За словами вчених з Науково-дослідного інституту імені Вейцмана (Ізраїль), людські сльози містять речовину, що послаблює агресію. Нове дослідження команди показало, що запах жіночих сліз дивним чином впливає на чоловіків. Він знижує рівень їхньої агресії на понад 40 відсотків.
На думку дослідників, людські сльози, ймовірно, еволюціонували таким чином, щоб захистити від агресії немовлят, які плачуть.
Як проходило дослідження
Чарльз Дарвін не міг зрозуміти, навіщо треба плакати. У своїй книзі 1872 року «Вираження емоцій у людини та тварин» видатний натураліст заявив, що ридання безцільні. Але за 150 років, що минулі з тих пір, дослідники знайшли для сліз різноманітні ролі: від сигналізації про вразливість та безпорадність – до видалення бактерій з очей.
Під час свого нещодавнього дослідження інститутська команда збирала сльози, що котилися обличчями жінок, коли ті дивилися сумні фільми. До експерименту вчені також залучили понад три десятки чоловіків, яких розділили на дві групи. Учасники першої нюхали фізіологічний розчин, а другої – жіночі сльози. Потім вони взяли участь у комп’ютерній грі, яку зазвичай використовують психологи. Під час ігри відбувається провокування агресивної поведінки за допомогою несправедливого нарахування очок гравцям.
Експеримент показав, що спричинена грою агресивна поведінка чоловіків була на 43,7 відсотка нижчою в тих з них, які нюхали жіночі сльози, а не фізіологічний розчин, розповіло видання The Guardian.
Подальші тести на сканері мозку показали, що у нюхачів жіночих сліз було більше функціональних зв’язків між ділянками, які пов’язані із запахами й агресією. Тоді як активність у мозкових мережах, що відповідають за агресію, була нижчою. «Схоже, ця хімічна речовина керує реакцією мозку на агресію», – зазначили вчені. Команда припустила, що всі людські сльози мають таку властивість.
«Зниження агресії було для нас приголомшливим», – зауважив Ноам Собель, професор нейробіології та провідний автор дослідження.
Попередня робота в його лабораторії показала, що нюхання жіночих сліз знижує рівень чоловічого гормону тестостерону. При цьому було неясно, чи впливає запах сліз на чоловічу поведінку загалом.
Ізраїльська команда сподівається ідентифікувати активний інгредієнт сліз. Це відкрило б можливості виробництва такої корисної речовини та потенційного її використання для зменшення людської агресії. Результати дослідження опублікував журнал Plos Biology.
Докторка Мінна Лайонс, психологиня з Ліверпульського університету імені Джона Мурса, яка не брала участі в дослідженні, зазначила, що потрібні нові експерименти стосовно впливу сліз на людську поведінку. А інакше зарано робити переконливі висновки.
«У реальному житті все може бути інакше. Сльози жертви домашнього насильства мало що можуть зробити для зниження агресії злочинця. Чому хемосигналізація не працює за таких обставин?» – додала вона. Тож соціальний контекст плачу дуже складний, і є підозри, що зниження агресії – лише одна з багатьох потенційних функцій сліз.
Фото: pixabay.com