботи будуть у кожного?

Доктор Себулла каже, що комп’ютери завжди сприймалися як те, що використовується людиною, а роботи, навпаки, завжди поруч, щоб зробити щось для людини. Машини зі ШІ були створені, щоб виконувати завдання людини. Проте наступне покоління роботів може стати тим, хто буде вказувати вже людям, що їм потрібно робити.

Люди та технологіїПроте пан Себулла зазначає, що з часом людство змінило власне сприйняття комп’ютерів. За його словами виданню Cosmosmagazine, у 1990-х роках, коли з’явилися користувацькі версії, кожен зміг отримати до них доступ, і підприємства почали їх використовувати, виникали подібні занепокоєння, як сьогодні щодо роботів. Комп’ютери у минулому були неймовірно громіздкими, і їх було лише кілька, а потім вони стали масовим явищем, доступним для всіх.

Якщо щось подібне трапилося б з роботами – якби вони були у кожного з нас вдома, то чи менше б хвилювалися люди, що машини зазіхають на їхню роботу? Якщо припустити найгірше, то що ми будемо робити, коли роботи, штучний інтелект чи комп’ютери  дійсно захоплять нашу роботу?

Співпраця з роботами повинна бути у пріоритеті

За словами пана Себулли, спочатку людям потрібно підійти до цього питання з точки зору співпраці. Він каже, що консультації – це відповідь, оскільки технології ніколи не бувають нейтральними. Людина сама вирішує, що вона хоче робити з технологіями, тому роботів можна використовувати по-різному.

Співпраця з роботамиТож якщо ви керуєте бізнесом і хочете знати, чи добре вплине ця технологія на працівників, то єдиний спосіб це дізнатися – проконсультуватися. Пан Себулла хоче змінити стереотипне уявлення про роботу – такі слова, як низькокваліфікована, рутинна, фізична праця, вводять в оману.

За його словами, одна з найбільш дивовижних праць – це бариста. Це справжнє мистецтво – виконувати таку роботу належним чином, і все ж її абсолютно недооцінюють. Або подумайте про водія Uber. Науковці не можуть змусити автономні транспортні засоби їздити без аварій або блокування дороги. Це демонструє, наскільки складним є водіння автомобіля. За словами дослідника, ці люди виконують дуже складну роботу, і зазвичай – дуже добре, але ми просто не любимо їм платити.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU