Брови – нейтральна риса обличчя

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Людське обличчя може виражати чимало емоцій, чимало з яких були б неможливі без брів. Хоча науковці досі не знають, як саме та чому у людини з’явилися ці дві маленькі смужки з густим (а у когось – не дуже ) волоссям. Проте тепер європейські дослідники визначили гени, якими зумовлений спектр форми брів – від густих та широких до тонких. Як виявилося, багато з них є спільними для людей у всьому світі.

Корисні, але дуже таємничі

Брови запобігають потраплянню поту і світла в очі та дозволяють людині виражати свій емоційний стан. Залежно від розміру та форми вони навіть можуть додавати привабливості їх володарю в очах оточення. Тому не дивно, що вже чимало часу науковці гадають, чи залежить форма та товщина людських брів від природного або статевого відбору.

Дотепер існувало дуже мало даних щодо генетичних чинників, які визначають вигляд брів. Як зазначає молекулярний біолог Манфред Кайзер із Нідерландів, попри величезні зусилля з картографування генів, що лежать в основі комплексних рис людини, досі більш відомо про гени, що роблять людей хворими, ніж про ті, що пов’язані зі здоровим виглядом.

Саме тому, на думку науковця, нове дослідження значно покращує генетичні знання про зовнішній вигляд брів людини. Наразі кількість відомих генів у цьому напрямі збільшилася із чотирьох до семи, що створює нові цілі для майбутніх функціональних досліджень.

zhinochi ochi - Наука&Техніка - 50Plus

Брови пов’язані не лише із зовнішністю

Раніше вчені вивчали генетику товщини брів у людей латиноамериканського чи китайського походження. Нове дослідження є першим, яке охоплює також європейців. У ньому взяли участь 9948 осіб, які були розділені на 4 різні групи за лініями пращурів, у тому числі в Європі, Сполучених Штатах, Австралії та Великій Британії.

Дослідники ідентифікували три гени (SOX11, MRPS22, SLC39A12), про які раніше не повідомлялося, пов’язані з товщиною брів лише у європейців. Вони також розпізнали 2 інших гени (SOX2, FOXD1), які були виявлені в минулих дослідженнях людей неєвропейського походження. Ще 2 гени (EDAR, FOXL2), виявлені у неєвропейців, не мали явного впливу на жителів європейського континенту.

Пан Кайзер звертає увагу, що згідно з новим дослідженням, варіація брів визначається як спільними, так і відмінними генетичними чинниками у людей на різних континентах. Тобто отримані результати підкреслюють необхідність вивчення популяцій різних пращурів для розкриття генетичної основи людських рис, включаючи зовнішність, але не обмежуючись нею.

geny - Наука&Техніка - 50Plus

Перший крок на шляху до подальшого вивчення

Відомо, що товщина брів людини є успадкованою ознакою. Проте попередні дослідження еволюції у цьому напрямі припускають, що гени SOX2, FOXD1 та EDAR не піддаються значному тиску відбору.

Тобто це може означати, що товщина брів людини не пов’язана ні з еволюцією заради виживання, ні зі статевим відбором. Вона є «нейтральною рисою», «без видимого зв’язку з індивідуальною придатністю» чи привабливістю.

Як зазначає видання Sciencealert, це захоплююче відкриття, особливо із врахуванням того, скільки користі від брів для людини. Проте існує імовірність, що вчені просто не досліджують правильні гени.

Найновіші ідентифіковані «гени брів» ще потребують дослідження на ознаки природного або статевого відбору. Також існує імовірність, що завдяки цьому вчені надалі зможуть пояснити, чому люди взагалі отримали такі густі елементи над очима.

Фото: pexels.com, pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU