Багатий – не означає розумний

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда дослідників з Лінчепінського університету (Швеція), Європейського університетського інституту (Італія) та Амстердамського університету (Нідерланди) піддала сумніву зв’язок між інтелектом та досягненням найвищого фінансового успіху.

Як стверджують вчені, найбагатші люди планети, які становлять лише кілька відсотків її населення, демонструють значно гірші результати в тестах на когнітивні здібності, ніж менш грошовиті земляни. Команда встановила, що коли людина досягає дуже високого щабля заможності, розум для її подальшого збагачення вже не має ключового значення. У гру вступають інші чинники, повідомило видання Science Alert.

Тобто неабиякі когнітивні здібності на певному етапі вже не є вирішальними для супербагатих людей. Потужний інтелект більш важливий для людей зі скромнішими статками, котрі лишень намагаються заробити більше.

Походження, вдача і везіння – інші козирі для фінансового злету

Отже, відповідно до нового дослідження, перебування на найвищій сходинці матеріального успіху аж ніяк не означає, що йдеться про дуже розумну людину.

Цей висновок спростовує поширену в суспільстві думку, мовляв, високі статки здобуваються передусім завдяки інтелекту і таланту. Не менш вагомі місця дослідники відвели походженню, родинним зв’язкам заможної особи, її особистим якостям, а також везінню.

Команда проаналізувала результати тестування 59 387 шведських чоловіків середнього віку. Вони працювали в різних галузях, обіймали різні посади та мали різний рівень фінансового добробуту. Вибірка не включала жінок та не враховувала національність тестованих.

Дослідники виявили, що взаємозв’язок між розумовими здібностями та статками був відчутнішим, коли опитувані заробляли менш як 60 тисяч євро на рік (64,4 тис. доларів США). Коли доходи зростали вище за вказану суму, інтелектуальні здібності переставали відігравати ключову роль у досягненні дедалі значущого фінансового щабля. Вони, фактично, були не кращими, ніж у тих, хто заробляв досить скромно.

Простіше кажучи, щойно люди досягали помітного матеріального успіху, когнітивні здібності вже не відігравали особливої  ролі в подальшому збагаченні.

Також команда зазначила: ті, хто належав до одного відсотка найбагатших чоловіків когорти, часто показували найгірші інтелектуальні результати, ніж решта учасників.

Світ нерівності, де надбагаті продовжують багатіти

Щоправда, висновки науковців аж ніяк не означають, що розум та старанне навчання не мають жодного значення для того, скільки людина зароблятиме в майбутньому. Просто на найвищих рівнях фінансового успіху у гру вступають інші механізми.

Команда також наголосила на тому, що розумові здібності та престиж професії не завжди передбачають високий рівень статків. 

Наукова робота, на думку її авторів, є важливою для нашого світу, в якому надбагаті продовжують багатіти. А ще мають дедалі більший вплив на розв’язання глобальних політичних, соціальних та економічних питань.

Дослідження, результати якого опублікувало видання European Sociological Review, не в останню чергу було зумовлено підвищеною увагою сучасників до нерівності в усьому світі. Зрештою, вчені не знайшли доказів того, що власники надвеликих статків гідніші за тих, хто від них далекий. Принаймні, з огляду на інтелектуальні показники.

Фото на заставці: Леонардо Ді Капріо у фільмі «Вовк з Уолл-стріт»/Paramount Pictures

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU