Мопси та інші собаки з пласкою мордою мають значно вищий ризик серйозних проблем зі здоров’ям. Попри це вони залишаються одними з найпопулярніших порід. Науковці стверджують, що ці собаки сприймаються наче діти через їхні дитячі обличчя та характер, і саме у цьому їхній секрет популярності.
Мопси та схожі на них собаки мають дитячі риси та характер
Через приплющені маленькі носики та зморшкуваті мордочки мопси та французькі бульдоги є улюбленими породами серед любителів собак. Ці риси можуть виглядати мило, але вони також значно підвищують ризик серйозних проблем зі здоров’ям у цих тварин, включаючи розлади дихання, хвороби очей та шкіри. Попри це пласкоморді або брахіцефалічні собаки залишаються одними з найпопулярніших порід.
Тепер науковці, здається, з’ясували причину цього. На їхню думку, секрет популярності мопсів та інших подібних до них порід собак у їхніх обличчях та характері немовлят. Як пояснюють дослідники з Університету Етвеша Лоранда, риси, подібні до немовлят, можуть бути присутніми не лише у зовнішності, але й у поведінці брахіцефальних порід, викликаючи у власників турботливу поведінку.
До популярних різновидів пласкомордих собак належать французькі та англійські бульдоги, бостонські тер’єри, мопси, кавалер-кінг-чарльз-спанієлі, ши-тцу та боксери. Їхні короткоморді характеристики не розвинулися природним шляхом, а натомість є результатом селекційного розведення.
Дитяча безпорадність, яка викликає бажання захищати
Дослідники намагалися пояснити так званий «брахіцефальний парадокс» – чому популярність пласкомордих собак постійно зростає, попри проблеми з їх здоров’ям, високі ветеринарні витрати та коротку тривалість життя цих тварин. Для порівняння команда залучила 30 пласкомордих собак (15 англійський та 15 французьких бульдогів), а також 13 угорських муді, у яких мордочки середньої довжини.
Собакам дали завдання, у якому вони повинні були спробувати відкрити 3 коробки, щоб дістати шматок ковбаси. Коробки мали різні механізми відкривання різної складності, і тваринам їх пропонували у випадковому порядку.
Собаки спостерігали, як експериментатор кладе сосиску у коробку, а потім мали 2 хвилини, аби спробувати її відкрити. Протягом цього часу і експериментатор, і власник тварини стояли позаду неї, поза прямою видимістю.
Результати показали, що муді справлялися з цим завданням набагато краще, ніж пласкоморді породи. Вони успішно відкривали ящик на 93% частіше, і робили це набагато швидше. Однак пласкоморді собаки майже в 4,5 раза частіше озиралися на експериментатора та господаря, ніж муді.
За словами дослідників виданню Daily Mail, це свідчить про те, що собаки з коротким обличчям мають тенденцію шукати допомоги людини, коли стикаються з проблемами. Своєю чергою, це може сприяти зміцненню соціальних стосунків між власниками та цими породами собак через їхню безпорадність.
Як зазначає команда дослідників, людям дуже важко когнітивно подолати сильні інстинктивні схильності. Тому вони все ж вибирають брахіцефалічні породи попри майбутні проблеми зі здоров’ям цих домашніх улюбленців.
Мопси мають безліч захворювань, але все одно популярні
Це дослідження було проведене незабаром після того, як інші дослідники порівняли ризики 40 поширених захворювань у мопсів та в інших порід собак. Команда проаналізувала дані 16 218 мопсів та 889 326 інших порід, взяті з бази даних VetCompass.
Аналіз показав, що мопси мають підвищений ризик розвитку 23 із 40 поширених захворювань. Ця порода собак у 54 рази частіше має синдром брахіцефальної обструкції дихальних шляхів – захворювання, що вражає верхні дихальні шляхи. До того ж у неї у 51 раз частіше була імовірність наявності вузьких ніздрів. Мопси також у 13 разів частіше страждали від виразки рогівки, у 2,5 раза частіше – від ожиріння, у 11 разів більше мати дерматит шкірних складок та у вдвічі частіше – відростання нігтів.
Провідний автор дослідження, доцент кафедри епідеміології тварин-компаньйонів у Королівському ветеринарному коледжі, доктор Ден О’Ніл каже, що ми, люди, маємо владу забезпечити, аби кожна домашня собака починала життя з добрим природним здоров’ям. За його словами, обираючи собаку, необхідно обирати породу, яка не має екстремальних деформацій, таких як складчаста шкіра, яка може призвести до хворобливих шкірних інфекцій протягом усього життя.
Як зазначає пан О’Ніл, життєво важливо, щоб люди робили усвідомлений вибір щодо купівлі цуценят та уникали тих собак, яких вирощують зі сильними зморшками – які далекі від того, що описано у стандартах породи. Натомість слід «зупинитися та подумати» та знайти відповідального заводчика, який по-справжньому турбується про добробут собак.
Фото: pixabay.com