Ботанічний трилер: помідори під час стресу пронизливо верещать

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Ці звуки дещо нагадують ляскання пухирчастої плівки, щоправда, люди їх не чують.

Уявіть собі таке: ви збираєтесь їсти салат, заносите ніж над помідором, а овоч відповідає на це несамовитим воланням. Звісно, наведений сценарій є грубим перебільшенням. Проте біологи з Тель-Авівського університету виявили: коли рослини перебувають у стані стресу, вони видають характерні звуки.

Їхня частота зависока для того, аби їх вловило людське вухо. Зате, цілком імовірно, цей галас можуть почути комахи, ссавці та інші рослини.

Як розповіла професорка Лілах Хадані, провідна авторка нового дослідження, навіть над тихим полем лунають звуки рослин, які ми не чуємо. І ці звуки містять інформацію. Команда науковців вважає, що в природі відбувається багато акустичної взаємодії, учасниками якої є не лише представники фауни, але й флори.

Про що дізналися дослідники

Команда записала вереск помідорів і тютюну спочатку у звуконепроникній акустичній камері, а потім в шумній теплиці (вчені полюбляють ці рослини за простоту вирощування). В обох випадках біологи піддавали їх стресу, не поливаючи протягом декількох днів, а потім обрізаючи стебла.

Після чого за допомогою алгоритму машинного навчання дослідники проаналізували різні реакції рослин на стрес, зафіксовані на записах.

Науковці виявили, що стресовані рослини виробляли від 30 до 50 високих клацань або ляскань на годину (з різними інтервалами). Тоді як рослини, яких не піддавали стресу, видавали значно менше звуків.

Ба більше, алгоритм машинного навчання зміг ідентифікувати різні типи звуків. Ці відмінності залежать від причини стресу, а також від виду рослини.

До слова, вчені перевірили свої висновки також на інших рослинах. Зокрема, на кукурудзі, пшениці, винограді, кактусах. І всі вони також лементували під час стресу, розповіло видання BBC Science Focus.

Поки що достеменно не відомо, звідки беруться ці звуки. Хоча дослідники припускають, що лементування може бути спричинене утворенням та лопанням бульбашок повітря всередині рослин.

Так само остаточно неясно, яка мета звуків. Проте цілком імовірно, що інші рослини та тварини «дослухаються» до них, щоб отримати інформацію заради певної вигоди.

Можливо, що інші організми навіть могли еволюціонувати, аби чути ці звуки та реагувати на них, зазначила пані Хадані.

Наприклад, метелик, що збирається відкласти яйця на рослині, або тварина, яка має намір її з’їсти, можуть використовувати звуки для швидкого прийняття рішення. А якщо інші рослини отримають інформацію про стрес до того, як він їх наздожене, то зможуть навіть вчасно підготуватися.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU