ШІ проєктує міста краще за людей

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Як зазначають китайські дослідники, ШІ може допомогти міським планувальникам швидше реалізувати бачення забудови місцевості. Їхнє дослідження демонструє, як машинне навчання може створювати більш ефективні просторові схеми, ніж люди, та використовувати при цьому значно менше часу.

ШІ ефективніше та скоріше, ніж люди, планує забудови

Штучний інтелект втілив міське планування із прохолодним зеленим містом з парками, пішохідними та велосипедними доріжками та автобусами, що доставляють людей до магазинів, шкіл і сервісних центрів. Роботу знадобилися лічені хвилини на укладення цієї ідеї, де все сплановано таким чином, що основні потреби та послуги знаходяться в межах чверті години, сприяючи покращенню здоров’ю населення та зменшенню викидів транспортних засобів.

Вчений з автоматизації Юй Чжен та його колеги намагалися знайти нові рішення для покращення забудови міст, які швидко стають перевантаженими та бетонними. Вони розробили систему ШІ для вирішення найбільш виснажливих обчислювальних завдань міського планування. Виявилося, що штучний розум створює міські плани, які перевершують людські проєкти приблизно на 50% за трьома показниками, включаючи доступ до послуг та зелених насаджень, а також рівень трафіку.

ШІ значно заощаджує час у плануванні міст

Почавши з малого, пан Чжен та його колеги поставили своїй моделі ШІ завдання спроєктувати міські райони розміром лише декілька квадратних метрів (приблизно 3 на 3 квартали). Після двох днів навчання та використання кількох нейронних мереж система штучного інтелекту знайшла ідеальне планування доріг та землекористування, щоб відповідати концепції 15-хвилинної політики та потреб місцевого планування.

ШІ та планування містХоча розроблена дослідниками модель ШІ має деякі функції, щоб розширити її використання для планування великих міських територій, проєктування цілого міста було б набагато складнішим. За оцінками науковців, розробка мікрорайону, що складається з кварталів 4 на 4, містить вдвічі більше планувальних рішень, ніж кварталів 3 на 3.

Проте автоматизація навіть кількох кроків у процесі планування може заощадити чимало часу. Модель ШІ за лічені секунди обчислює певні завдання, на виконання яких планувальникам-людям потрібно від 50 до 100 хвилин. За словами дослідників виданню Sciencealert, автоматизація найбільш трудомістких завдань міського планування звільнить планувальників від зосередження на складніших або орієнтованих на людину завдань, таких як залучення громадськості та естетики.

Не повна роботизація, а співпраця ШІ та людей

Команда пана Чжен вважає, що ШІ не замінить людей, а буде працювати як помічник для міських планувальників. Він зможе створювати концептуальні проєкти, оптимізовані алгоритмами, які потім будуть переглянуті, кориговані та оцінені експертами-людьми на основі відгуків спільноти.

Цей останній крок є ключовим для гарного дизайну, як зазначає науковий співробітник Паоло Санті. За його словами, міське планування – це не просто розподіл простору для будівель, парків та функцій, а проєкт місця, де міські спільноти будуть жити, працювати, взаємодіяти та процвітати протягом тривалого часу.

ШІ - помічник у проєктуванні містПорівнюючи робочий процес людини та ШІ з розробками лише для людей, пан Чжен та його колеги виявили, що спільний процес може збільшити доступ до базових послуг та парків на 12% з 5% відповідно. Дослідники також опитали 100 міських дизайнерів, які не знали, ким саме були створені плани забудови – людьми чи штучним інтелектом.

При цьому ШІ набрав значно більше голосів за деякі зі своїх просторових проєктів, але щодо інших планів учасники опитування не надали чітких переваг. Проте, як зазначають дослідники, справжнє випробування, звичайно, буде у громадах, побудованих на основі цих планів, вимірюваних за допомогою зменшення шуму, тепла та забруднення, а також покращення здоров’я населення, яке обіцяє принести краще міське планування.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU