Ця знахідка в центрі Риму виявилася несподіваною навіть для місцевих дослідників, розпещених частими відкриттями. До того ж археологи давно вважали цей легендарний об’єкт безнадійно загубленим.
Тепер вони розкопали неподалік Ватикану стіну з цегли та травертинового мармуру, що колись утворювала терасу з видом на річку Тибр, фундамент портика з колонадою, а також велику відкриту територію, на якій, імовірно, колись розташовувався сад Агрипини (Агрипиною Старшою звали мати Калігули. – Ред.).
На трубі портика було викарбувано: «Гай Цезар Август Германік». Це – справжнє ім’я екзальтованого імператора, що правив у 37-41 роках нашої ери. А Калігула – прізвисько, яке йому дали в дитинстві, коли він ходив з батьком-імператором Германіком у військові походи, вдягаючи костюм легіонера з відкритими чобітками – калігами. Цікаво, що коли Калігула став імператором, він не перестав носити каліги. Лишень тепер він декорував взуття коштовним камінням.
Історія, пов’язана з археологічним відкриттям
Попри те, що Калігула керував Стародавнім Римом лише кілька років, він увійшов в історію як украй жорстокий, шалений, збочений, екстравагантний та кривавий імператор. Саме таким його бачили автор п’єси «Калігула» Альбер Камю та режисер культового однойменного фільму Тінто Брасс.
Його правління також було відзначено напруженими стосунками з євреями імперії. І саме під час його правління в Олександрії (Єгипет) відбувся перший в історії антисемітський погром.
А виявлений нині сад був тим місцем, де свого часу делегація олександрійських євреїв благала Калігулу про допомогу. Даніела Порро, спеціальна суперінтендантка Риму, яка керувала розкопками, не сумнівалася, що саме тут відбулася та фатальна та, зрештою, марна зустріч.
Есташ Лесюр . «Калігула поміщає порох матері та брата в гробницю предків»
«Нам пощастило, що ми знайшли в одній зі стін фістулу – водопровідну трубу з надрукованим на ній ім’ям Калігули, це означає, що портик побудував саме він», – розповіла пані Порро. За її словами, «тут були чудові імператорські сади з павільйонами, портиками та будівлями для відпочинку», пише Daily Mail.
Після смерті Калігули сад успадкував його племінник Нерон – останній представник династії Юліїв-Клавдіїв. Він вирішив збудувати власний театр неподалік портика Калігули, руїни якого було знайдено, зазначила Даніела Порро. За її інформацією, під час правління династії Флавіїв портик та інші тутешні споруди були зруйновані або використані для інших цілей.
Пані Порро пообіцяла, що виявлені археологічні пам’ятки – спадщину Калігули – задокументують, приведуть до ладу та, можливо, експонуватимуть просто неба.