Щастя та успіх пов’язані з умінням «дружити з собою». Визнання власних «мінусів» підкаже напрямок розвитку. У цій навичці психологи виділяють три рівні, сенс яких – вивільнити енергію для самовдосконалення. Сили, що витрачаються на боротьбу із собою, раціональніше використовувати для особистісного зростання.
Рівень 1: маю право
Перший крок у науці постояти за себе – самоствердження. Це фундаментальна установка на усвідомлення власної цінності. Природа від народження наділяє всіх істот інструментом виживання – здоровим егоїзмом. Але ми чомусь схильні заперечувати його необхідність.
Психотерапевти роками не можуть досягти поліпшень у стані пацієнтів, які досягли апогею у запереченні себе. Перешкоди до прогресу – низька самооцінка та відсутність волі до життя. Якщо ви не дорожите собою, заперечуєте особисту цінність, не визнаєте власного права на бажання, то ви живете без ґрунту під ногами, не маючи фундаменту для побудови стійкої конструкції цілісної і самодостатньої особистості. Потрібно починати з базової установки на самоствердження: «Я існую, маю здібності та потреби, тож маю так само і право їх реалізувати».
Рівень 2: моя реальність
Далі потрібно усвідомити свої думки, почуття та вчинки як об’єктивну реальність. Це є насправді, і відмовлятися від очевидного немає сенсу. Потрібно прийняти свої помилки, слабкості та вразливості з усвідомленням того, що «недоліки є продовженням переваг». Ухвалення себе – це воля визнати те, чого соромимося або боїмося: якщо проблему не позначити, то її й не вирішити.
У духовних практиках люди набувають досвіду «зустріч із собою» і проробляють навички не відкидати побачене. Приймаючи негатив без самообману, ми маємо можливість його контролювати. Якщо страшно, прикро, боляче, неприємно і т. д., не відмахуйтеся від емоцій у прагненні «зберегти обличчя»: переживання почуттів має цілющі властивості. Так ми отримуємо можливість здобути урок та подолати погану ситуацію, звичку чи рису характеру. Не можна пробачити себе за те, що людина не вважає своїм. Зміни можливі лише у тому, що ви відносите до своєї реальності. Приймати її не означає схвалювати. Вам не потрібно смакувати те, що викликає відразу та антипатію. Потрібно просто погодитися, що це ваше, частина вашого життя і вашої особистості. Абстрагуйтеся та живіть свідомо. Якщо будете чесними із собою, це допоможе вибудувати самооцінку та придбати вміння постояти за себе.
Рівень 3: я собі не ворог
Завершальний етап – стати своїм другом, навчитися бути солідарним із собою. Не дорікайте собі за те, чим не пишаєтеся. Не соромтеся власної особистості, а аналізуйте контекст вчинків. Чому ваші негідні дії чи думки стали прийнятними «у моменті»? Чому ці події сталися із вами? Шукайте передумови та сенс. Переконайтеся у своїй адекватності. Ви не виправдовуєте себе, а намагаєтеся зрозуміти та прийняти. Як друг. У співчутливому інтересі немає заохочення до поганої поведінки, проте є бажання розібратися, і це зменшує ймовірність повторення.
В аналізі індивідуальних «зашкварів» важливо не зашкодити самооцінці, позаяк наступна поведінка визначається уявленням про себе. Для «виховання доброзичливості» психологи пропонують вправу із дзеркалом. Наодинці з собою потрібно роздивитися в собі те, від чого ви звикли відводити погляд. Більшості людей не подобається їхнє відображення: у ньому обов’язково щось засмучує та турбує. Подолайте себе і подивіться правді у вічі: навчиться не уникати споглядання проблемних ділянок свого оголеного тіла. Коли розслабитеся і перестанете панікувати, протест зміниться на полегшення: нічого страшного не сталося, все гаразд, я «свій». Подолавши дискомфорт, прийміть себе таким, яким ви є без оцінок естетичності видовища (над цим попрацюєте, якщо забажаєте). Завдання – не відкидати себе, справжнього. Два тижні таких вправ – і зв’язок між прийняттям себе та самооцінкою буде налагоджено. Це – про повагу до реальності, про практику життя в ладі із собою.
У гармонійних стосунках із собою криється потенціал зростання самоповаги та підвищення власної ефективності. Звільнення від опору надає сили для продуктивних змін. Без внутрішньої напруги ми отримуємо ресурси для розвитку.
Фото: pexels.com